سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶- 2017 October 24
کد خبر: DT-23877
تعداد بازدید: 58بازدید
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴
استقامتی، دیابت را یکی از بیمارهای پُرهزینه دانست و افزود: طبق بررسی‌های انجام شده در ایران در 10 سال قبل، حدود 10 درصد هزینه‌های بهداشت و درمان کشور مربوط به دیابت بود، ضمن اینکه باید هزینه‌های غیرمستقیم را هم به آن افزود.

علیرضا استقامتی در دومین همایش بین المللی «دیابت و میزان شیوع آن در ایران» اظهار کرد: از حدود ۴۰۰ میلیون دیابتی در جهان، بیشترین آمار مربوط به جنوب شرقی آسیا (چین و هند) است، ضمن اینکه درصد مبتلایان به دیابت در منطقه خلیج فارس نیز بسیار بالا است.

وی با اشاره به روند افزایشی جمعیت مبتلا به دیابت در جهان گفت: افزایش آمار دیابتی‌ها علاوه بر کشورهایی مانند چین که طی دهه‌های اخیر سه برابر شده، در کشورهای پیشرفته نیز رو به افزایش است، به‌طوریکه طی سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ میلادی، تعداد افراد دیابتی در کانادا ۷۰ درصد رشد داشته است.

استقامتی، دیابت را یکی از بیمارهای پُرهزینه دانست و افزود: طبق بررسی‌های انجام شده در ایران در ۱۰ سال قبل، حدود ۱۰ درصد هزینه‌های بهداشت و درمان کشور مربوط به دیابت بود، ضمن اینکه باید هزینه‌های غیرمستقیم را هم به آن افزود.

وی با بیان اینکه چاقی و مصرف کالری بیش از حد به شیوع دیابت دامن می‌زند، گفت: طی ۱۵ سال اخیر شمار افراد چاق از ۱۳ درصد به ۳۲ درصد رسیده است که این مساله سبب می‌شوند آمار افراد مبتلا به دیابت نیز افزایش یابد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم به بررسی‌های انجام شده طی سال‌های اخیر در ایران در زمینه دیابت و چاقی اشاره کرد و گفت: در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی که شامل جمعیت ۲۵ تا ۶۴ ساله بود، حدود ۷٫۷ درصد جمعیت (دو میلیون نفر) به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا بودند.

وی افزود: در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز مطالعات دیگری که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی و در سنین ۱۵ تا ۶۵ سال صورت پذیرفت، ۸٫۷ درصد جمعیت به دیابت مبتلا بودند، ۲۶٫۶ درصد فشار خون و حدود ۵۴ درصد نیز افراد چاق داشتند.

استقامتی ادامه داد: همچنین در بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۱ میلادی که در گروه سنی ۲۵ تا ۷۰ ساله انجام شد، حدود ۱۱٫۵ درصد آنها مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند که به‌طور عمده مربوط به بانوان و جمعیت شهرنشین بود.

این مدرس دانشگاه، افزایش آگاهی مردم را در جلوگیری از ابتلا به دیابت بسیار مهم خواند و تصریح کرد: در مطالعه اول که سال ۲۰۰۵ میلادی انجام شد، نیمی از افراد از بیماری خود اطلاع نداشتند، اما در مطالعه سال ۲۰۱۱ میلادی که آگاهی مردم افزایش یافته بود، حدود ۲۴ درصد از بیماری خود بی‌اطلاع بودند.

وی با اشاره به پیش بینی آمار مبتلایان به دیابت در کشور در سال ۲۰۳۰ میلادی، بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی و افزایش سطح آگاهی عموم تاکید کرد و گفت: برگزاری این دوره‌ها همچنین سبب کاهش هزینه‌های کشور در حوزه دیابت خواهد شد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین