کد خبر: DT-46787
تعداد بازدید: 459بازدید
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۵
در ابتدا کاملا واقفم به اینکه سطورهای رنج نامه را فقط به جهت رفع مشکلات روستا می نگارم ولی مطلع هستم که پیشاپیش از سوی همه ، به تلخ کردن کام مردم و تشویق مردم به موضع گرفتن نسبت به دولت کریمه ، متهم شده ام. اما اندکی واهمه وجود ندارد و انجام وظیفه از اهمیت وافری برخوردار بوده و میبایست تحمل این برچسب ها را داشت زیرا این گفته بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی سرلوحه بیانات ماست، به داد روستاها برسید که نه زبان فریاد دارند و نه قلم نگارش.

رنج نامه جوانان روستای گلکی را در سایت دلیران تنگستان بخوانید.

در ابتدا کاملا واقفم به اینکه سطورهای رنج نامه را فقط به جهت رفع مشکلات روستا می نگارم ولی مطلع هستم که پیشاپیش از سوی همه ، به تلخ کردن کام مردم و تشویق مردم به موضع گرفتن نسبت به دولت کریمه ، متهم شده ام. اما اندکی واهمه وجود ندارد و انجام وظیفه از اهمیت وافری برخوردار بوده و میبایست تحمل این برچسب ها را داشت زیرا این گفته  بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی  سرلوحه بیانات ماست، به داد روستاها برسید که  نه زبان فریاد دارند و نه قلم نگارش.
به گمانم مسولین از یاد برده اند که خیلی فریادها درهمهمه شهرها خفه شده اند ، اما هنوز یک آخ در روستا ، همه رابه همهمه وا میدارد. روستا جایی است که عبارت ” این مشکل شماست ” معنی ندارد ؛ زیرا “این مشکل ” مشکل همه است ؛ همانگونه که وقتی جشنی برقرار است این جشن ؛ جشن همه است .
گلکی ، روستایی نام آشنا در شهرستان تنگستان و خاصه بخش مرکزی میباشد که به دلیل مختصر کردن گفتار ، از ارائه وجه تسمیه آن ، صرف نظر مینمایم.اما گلکی ، از دیرباز مهد قرآنی معروف بوده و با وجود مکتب خانه، جوانانی را از روستاهای همجوار در دل خود جای داده و نتیجه حضور آنان ، تحویل دادن رجالی والا مقام  به جامعه بوده که همگی مسئولیت های مهمی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارا میباشند و دِین خود را به نظام ادا نموده اند. گلکی ، شرمگین و ماتم زده میشود که حتی احدی از جوانان و اهالی روستا به بلای خانمان سوز اعتیاد  که همان مواد مخدر میباشد ، گرایش پیدا کنند و به لطف پروردگار و تلاش دلسوزانه مسئولین محلی ، آمار اعتیاد در روستا صفر میباشد.
اهالی گلکی ثابت کرده اند که پس از انقلاب ، یکپارچه و به صورت ید واحده و متفق القول ، پشتیبان بی چون و چرای ولایت مطلقه فقیه بوده و هستند و گرایش به جناح های سیاسی را به هیچ وجه برنمی تابند و این حقیقتی است که از چشم مسولین مغفول مانده است و خلط مسائل عمرانی گلکی با سیاست و وابستگی اهالی به جناح ها ، علاوه بر مغلطه ، شائبه ی سفسطه را به دنبال دارد و اهالی روستا بر این عقیده اند که « مستقیم » چپ و راست نیست و انتظار ندارند که نکاشته هایشان را درو کنند ولی چون همراه و همگام با همه آحاد ملت ایران در برپایی انقلاب نقش مفیدی داشته اند، انتظار دارند به محرومیت هایشان رسیدگی شود تا از مهاجرت های قارچ گونه اهالی به دلیل فقدان امکانات ، جلوگیری شود. بگذریم.  به راستی بیش از  ۳ سال از طول عمر دولت کریمه و زمامداری اولین فرماندار این دولت برمسند بالاترین مقام دولتی در شهرستان میگذرد و طی چند روز اخیر ، جای خود را به نیروی دیگر از خادمان ملت و کشور داده است،  ولی در این  ۳ سال حتی ۳ صدم ثانیه هم وقت خود را در راه بازدید از مشکلات روستا مصروف نداشته اند.
شاید مشکل از برنامه ریزان و مشاوران فرماندار بوده که در برنامه ریزی کاری فرماندار ، برای بازدید از روستای گلکی ، وقتی مدنظر نداشته اند.
اهالی گلکی اما هیچ وقت نگفته اند فرماندار بومی!!!زیرا هر خادمی از هرجای کشور که باشد و خدمتگزار  بی چون و چرایشان باشد ، خاک کف پای خادمان ملت را توتیای چشم خود میکنند. هرچند اگر فرماندارشان بومی میبود ، قطعا اشراف بیشتر بر روستاها و مشکلاتشان داشت. باز هم بگذریم. به راستی شاید مسولین همگی از اهمیت گلکی برای روستاهای دور و اطرافشان غافلند. فرماندار از اداره ی صدمتر فاصله دار با محل کارش یعنی ثبت احوال بپرسد که اولین گواهی تولد یا فوت گلکی مربوط به چه سالیست. به جرأت میتوان گفت از سیصد سال رد است. شاید عمر ثبت احوال کفاف سیصدسال ندهد ولی از بنیاد ایرانشناسی بپرسید که چندی پیش ریاست ولایی آن ، دکتر مشایخ قبول زحمت نموده و به دعوت اهالی گلکی لبیک گفته و از نزدیک مشکلات روستا رصد نمودند. از ساکنان قدیمی روستاهای همجوار بپرسید که متولد چه روستایی هستند و شناسنامه اشان در چه روستایی صادر گردیده است. شاید مسولین به گوششان نرسیده یا اصلا شاید ککشان هم نخزد که تلفن ثابت نداشته باشند ولی قدر تلفن ثابت را پیرزن یا پیرمرد بی کس و کاری در روستای علی محمدی میفهمد که توانای استفاده تلفن همراه ندارد و چشم انتظار تماس فرزند خود از دور دست ها هست ،  اما اهالی غیور گلکی جان و مال و حیثیت خود را گذاشتند و مخابرات را در اوایل دهه هفتاد تأسیس نمودند و شکرگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده اند. چندین مرحله مسولین وقت ، عزم جمع آوری مخابرات نمودند ولی زن و مرد ، خرد و کلان سینه سپر کردند و نگذاشتند حتی پیچ و مهره ای از امکانات مخابرات باز شود تا به حول و قوه الهی قریب به دوازه سال است که خدمات خود را گسترده نموده و به دورافتاده ترین نقاط هم خدمت میکند.از روستای عمار گرفته تا آبگرم میراحمد و ناحیه صنعتی دشتی و اورژانس بین جاده ای گادوی.
حال  قریب به ربع قرن از ساخت ساختمان مخابرات که بدون رعایت هیچ گونه مسائل فنی و مهندسی ساخته شده ، میگذرد. ساختمان مخروبه گردیده و هیچ گونه امنیت سازه ای ندارد. پس از ده سال پیگیری مستمر شورای زحمت کش گلکی ، مسولین به کشیدن سیمان سفید در دور آن و ایزوگام آن بسنده کرده اند بدون اینکه اسکلت مخروبه آن تعمیر شود. تعاونی روستایی تا چندی پیش هم به دوازده روستا خدمات میداد.
خانه بهداشت روستا هم همینگونه. پایگاه مقاومت بسیج نیز خدمتگذار اکثر روستاها هست. ولی سخن و مشکل اصلی ما چیز دیگریست. جوانان ما ، بار خود را بسته و از روستا میروند. از تک به تک آنان که میپرسیم ، سفره دل خود را باز میکنن و مشکلاتشان میگویند. از عدم وجود مهدکودک و پیش دبستانی برای فرزندانشان گرفته تا تسهیل زیرساخت ارتباطی و زمین ورزشی و امکانات رفاهی دیگر. ورزشکاران روستای گلکی یا با افتخار بگویم ، باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال گلکی،  چندین سال است که به همت جوانان ، در لیگ های شهرستانی با دست خالی ، افتخار می آفریند. همین جوانان ، رباط پاهایشان را قریب به اتفاق عمل نموده اند در راه همین ورزش و یکی از علل آن ، زمین خاکی و غیر مسطح ورزشی بوده است.چرا با پیگیری های انجام شده ، حاضر به تاسیس چمنی که زیر صد میلیون تومان بودجه نیاز دارد ، اقدام نمیکنید؟ آیا از اهمیت آن برای جوانان غافلید ؟ چرا به پیگیری های چندین و چند ساله شورای اسلامی مبنی بر  احداث سالن ورزشی ، پاسخ مثبت نمی دهید ؟ مگر چندتا تیغ گریدر کشیدن فرمانداری در زمین فوتبال که پول گازوئیل و نهار و دیگر خرج های راننده هم خودمان از جیبمان داده ایم، برای جوانان بسنده میکند ؟ جوانان ما چشم ندارند و نمیبینند ؟ چرا کاری نمیکنید؟ چرا فکر چاره ای برای حمل پسماند روستا و وسیله نقلیه آن نمیکنید  و چاره ای نمی اندیشید ؟ به همت دهیاری روستا و دهیار محترم ، تمام معابر زیرسازی شد و آماده آسفالت. چرا قیر ریزی نمیکنید ؟ دهیار پاکدست روستا ، با کمترین قیمت و هزینه ها ، زیرسازی را انجام داده و مجموعه شورا و خودشان را بدهکار کرده اند. چرا کمکشان نمکنید ؟
ببینید جوانان ولایتمدار گلمی در همه مراسمات شهرستانی پیش قذم هستند. گناهشان چیست؟
مسولین محترم شهرستان تنگستان
تهدید نمیکنیم ولی برای اتمام حجت آخر ، این رنج نامه را در نشریات و جراید شهرستانی منتشر می نمائیم و عاجلا منتظر پاسخ شفاف شما هستیم. پس از آن اگر پاسخی دریافت ننمودیم ، این مطلب را در جراید استانی و سپس جرایدی که گستره توضیح آن کشوری و ملی هست ، منعکس مینماییم. شاید مسولین کشوری به فکرمان باشند. نوید آن را هم بدهم که با دو نشریه کشوری جهت درج رنج نامه خود صحبت کرده ایم و قول قطعی برای درج آن داده اند.
شاید این حرف دل تک تک اهالی باشد. این‌طرف،توی تار عنکبوت شهر،هیچ‌کس نمی‌شناسدت.هیچ رهگذر تو را سلامی آشنا نمی‌کند.ای غریبِ دربه‌در!
آی مردِ روستا
پدر!
دست سبز تو به سمت آسمان‌خراش‌ها بلند نیست.زخم‌های کهنة دلت جنسِ مشتری‌پسند نیست.قلب ساده‌ات
شبیه آنچه می‌خرند نیست.پای تو به دست هیچ پاره‌آهنی به‌ بند نیست.این‌طرف نمان،این‌طرف برای تو
کار نیست.چشم‌های در خزان نشستة تو را بهار نیست.روی دست هیچ‌کس مثل دست‌های تو،تاولی به یادگار نیست.
مرد روستا!
پدر!
زمین اگرکه خشک شد،آسمان اگرکه گریه‌ای به حال تو نکردیا اگر نبود مرهمی برای زخم خاک،باز خوش‌ به ‌حال تو که خوشه‌های زردِ درد را گندمی که نان نمی‌شود ،در خیال دسته‌دسته می‌کنی.این‌طرف اسیرِ تارها نمان
این‌طرف هیچ‌کس نمی‌شناسدت.
آن‌طرف ولی زمین و آب،آشنای توست.
روی آسایش جای پای توست.رودخانه هم
هم‌صدای توست.پس به خانه‌ات ـ به روستا ـ برو ، گرچه خانه‌ و آبادی برای تو نمانده است.
اللهم العجل عواقب امورنا خیرا.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 11 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
نوه مرحوم شیخ حسین محمدحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۹:۳۹ ب.ظ
اگر مسولین محترم واقعا نگران تشدید مهاجرت روستاییان به شهر هستند و در برنامه ریزی های کلان و استانی بر روند مهاجرت معکوس تاکید دارند،بسم الله.این حداقل خواسته های اهالی یک روستاست که تا کنون و با وجود حداقل امکانات حاضر به ترک بوم و بر آبا و اجدادیشان نشدند.لطفا با تصمیمات جهادیتان،نگذارید این روستا خالی از سکنه شود
مسعود محمدحسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۹:۴۵ ب.ظ
مسولین محترم اگر واقعا نگران تشدید مهاجرت روستاییان به شهرها هستید و آنگونه که در سخنرانی ها و برنامه ریزی های کلان و استانی بر روند مهاجرت معکوس و لزوم جلوگیری از خالی شدن روستاها از سکنه تاکید دارید،بسم الله.این حداقل خواسته های اهالی یک روستا ست که تا کنون با وجود مشکلات عدیده حاضر به ترک بوم و بر آبا و اجدادیشان نشده اند.یک همت جهادی چاره کار است.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۹:۵۹ ب.ظ
تشکر از مطلب زیبا و بجای سایت دلیران تنگستان
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۸ ب.ظ
باسلام وخسته نباشید خدمت دهیار وشورای سخت کوش روستای گلکی وسایت مردمی دلیران تنگستان .ازاین دولت واین شهرستان گردی بلند نمی شود صدای خود را به بالاتر برسانید .به امید آینده روشن وسبز برای روستای عزیزم
گلکی سبز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۲ ب.ظ
سلام وخسته نبا شیدخدمت دهیار محبوب و بسیجی روستا.تشکر از زحمات شما که با دست خالی واقعا روستای را ساخته اید که مثل قدیم نمونه ومثال زدنی است.خدمت شما عرض کنم تا کنون کلیه امکانات وآبادانی روستا را از طریق استان وحتی کشور حل نموده ای خودت را کوچک نکن واز این مسولان شهرستانی انتظار کاری نداشته باش ما همه پشت شما هستیم جهت ساختن روستایی آباد.
ذوالفقار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۲ ب.ظ
با سلام خدمت مسولین شهرستانی لطفا رسیدگی کنید نگذ
ذوالفقار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۶ ب.ظ
با سلام خدمت مسولین شهرستانی لطفا رسیدگی کنید نگذارید که به نفرین سنگین مردم دچار شوید. دولت تدبیر و امید هم به زیر سوال نبرید بیشتر از این
عابدی تنگستانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۶ تیر ۱۳۹۵ در ۷:۰۸ ق.ظ
درود بر ساکنان صبور و باصلابت روستای شهیدپرور گلکی. حق دارید...
اهالی روستا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۶ تیر ۱۳۹۵ در ۹:۲۰ ق.ظ
سلام.اگر بخواهیم فریادمان را در روزنامه های استانی و کشوری مثل همشهری و کیهان و سایت های فارس نیوز و تابناک و ایرنا منعکس کن ، قطعا بی پرده سخن خواهیم گفت و هرچه هست و نیست از گذشته و حال مسولین را شفاف خواهیم گفت تا اندکی به خود بیایند و خجالت بکشند. مگه اهالی گلکی چه خواسته اند ؟ خجالت بکشید
نفس لوامه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۶ تیر ۱۳۹۵ در ۹:۵۹ ق.ظ
بی صلابتی .بی مهری . بی توجهی وحتی بی اعتنایی مسئولین شهرستان نسبت به روستاهاوبخصوص روستای گلکی برای ما ثابت شده است
مهمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۸ تیر ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۳ ق.ظ
باسلام . لطف بفرماییدچند نفر از رجال والامقام صاحب مسند روستایتان را در سطح استان و کشور نام ببرید تا ما هم بیشتر آنها را بشناسیم.
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین