کد خبر: DT-33558
تعداد بازدید: 80بازدید
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۴
پس از آغاز فرآیند خروج قلب راکتور اراک و همچنین مبادله اورانیوم ، کنگره آمریکا طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن سفر افرادی را که اخیرا در یکی از چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته اند به آمریکا، محدود می کند. این طرح که ذیل قانون بودجه ۲۰۱۶ آمریکا آورده شده بود با امضای اوباما شکل قانون پیدا کرد.
به گزارش دلیران تنگستان به نقل از رجانيوز: امضاي قانون اعمال محدوديت براي سفر به ايران از سوي اوباما، مقامات دولتي را که قابل به وفاي عهد آمريکايي ها هستند، دچار تناقض کرده است.
به گزارش رجانيوز، پس از آغاز فرآیند خروج قلب راکتور اراک و همچنین مبادله اورانیوم ، کنگره آمریکا طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن سفر افرادی را که اخیرا در یکی از چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته اند به آمریکا، محدود می کند. این طرح که ذیل قانون بودجه ۲۰۱۶ آمریکا آورده شده بود با امضای اوباما شکل قانون پیدا کرد.
اين قانون اما صراحتاً برخلاف برجام است موضوعي که وزير امورخارجه و معاونانش و همچنین رئيس مجلس که از حامیان اصلی برجام به شمار می آید به صورت مستقيم به آن اشاره کردند. در بند ۲۸ برجام ۱+۵ صراحتا از هر گونه اقدام مغاير با نص، روح و نيت برجام منع شده است. در این بند آمده است: «گروه ۱+۵ و ایران متعهد هستند که این برجما را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و نیت این برجام که اجرای موفقیت آمیز آن را مختل سازد، خودداری کنند.»
در بند ۲۹ برجام نیز تاکيد شده است که آمريکا بايد از هرگونه اقدام که بر روابط اقتصادي با ايران اختلال ايجاد کند خودداري کند: «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تاثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهدات‏شان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‏ آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.»
در واکنش به این قانون، محمد جواد ظریف در گفت و گو با وب سایتخبری «المانیتور» با «بی‌معنی» و «پوچ» توصیف کردن مصوبه اخیر کنگره آمریکا، آن را بر خلاف تعهدات این کشور در برجام دانست و گفت: «اکنون منتظر تصمیم دولت آمریکا هستیم تا ببینیم که چطور می‌خواهد خود را با تعهداتش در برجام، همخوان کند.» او همچنین خبر داد که درباره این مصوبه با جان کری همتای آمریکایی‌اش در نیویورک صحبت کرده است.
اما تنها چند ساعت پس از قانونی شدن اعمال محدودیت برای سفر به ایران ، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای به ظریف مدعی شد : قانون جديد  برخلاف تعهدات ما بر اساس برجام نيست.
کری در این نامه آورده است:
«اینجانب هم‌چنین اطمینان دارم که تغییرات جدید برای کسب روادید که در کنگره تصویب شده است، و دولت اختیار توقف اجرای آن را دارد، به هیچ وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم، و ما این تغییرات را به گونه‌ای اجرا می‌کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند. بدین منظور ما بالقوه ابزارهای متعددی را در اختیار داریم، شامل صدور ویزاهای تجاری ۱۰ ساله چندبار ورود، برنامه‌هایی برای تسریع در صدور ویزاهای تجاری، و اختیار توقف اجرای قانون که طبق این مصوبه جدید به ما داده شده است. خوشحال می‌شوم که در این خصوص باز هم صحبت کنم و توضیحات بیش‌تر ارائه کنم.»
جان کري مدعي شده است با ايجاد تغيير در اجراي قانون مانع آن مي شوند که اين قانون موانعي براي منافع اقتصادي ايران ايجاد کند. وي اين تغيرات را اين موارد اعلام کرده است:
۱) صدور ويزاي هاي تجاري ۱۰ ساله، ۲) برنامه‌هایی برای تسریع در صدور ویزاهای تجاری۳) اختیار توقف اجرای قانون
در پاسخ به اين ادعا کري بايد گفت:
هر ساله چندين هزار نفر با هدف تجاري، گردشگري و … به ايران سفر مي‌کنند مشخص است که ويزاهاي تجاري شامل گردشگران به ايران نمي شود اين مساله ضربه جدي به صنعت گردشگري ايران وارد مي کند.
ب) لزوما تجاري که قصد دارند به ايران سفر کنند بايد از آمريکا مجوز بگيرند اين مساله باعث مي شود بسياري از تجار و نمايندگان شرکت هاي تجاري نتواندند به ايران سفر کنند چرا که تنها آن دسته ا افرادي مي توانند به ايران بيايند که مورد تاييد آمريکايي ها باشند و آمريکايي ها به راحتي مي توانند بسياري از اين تجار را فيلتر کنند.
ج) جان کري درحالي ادعا ميکند که دولت مي تواند اجراي قانون را متوقف کند که بر اساس بند ۲۸ و ۲۹ برجام دولت امريکا اصلا نمي بايست چنين قانوني را تصويب مي کرد. توقف اجرا نيز تنها صورت مساله را پاک مي کند هر چند که موضوع توقف اجراي اين قانون نيز مثل ديگر وعده هاي آمريکايي ها نشدني است.
نکته قابل تامل آنکه پس از انتشار نامه کری، عباس عراقچی که خود مدعی بود وضع این قانون برخلاف برجام است، در صفحه اینستاگرامش با تمجید از نامه کری نوشت: «نامه آقای کری تعهد محکمی از سوی دولت آمریکا است مبنی بر اینکه از همه ابزارهای خود، حتی توقف اجرای قانون، استفاده خواهد کرد تا اجازه ندهد قانون جدید کنگره درخصوص ویزای ورود به آمریکا، اجرای موفقیت‌آمیز برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی آن را خدشه‌دار کند.»
آقای عراقچی البته به این نکته توجه نکرده است که رهبر معظم انقلاب «وضع» هرگونه تحریم جدید را برخلاف برجام عنوان کرده بودند موضوعی که آمریکایی‌ها مرتکب آن شدند. البته توقف اجرای قانونی که در برجام نیامده نیز موضوعی نیست که آمریکایی‌ها به آن تن دهند.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین