کد خبر: DT-21546
تعداد بازدید: 52بازدید
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۴
<span class="intro-text">کم‌آبی در شرایط گرمای سخت این روزهای استان بوشهر، زندگی را برای مردم سخت کرده و مردم چشم‌انتظار تدبیر مسئولان در این زمینه هستند.</span>

وارد فصل تابستان شده‌ایم و گرمای هوا روز به روز بیشتر می‌شود. استان بوشهر در جنوب ایران این روزها تبدیل به یک کوره داغ شده که این گرما زندگی را برای مردم سخت‌ کرده است.

در کنار گرمای طاقت‌فرسا، مشکلات بی‌‌آبی و کم‌آبی نیز این روزها امان مردم را بریده است و قطعی چند روزه آب و وصلی چند ساعته آن، زندگی روزمره مردم را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

آب در بسیاری از نقاط استان بوشهر نوبت بندی شده است که در برخی شهرها به صورت یک روز درمیان و در برخی از شهرها نیز به صورت چند ساعت برای چند روز وصل می‌شود.

یکی از شهروندان بوشهری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه طی یک ماه اخیر وضعیت آب در شهر بوشهر نامناسب‌تر از قبل شده است و آب برای زمان‌های طولانی قطع می‌شود.

مهرداد تمجیدی اضافه کرد: در طول یک هفته اخیر در بسیاری از روزها آب محله ما قطع است و هنگامی که آب وصل می‌شود نیز، فشار کمی دارد و کفاف نیازهای آبی ما را نمی‌دهد.

محمد مهرابی یکی از شهروندان برازجانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قطعی مکرر آب در شهر برازجان مردم را کلافه کرده است و متاسفانه مسئولان هم کاری در این زمینه انجام نمی‌دهند.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/22/4/1599412.jpg?ts=1432719998552

وحید امیری یکی از شهروندان آب‌پخشی نیز به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه آب در بسیاری از روزها قطع است و این موضوع نارضایتی شدید مردم شهر را در پی داشته است و مسئولان باید فکری جدی به حال این موضوع کنند.

وی افزود: در برخی مناطق شاهدیم که چمن‌کاری‌ها و درخت‌کاری‌های بی مورد انجام شده و آب زیادی برای آبیاری آنها مصرف می‌شود، ولی بسیاری از شهروندان از داشتن آب مناسب محروم هستند.

مصرف صحیح راهکار عبور از بحران آب

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: بخش عمده یعنی حدود ۹۲ درصد از آب مصرفی استان بوشهر از طریق استان‌های همجوار و از طریق خط آبرسانی کوثر و خط کازرون تامین می‌شود و تنها هشت درصد از آب مصرفی در خود استان تامین می‌شود.

کیقباد یاکیده با بیان اینکه در همه نقاط کشور با کمبودهایی در زمینه تامین منابع آبی روبرو هستیم، اضافه کرد: به منظور رفع مشکلات کم‌آبی در سطح استان بوشهر از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم ولی مردم هم باید همت کنند تا شاهد وضعیت بهتری باشیم.

وی مصرف بهینه آب را مهمترین راه‌حل برای مشکل آب دانست و ادامه داد: در صورتی که منابع آبی به صورت مناسبی مورد استفاده قرار بگیرد، شاهد کاهش مشکلات در این بخش خواهیم بود و این موضوع نیازمند همکاری مردم است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر در ارتباط با تامین آب استان از طریق آبشیرین‌کن نیز گفت: برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای ساخت آبشیرین‌کن در استان داشته‌ایم و تا چندماه آینده یک آبشیرین‌کن در استان افتتاح می‌شود و در آینده نیز چند آبشیرین‌کن جدید ساخته خواهد شد.

وی اظهار داشت: ساخت آبشیرین‌کن به چند سال زمان نیاز دارد و اعتبارات بسیار زیادی نیز می‌خواهد؛ امروز باید مصرف بهینه در دستور کار باشد تا در آینده شاهد راه‌اندازی آبشیرین‌کن‌ها باشیم.

پیگیری حل مشکلات آب بوشهر با وزیر نیرو

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نشست‌های متعددی را با وزیر نیرو و معاونین وی برای حل مشکلات آب در استان بوشهر داشته‌ایم و همچنان با جدیت پیگیر این موضوع هستیم.

حجت الاسلام سیدمهدی موسوی نژاد ادامه داد: مردم در استان بوشهر با مشکلات زیادی در زمینه آب شرب روبرو هستند و این موضوع زندگی را برای آنها سخت‌تر کرده است.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان نیازهای مردم به آب بیشتر می‌شود، اضافه کرد: مردم بارها نگرانی‌های خود را در این زمینه به ما منتقل کرده‌اند و ما نیز پیگیر موضوع هستیم.

نماینده مردم دشتستان درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در نشستی که با وزیر نیرو داشتیم موضوع آب شرب استان را تشریح کردیم و وزیر نیرو نیز وعده داد که مشکل آب استان به زودی رفع شود.

به فکر آینده باشیم

کم‌آبی و بی‌آبی مربوط به امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که هشدارها برای بحران آب در چنین روزهایی به صدا درآمده بود و اقدامی صورت نگرفته بود تا امروز که منابع آبی به شدت کاهش یافته است.

امروز نیز نباید موضوع را به سادگی رها کرد و مسئولان ذی‌ربط باید وضعیت آینده آب را رصد کنند و بر این اساس برای آینده برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد.

اینکه وقتی به بحران می‌رسیم، به فکر تغییر در سبک زندگی مردم و استفاده از روش‌های جدید مصرف آب باشیم، راه حل مناسبی نیست و بلکه باید اقدامات و فرهنگ‌سازی‌ها از امروز برای آینده صورت بگیرد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین