کد خبر: DT-28249
تعداد بازدید: 83بازدید
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۴
<p id="ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_H1">آیین بزرگداشت یکمین سالگرد مرحوم حسن زنگنه مترجم خلیج فارس شناس چهارشنبه شب با حضور شماری از تاریخ پژوهان ، مردم و مسئولان در بوشهر برگزار شد.</p>

رییس بنیاد ایران شناسی شعبه بوشهر دراین آیین گفت: زنگنه به واسطه آثار فاخری که در حوزه خلیج فارس پژوهی ترجمه کرده لقب شیخ المترجمین خلیج فارس را به خود اختصاص داده است.
عبدالکریم مشایخی افزود: این مترجم با عشق و علاقه وافری که به دیار خود و آبراه استراتژیک خلیج فارس داشت بیشترین ترجمه های خود را در ارتباط با این آبراه بین المللی انجام داده است.
وی ادامه داد: این مترجم برجسته بوشهری با آثار فاخر خود به آنهایی که قصد پژوهش در موضوع مشروطه جنوب دارند کمک زیادی کرده است.
مشایخی اظهارکرد: سردیس این مترجم خلیج فارس شناس با همکاری و تلاش عبدالرحمان برزگرزاده (از متصدیان موزه دریانوردی خلیج فارس) تهیه شده که در این موزه نصب خواهد شد.
فرزند مرحوم حسن زنگنه درحاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: بزودی مرکز خلیج فارس پژوهی با محوریت تحقیق و پژوهش درحوزه خلیج فارس و با همکاری نخبگان و پژوهشگران راه اندازی خواهد شد.
امیرحسین زنگنه افزود: چاپ شماری از کتاب های کمیاب شده مرحوم زنگنه و چاپ کتاب هایی که تاکنون به زیور چاپ آراسته نشده اند ، از دیگر محورهای اصلی مرکز خلیج فارس پژوهی خواهد بود.
زنگنه را می توان مهمترین مترجم حوزه خلیج فارس برشمرد که با ترجمه آثار فاخر در این زمینه سهم بسزایی در شناخت تاریخ این مرز و بوم و هویت ملی داشته است.
زنگنه تاکنون ده ها اثر تاریخی در حوزه های تاریخ بوشهر، جنوب ایران و خلیج فارس منتشر کرده است.
او در سمینارها و کنگره های علمی متعدد شرکت کرده بود.
همچنین دو داستان کوتاه به عنوان ‘یک تکه نان ‘ اثر دکتر برنارد و ‘گردن بند بدلی’ اثر گی دوموپاسان و ترجمه مقالات متعدد پیرامون مسائل سیاسی و تاریخ خلیج فارس، جنگ جهانی اول و انقلاب مشروطیت که درمطبوعات محلی و کشوری به چاپ رسیده است از دیگر آثاراین مترجم فقید بوشهری است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین