کد خبر: DT-19695
تعداد بازدید: 186بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۴
علیزاده عنوان کرد : رشد فزاینده مصارف نسبت به منابع ، کسری نقدینگی ، کاهش خرید مستمری بگیران با توجه به افزایش نرخ تورم ، تحمیل قوانین جدید توسط دولت ها از سالیان گذشته بدین سو ، تغییرات دمگرافی جمعیتی همراه با پیر شدن جمعیت و انباشت مبالغ فراوان معوقات دولت ها به سازمان تامین اجتماعی به میزان 90 هزار میلیارد تومان از جمله مهمترین چالش های سازمان تامین اجتماعی است .

به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی استان بوشهر؛ کارگاه آموزشی گفتمان سازی مباحث بیمه و تامین اجتماعی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی با حضور اساتید دانشگاه خلیج فارس بوشهر و کارشناسان بیمه تامین اجتماعی در سالن ابن سینا دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

کارشناس ارشد فرهنگی سازمان تامین اجتماعی کشور در این کارگاه آموزشی گفت : هفت درصد جریان سرمایه کشور در تامین اجتماعی توسط شرکت های بزرگ سرمایه گذاری مانند شستا از طریق ۱۱ هوادینگ اقتصادی راهبری می شود .

محسن علیزاده افزود : این تعداد هولدینگ اقتصادی در ۵۰۰ بنگاه اقتصادی ورود و سرمایه گذاری کرده است  که با توجه به نقش مهم سازمان تامین اجتماعی در سرمایه گذاری می توان به کارکرد آن در اقتصاد مقاومتی نیز نگاه ویژه ای داشت .

وی یادآور شد : با توجه به نقش موثر سازمان تامین اجتماعی در بکارگیری سرمایه های خود در حوزه اقتصاد ضمن حفظ و صیانت از حقوق بیمه شدگان شاهد سرمایه گذاری در بخش هایی مانند تولید اقلام دارویی منحصر به فرد ، اپراتور نسل سوم تلفن همراه ، سرمایه گذاری در کالای پیشرو، صنایع نفت و صنایع سنگین هستیم.

علیزاده عنوان کرد : رشد فزاینده مصارف نسبت به منابع ، کسری نقدینگی ، کاهش خرید مستمری بگیران با توجه به افزایش نرخ تورم ، تحمیل قوانین جدید توسط دولت ها از سالیان گذشته بدین سو ، تغییرات دمگرافی جمعیتی همراه با پیر شدن جمعیت ، ارائه خدمات گران پزشکی ، شروع بیماری های قلبی و عروقی بر اساس سبک زندگی ایرانیان و انباشت مبالغ فراوان معوقات دولت ها به سازمان تامین اجتماعی به میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان از جمله مهمترین چالش های سازمان تامین اجتماعی است .

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان بوشهر نیز گفت : بنا به تعریف برخی از اقتصاد دانان از اقتصاد مقاومتی، این نوع اقتصاد معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده یک کشور قرارمی گیرد که منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصادی سلطه، ایستادگی نموده و سعی درتغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی سازی آن بر اساس جهان بینی و اهداف دارد.

عبدالمجید رازه افزود : برای تداوم این نوع اقتصاد، باید هرچه بیشتر به سمت محدودکردن استفاده از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد.

وی یادآور شد : اقتصاد مقاومتی فعال و پویا نیازمند برنامه ریزی استراتژیک و راهبردی، مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد از طریق میدان دادن بیشتر به فعالان بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات این بخش می باشد.

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان بوشهر افزود : بخش خصوصی به عنوان موتور و محرک اصلی رشد اقتصادی و صنعتی است که با بکارگیری سرمایه خود و جذب و مشارکت سرمایه های غیردولتی، استفاده بهینه از منابع انسانی و اعمال مدیریت کار آمد، ضمن ایفاء نقش خود در رشد اقتصادی و صنعتی کشور، می تواند اهداف توسعه ای دولت را محقق نماید.

وی عنوان کرد : در راستای اقتصاد مقاومتی برای مدیریت ریسک در سازمان تأمین اجتماعی ابزارهایی در اختیار است و برنامه های اجرایی سازمان برای استفاده از این فرصتها را دنبال می کند.

رازه با اعلام این که اهداف اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در مأموریت های سازمان تأمین اجتماعی تبیین شده است یادآور شد : افزایش پوشش بیمه و سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی که از کارکردهای سازمان تأمین اجتماعی است در اهداف اقتصاد مقاومتی به خوبی دیده شده است .

دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز گفت : منظور از اقتصاد مقاومتی ریاضت اقتصادی نیست بلکه اقتصاد مقاومتی دارای مولفه هایی مانند ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور ، بهبود شاخص های کلان اقتصادی ، افزایش اشتغال ، کاهش نرخ بیکاری ، کاهش نرخ تورم ، افزایش رشد اقتصادی و تامین عدالت اجتماعی است .

دکتر حسین پور  تصریح کرد : توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا که شامل تکانه های اقتصادی در دنیا ، بلایای طبیعی ، تکانه های تخاصمی در کنار تکیه بر ظرفیت های داخلی مانند ظرفیت های علمی ، انسانی ، طبیعی ، جغرافیایی و علمی از دیگر مولفه های اقتصاد مقاومتی است .

وی اضافه کرد : در اقتصاد مقاومتی شاخص های دیگری مانند رویکرد جهادی که نیازمند برنامه ریزی ، حرکت علمی ، مدیریت جهادی و جهاد اقتصادی به همراه مردم محوری در اقتصاد که خود شامل حضور مردم در صحنه های اقتصادی ، کارآفرینان ، مبتکران و صاحبان سرمایه است ملاک می باشد .

عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر بیان کرد : کاهش وابستگی به درآمد نفت ، کاهش سهم نفت در بودجه ، افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی ، اصلاح الگوی مصرف ، فساد ستیزی که لازمه آن امنیت اقتصادی است نیز از دیگر مولفه های اقتصاد مقاومتی می باشد .

وی افزود : مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی که پایه اقتصاد مقاومتی است دانش محوری در این حوزه برای افزایش سهم اقتصاد در ارزش افزوده و درامد ارزی از دیگر کشورها می باشد .

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین