کد خبر: DT-44571
تعداد بازدید: 513بازدید
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۵
نخلدارانی تنگستانی در حال گودبرداری برای ایجاد خانه جدید در کنار محل کارشان، هیچ گاه تصور نمی کردند به محوطه ای باستانی برخورد کنند که اکنون در نوبت ثبت آثار ملی قرار بگیرد.

 

نخلدارانی تنگستانی در حال گودبرداری برای ایجاد خانه جدید در کنار محل کارشان، هیچ گاه تصور نمی کردند به محوطه ای باستانی برخورد کنند که اکنون در نوبت ثبت آثار ملی قرار بگیرد.
به گزارش دلیران تنگستان  از «خلیج فارس»؛ حالا میراث فرهنگی براساس بررسی های اولیه و سفال یا آجرنوشته هایی که در این محل به دست آورده، قدمت این محوطه در روستای باغک شمالی را دست کم ۸۰۰ سال می داند و مقدمات ثبت آن را آغاز کرده است.

معاون آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر در این خصوص می گوید: اخیرا در پی گزارش مردمی مبنی بر اینکه حین حفاری در روستای باغک شمالی تنگستان به آثاری برخورد شده که احتمالا تاریخی است، کارشناسان ما از این محل بازدید و عکسبرداری کرده اند که نشان می دهد بنایی که احتمالا آب انبار است و هنوز سرپا مانده، مربوط دوره میانی اسلامی به قرن هفتم هجری می باشد و حدود ۸۰۰ سال قدمت برآورد می شود.

37518941-SD7

نصرالله ابراهیمی در  ادامه داد: این محوطه در باغ موسوم به “توله ای” (باغ و املاک درویش دادفر) واقع در باغک شمالی به مساحت نیم هکتار می باشد که طبق آثار فرهنگی به دست آمده مثل آجر نبشه، سفال و نظایر آن، ارزش ثبت تاریخی را دارد.628232BAJAJ-AS

وی با بیان اینکه مقدمات مطالعه و برداشت های لازم از این محوطه جهت قرارگیری در فرآیند ثبت آثار ملی آغاز شده، اظهار داشت: اکنون با هماهنگی دهیاری، قرار شده حفاظت این منطقه به خوبی انجام شود.

ابراهیمی درباره اقدامات بعدی گفت: در صورت تایید ثبت آن در آثار ملی، به فراخور اولویت های میراثی، باید هزینه تملک این محدوده تامین شود، چون اکنون مالکیت خصوصی دارد، پس از آن کاوش های تکمیلی برای کشف زوایای دیگر آثار تاریخی دنبال می شود.

معاون آثار تاریخی میراث فرهنگی بوشهر قدیمی ترین اثر ثبت شده تنگستان را قبرستان کلنگون مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد دانست.

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین