کد خبر: DT-39482
تعداد بازدید: 122بازدید
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۴
بررسی آمار واجدان شرایط رای و شمار شرکت کنندگان استان بوشهر در انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره های گذشته بیانگر حضور پرشور بوشهریها در پای صندوق های اخذ رای حتی بالاتر از میانگین کشوری است.

مردم استان بوشهر در ۹دوره گذشته ۳۱ نماینده را از چهار حوزه انتخابیه به خانه ملت فرستادند که برخی از نمایندگان یادشده برای چند دوره توانستند اعتماد مردم حوزه انتخابیه خود را برای کسب کرسی نمایندگی مجلس جلب کنند.

استان بوشهرتا دوره چهارم مجلس شورای اسلامی دارای سه حوزه انتخابیه شامل ‘بوشهر، گناوه و دیلم’ ، حوزه انتخابیه دشتستان و حوزه انتخابیه رودباران شامل شهرستان های جنوبی این استان بود .

تا دوره چهارم ۱۲ نماینده از سه حوزه انتخابیه استان بوشهر به خانه ملت راه یافتند که از این شمار عباس حیدری نماینده مردم شهرستان های بوشهر،گناوه و دیلم و میربهزاد شهریاری نماینده حوزه انتخابیه رودباران در حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ( هفتم تیر) به خیل شهدا پیوستند.

بررسی نمایندگان استان بوشهر در ۹ دوره گذشته مجلس شورای اسلامی نشان می دهد فقط یک نماینده زن در بین نامزدها در دوره ششم از حوزه انتخابیه دشتستان وارد مجلس شده است .

همچنین در ۹دوره گذشته نیز نماینده فقید حجت السلام محمد حسن نبوی برای دو دوره از حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم ،سید کمال الدین شهریاری دو دوره از حوزه انتخابیه رودباران، محمد خواجه پور دو دوره از حوزه انتخابیه بوشهر،گناوه و دیلم ، خدانظر قاسمی دو دوره از حوزه انتخابیه دشتستان،حجت اسلام عبدالله حاجیانی دو دوره ازحوزه انتخابیه دشتی ، تنگستان ،کنگان و دیر و حجت السلام سید محمد مهدی پور فاطمی چهار دوره از حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان به مجلس شورای اسلامی راه یافتند.

نمایندگان حوزه جنوب استان بوشهر در ۹ دوره گذشته در مجلس شورای اسلامی:

 

دوره نخست:

حوزه انتخابیه رودباران (شهرستان های جنوبی استان بوشهر): شهید میر بهزاد شهریاری

دوره دوم:

حوزه انتخابیه رودباران : ابراهیم یوسفی دشتی

دوره سوم:

حوزه انتخابیه رودباران : سید کمال الدین شهریاری

دوره چهارم:

حوزه انتخابیه رودباران : سید کمال الدین شهریاری

دوره پنجم:

حوزه انتخابیه دشتی ، تنگستان، دیر و کنگان: حجت السلام عبدالله حاجیانی

دوره ششم:

حوزه انتخابیه کنگان ، دیر و جم: حجت السلام عبدالله حاجیانی

دوره هفتم:

حوزه انتخابیه کنگان ، دیر و جم: قیصر صالحی

دوره هشتم:

حوزه انتخابیه کنگان ، دیر و جم : عسکر جلالیان

دوره نهم:

حوزه انتخابیه کنگان، دیر، جم و عسلویه : حجت السلام موسی احمدی

 

*نمایندگانی که بدلیل رد صلاحیت شانس ورود به عرصه انتخابات دریافت نکردند:

قیصر صالحی

 

استان بوشهر با یک میلیون و ۳۲ هزارو ۹۴۹ نفر جمعیت دارای چهار کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی و یک کرسی نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری است.

از مجموع جمعیت استان بوشهر ۶۹۱هزارو نفر واجد شرایط رای هستند که از این شمار بیش از ۲۶هزار نفر آن رای اولی هستند.

در حوزه جنوب استان نیز  ۱۴۷هزار و ۴۰۵ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد پنج هزار و ۵۸۳ نفر جز رای اولی ها هستند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین