کد خبر: DT-22925
تعداد بازدید: 42بازدید
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴
<span class="intro-text"> کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با کمبود فضا برای مطالعه و همچنین کمبود مخزن برای نگهداری از کتاب روبرو است و این موضوع فضای مطالعاتی استان بوشهر را تحت تاثیر قرار داده است.</span>

با پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه فناوری، دسترسی‌ها به اطلاعات مورد نیاز از طریق سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های مجازی، کتاب‌های الکترونیکی و . . . راحت شده است ولی کتاب هنوز هم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و این فناوری های نتوانسته‌اند جای کتاب را بگیرند.

کتاب به عنوان مرجع علوم مختلف محسوب می‌شود و توسعه هر جامعه‌ای نسبت مستقیمی با میزان مطالعه در بین افراد آن جامعه دارد و باید تلاش شود تا فضای لازم برای مطالعه فراهم شود.

استان بوشهر از قدیم‌الایام به عنوان یکی از پیشتازان عرصه کتاب و کتابت شناخته می‌شده است ولی وضعیت خوبی در این زمینه ندارد و فرصت مناسبی برای اهالی کتاب فراهم نیست.

شهر بوشهر به عنوان پیشانی استان با کمبودهای بسیار زیادی از نظر فضای کتابخانه‌ای روبرو است و کتابخانه‌های موجود نیز با کمبودهایی از نظر فضای مطالعه و همچنین مخزن کتاب روبرو هستند.

البته وضعیت در شهرهای دیگر استان نیز بهتر از مرکز استان نیست و هر یک از کتابخانه‌های استان بوشهر با مشکلاتی در زمینه زیرساخت کتابخانه‌ای روبرو هستند.

بر اساس استاندارد برای هر ۱۰۰ نفر جمعیت باید هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای داشته باشیم که بر این اساس برای یک میلیون نفر جمعیت استان بوشهر باید ۸۰ هزار متر مربع فضای کتابخانه‌ای وجود داشته باشد که تنها حدود ۲۰ هزار متر مربع فضا در استان وجود دارد.

همچنین بر اساس استانداردها، برای جمعیت یک میلیون نفری استان بوشهر باید چهار میلیون جلد کتاب موجود باشد که در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار جلد کتاب در استان موجود است که معادل ۱۷ درصد از وضعیت استاندارد است.

مرکز استان بوشهر دارای ۲۵۰ هزار نفر جمعیت است که این میزان جمعیت نیازمند ۲۰ هزار متر مربع فضای کتابخانه‌ای و یک میلیون جلد کتاب است که تنها دو هزار متر مربع فضای کتابخانه‌ای با ۱۴۰ هزار جلد کتاب در بوشهر وجود دارد.

کتابخانه‌ها در بوشهر توسعه می‌یابد

فرماندار شهرستان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر به کمبود فضاهای مطالعاتی در بوشهر اشاره کرد و افزود: برای اینکه به توسعه و پیشرفت واقعی دست یابیم باید فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را در سطح جامعه گسترش دهیم.

حسن ابراهمی بر لزوم توسعه زیرساخت‌های کتاب‌خوانی در بوشهر تاکید کرد و ادامه داد: برای توسعه زیرساخت‌های مطالعه و کتاب و کتاب‌خوانی در استان از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد و اعتبارات مناسب نیز تخصیص می‌يابد.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/09/4/786149.jpg?ts=1436599029920

وی از تلاش ویژه برای ساخت و تکمیل و بهره‌برداری از کتابخانه بهمنی بوشهر در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: برخورداری از کتاب‌خانه‌های استاندارد در بوشهر یکی از نیازهای ضروری است و در این زمینه تلاش ویژه‌ای خواهیم داشت.

فرماندار شهرستان بوشهر بر ایجاد و راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعه در ادارات بوشهر برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد و گفت: باید از هر فرصتی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه استفاده کرد.

بوشهر از داشتن کتابخانه عمومی محروم است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر به کمبود فضای کتابخانه‌ای در استان بوشهر اشاره کرد و اظهار داشت: شهر بوشهر به عنوان مرکز استان از داشتن یک کتابخانه مرکزی محروم است و از نظر فضای کتابخانه‌ای نیز با کمبودهای جدی روبرو است.

سید علی هاشمی به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای توسعه کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در استان بوشهر اشاره کرد و ادامه داد: استان بوشهر از نظر شاخص منابع کتابخانه‌ای در رتبه ۹ کشور قرار دارد و در شاخص امانت کتاب نیز رتبه ۲۳ کشور را دارد.

وی به عضویت پائین مردم استان بوشهر در کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و افزود: استان بوشهر رتبه ۲۱ کشور از نظر سرانه عضویت در کتابخانه‌ها را دارد و هم‌اکنون از هر ۱۰۰ نفر، سه نفر عضو کتابخانه هستند.

هاشمی با اشاره به اینکه استان بوشهر در رتبه ۱۱ کشور از نظر سرانه زیربنای فضای کتابخانه‌ای برخوردار است، گفت: به ازای هر ۱۰۰ نفر در استان بوشهر، دو مترمربع فضای کتابخانه موجود است.

کمبود فضای کتابخانه‌ای سهیمه کتاب بوشهر را قطع کرد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر اضافه کرد: احداث کتابخانه مرکزی در بوشهر یک ضرورت انکارناپذیر است و ۱۱ هزار متر مربع زمین برای این منظور در شهر بوشهر وجود دارد که با تامین اعتبارات مورد نیاز، عملیات احداث کتابخانه انجام خواهد شد.

وی به قطع شدن سهمیه کتاب بوشهر اشاره کرد و ادامه داد: ماهانه سهمیه کتاب استان‌ها از سوی نهاد کتابخانه‌های کشور ارسال می‌شود که به دلیل تکمیل ظرفیت بعضی از کتابخانه‌ها سهمیه کتاب بوشهر قطع‌ شده است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/01/21/4/762400.jpg?ts=1436599029920

هاشمی از تلاش برای توسعه کتابخانه‌ها در استان بوشهر خبر داد و گفت: کتابخانه استاندارد دو هزار متری بهمنی بوشهر برای تکمیل نیازمند دو ملیارد تومان اعتبار است که امیدواریم شاهد تامین اعتبار و تکمیل این کتابخانه باشیم.

لزوم توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای

مسئولان در برنامه‌های مختلف بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی تاکید می‌کنند ولی متاسفانه کتاب در اولویت برنامه‌های مسئولان قرار نمی‌گیرد و بسیاری از طرح‌ها برای گرفتن اعتبار در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند.

بر اساس شاخص‌های اعلام شده، استان بوشهر از نظر تعداد کتاب، فضای کتابخانه‌ای، تعداد کتاب‌خوان و . . . فاصله بسیار زیادی با وضعیت استاندارد دارد و می‌طلبد که علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه در استان، برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌های استان نیز تلاش ویژه‌ای صورت بگیرد.

استفاده از ظرفیت‌های خیرین نیز یکی از راهکارهای مناسبی است که می‌تواند نقایص موجود را رفع کند.

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین