کد خبر: DT-40445
تعداد بازدید: 112بازدید
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۴
با گذشت حدود پنجاه روز از ارائه لایحه بودجه 95، گویا کشاکش دولت و مجلس بر سر ارائه بودجه چنددوازدهم تمامی ندارد.

تاخیر ۴۰ روزه دولت تدبیر و امید در ارائه لایحه بودجه ۹۵  از یک سو و مشغول شدن نمايندگان در گیرودار انتخابات از سوی دیگر دست به دست هم داد تا تصویب بودجه سال آینده به تعویق افتد.

اما حال که انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تمام شده است و زمان روشن شدن سرنوشت لایحه بودجه سال ۹۵ فرا رسیده است، اکثر قریب به اتفاق بهارستانی‌ها معتقدند محتمل‌ترین گزینه برای تعیین تکلیف بودجه سال آینده، ارائه بودجه چنددوازدهم از سوی دولت است.

چنددوازدهم دولت یا تنخواه مجلس؟/ از کجا خرج کنیم؟

**لایحه چنددوازدهم چیست؟

طبق ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس، دولت تا ۱۵ آذر ماه هر سال مهلت دارد تا لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند و چنانچه نتواند تا این تاریخ، لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند، نمایندگان برای تسریع در انجام امور ممکن است بودجه دو یا سه دوازدهم را از دولت مطالبه کنند. در حقیقت لایحه دو يا سه دوازدهم، دو يا سه دوازدهم از کل رقم بودجه پيشنهادی دولت در لايحه است که مجلس تصويب می‌کند تا دولت بتواند از خزانه برداشت کند و روند اداره امور کشور دچار اخلال نشود.

چنددوازدهم دولت یا تنخواه مجلس؟/ از کجا خرج کنیم؟

**تاکید رئیس مجلس بر لزوم ارائه چنددوازدهم

با عنایت به تاخیر دولت در ارائه بودجه سال ۹۵ و اینکه خانه ملت چند هفته‌ای به دلیل انتخابات تعطیل بود، علی لاریجانی، رئیس مجلس در روز تقدیم بودجه (۲۷ دی ماه) پیش از آنکه رئیس جمهور مجلس را ترک کند، تاکید کرد: در ماده ۱۸۸ آئین نامه داخلی مجلس صراحتاً آمده است چنانچه لایحه بودجه تا زمان تعیین شده ارائه نشود دولت موظف است لایحه چنددوازدهم را نیز به مجلس تقدیم کند. بر همین اساس تلاشمان را در مجلس می‌کنیم که تا جایی که ممکن است کمیسیون برنامه و تلفیق کارشان را انجام دهند. ولی اگر بررسی بودجه محقق نشد دولت باید لایحه چنددوازدهم بیاورد تا بخش‌های مختلف در فروردین و اردیبهشت مشکلی نداشته باشند.

تاکیدات رئیس مجلس در این باره تمامی نداشت به طوری که وی دو روز پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس باری دیگر در صحن علنی اظهار داشت: مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان برای مطالعه لایحه برنامه و بودجه وقت لازم دارند و این قابل حذف کردن نیست. اگر این زمان‌بندی‌ها را در نظر بگیریم امسال ضیق وقت داریم که احتیاج به لایحه دو دوازدهم است.

علاوه بر این محمدرضا باهنر،  نائب رئیس مجلس در جلسه علنی روز (یکشنبه ۱۱ بهمن) در پاسخ به تذکر آئین‌نامه‌ای غلامرضا کاتب، عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته بود: نمایندگان ۱۰ روز و کمیسیون‌های تخصصی ۱۵ روز زمان برای رسیدگی به بودجه نیاز دارند و پیش‌بینی می‌شود به هیچ وجه امکان رسیدگی به لوایح بودجه و برنامه ششم در پایان سال ۹۴ وجود ندارد. بنابراین هر چه زودتر دولت کمک کند بر اساس قانون لایحه بودجه به صورت دودوازدهم یا سه‌دوازدهم ارائه شود که انشاءالله از اول فروردین دولت بدون بودجه کار را شروع نکند.

چنددوازدهم دولت یا تنخواه مجلس؟/ از کجا خرج کنیم؟

**نامه اقتصاددانان خانه ملت به رئیس جمهور

این پایان کار نبود و علاوه بر تذکرات رئیس مجلس، نواب رئیس و نمایندگان مردم در خانه ملت، ۱۳ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار ارائه لایحه چند دوازدهم برای بودجه امسال شده بودند. علی محمد احمدی، محمد حسين بحرينی، محمدرضا پورابراهيمی، غلامرضا تاجگردون، احمد توكلی، محمد حسن نژاد، محمد رجائی، رضا عبداللهی، حميدرضا فولادگر، جعفر قادری، هادی قوامی، محمد مهدی مفتح و غلامرضا مصباحی مقدم این نامه را امضا کرده بودند.

**از اصرار مجلس تا انکار دولت

با وجود اصرارهای مکرر رئیس خانه ملت، اعضای هیئت رئیسه مجلس و نمایندگان مردم در بهارستان تا به امروز از ارائه لایحه چنددوازدهم به مجلس خبری نیست. رئیس جمهور که علت تاخیر دولت در ارسال بودجه به مجلس را تقارن زمان ارائه لایحه با زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها عنوان کرده‌ است گویا تصمیم ندارد بودجه را تقسیم کند و چند دوازدهم ارائه دهد.

همچنین محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در یکی از نشست‌های خبری خود که پس از تقدیم بودجه به مجلس برگزار شده بود، آب پاکی را روی دست مجلسی‌ها ریخت و گفت: از نظر زمانی، تجربی و قانونی مجلس می‌تواند با رفتن به دو هفته تعطیلات انتخاباتی بودجه را به ما تحویل دهد و کشور از ابتدای سال ۹۵ با بودجه مشخص اداره شود و بر این اساس به نظر می‌رسد که نزدیک به ۱۰۰ درصد مجلس با همکاری که با دولت در این زمینه دارد، بودجه را قبل از سال به دولت ارائه خواهد داد. این موضوع در توان مجلس است و بهتر است که کشور را به بودجه چنددوازدهم یا بلاتکلیفی نکشانیم چرا که به نظر می‌رسد ثبات کشور بر هر تعطیلی لازم‌تر است.

چنددوازدهم دولت یا تنخواه مجلس؟/ از کجا خرج کنیم؟

** منتظر دریافت بودجه دودوازدهم از سوی دولت هستیم

اما این پایان ماجرا نیست و با وجود آنکه دولت زیر بار ارائه لایحه بودجه چنددوازدهم نمی‌رود، چند روز پیش محمدرضا پورابراهيمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ با اشاره به از سرگيری جلسات كميسيون تلفيق بودجه بعد از انتخابات گفته است: تكليف لايحه بودجه سال آینده در پايان ماه ارديبهشت سال آينده روشن می‌شود اما با توجه به كمبود زمان برای بررسی آن دولت بايد لايحه چند دوازدهم بودجه را به مجلس ارائه كند.

سخنگوی كميسيون تلفيق بودجه ٩٥ با تاكيد بر ضرورت ارائه لايحه بودجه دو دوازدهم از سوی دولت عنوان كرده است: هرگونه پرداخت هزينه‌های جاری و عمرانی بدون مجوز قانونی دخل و تصرف در اموال دولت محسوب می‌شود لذا دولت بايد لايحه‌ای را به مجلس بدهد و تنخواهی را برای دو ماه ابتدايی سال دريافت كند.

چنددوازدهم دولت یا تنخواه مجلس؟/ از کجا خرج کنیم؟

**دولت لایحه چنددوازدهم ندهد، از مجلس تنخواه می‌گیرد

ضمن اینکه حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره ارائه بودجه چنددوازدهمی از سوی دولت به مجلس گفت: اگر دولت در مدت زمان باقی مانده بودجه چنددوازدهمی را تقدیم مجلس نکند مجلس به اجبار باید در قالب حکمی، تنخواهی برای دولت در نظر گیرد تا دولت در ابتدای فروردین مشکل منابع نداشته باشد.

با همه این تفاسیر فقط باید منتظر ماند و دید تکلیف تصویب لایحه دخل و خرج‌های سال آینده کشور کی مشخص می‌شود و آیا مجلس دولت را ملزم به ارائه لایحه چنددوازدهم می‌کند یا اینکه در قالب تنخواه این موضوع را دنبال می‌کند؟

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین