کد خبر: DT-31667
تعداد بازدید: 168بازدید
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۴
اس-400 با داشتن قابلیت 3 مدل موشک دوربرد (40N6)، دوربرد (48N6)، و موشک‌های با برد متوسط (9M96) قادر به پوشش کل عملکرد مورد نیاز است. یک گردان معمولی اس- 400 از دست‌کم هشت سکوی پرتاب با 32 موشک و یک پست فرماندهی سیار تشکیل شده‌است.

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از مشرق – سامانه فوق پیشرفته اس-۴۰۰ (که ناتو آن را با نام “تریامف” (پیروزی) و نام اختصاری SA-21 می‌شناسد)، یک سامانه ضد جنگنده و ضد موشکی است که که توسط “مرکز طراحی الماس” (Almaz Central Design) طراحی شده و به عنوان مدل ارتقاء یافته از خانواده پدافند هوایی اس-۳۰۰ به‌شمار می‌رود. این سامانه قدرتمند، توان ردگیری تمامی جنگ‌افزارهای هوایی اعم از جنگنده‌های نسل پنجم و موشک‌های بالستیک و کروز تا برد ۲۵۰ مایل را داراست. هم اکنون سامانه اس-۴۰۰ در ۳۰ مایلی مرز سوریه با ترکیه استقرار یافته است. استقرار این سامانه در پایگاه هوایی “حمیمیم” در نزدیکی “لاذقیه” می‌تواند پوشش کامل و مناسب پدافند هوایی را در این منطقه ایجاد کند.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه مستقر کرد
اس-۴۰۰ با داشتن قابلیت ۳ مدل موشک دوربرد (۴۰N6)، دوربرد (۴۸N6)، و موشک‌های با برد متوسط (۹M96) قادر به پوشش کل عملکرد مورد نیاز است. یک گردان معمولی اس- ۴۰۰ از دست‌کم هشت سکوی پرتاب با ۳۲ موشک و یک پست فرماندهی سیار تشکیل شده‌است. به نوشته “نووستی”، مجموعه پدافند موشکی ‌اس – ۴۰۰ تنها دارای یک نقص است: مغز الکترونیک آن قدیمی شده است. اما از سایر جوانب برتر از سامانه دفاع موشکی “پاتریوت” آمریکاست: برد مؤثر آن ۴۰۰ کیلومتر است در برابر ۳۰ کیلومتر پاتریوت، ارتفاع اصابت به هدف تا ۳۰ کیلومتر در برابر ۲۴ کیلومتر، مساحت پوشش‌دهی هدف ۵۰۰ کیلومتر مربع در برابر ۱۵۰ کیلومتر مربع.

استقرار سامانه اس-۴۰۰ در سوریه

علاوه بر این، به گفته “کنستانتین سیفکوف” -کارشناس دفاعی-  در گفتگو با “رادیو اسپوتنیک” روسیه، این سامانه تنها سامانه دفاعی پیچیده در دنیاست که قادر به هدف‌‌گیری اهدافی است که بر فراز افق قرار دارند. اس ۴۰۰ همچنین در عرصه جنگ الکترونیک هم توان بازداری بسیار بالایی دارد.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه مستقر کرد
اس ۴۰۰ مستقر در لاذقیه تا شعاع ۴۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد

در یک کلام، می‌توان اس ۴۰۰ را بهترین سامانه دفاعی دانست که روسیه در زرادخانه تسلیحاتی خود دارد. این سامانه تحت پشتیبانی مدل دریایی اس-۳۰۰ موسوم به “اس-۳۰۰ فورت (ناتو آن را با نام S-A-N 6 می‌شناسد) قرار داد که توسط رزمناور موسکوآ حمل می‌شود و در نزدیکی ساحل لاذقیه جهت هر گونه حمایت از اس ۴۰۰ واقع شده است. مدل S-300F امکان نصب بر روی کشتی‌ها را دارد و در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این مدل در اصل موشک متناسب با نیازهای نیروی دریایی روسیه بود که از سیستم پرتاب ۵V55RM استفاده می‌کند. سرعت آن ۴۶۸۰ کیلومتر در ساعت است و می‌تواند کلاهکی به اندازه کلاهک مدل “اس ۳۰۰ پی” ولی با بردی دو برابر (حدود ۹۰ کیلومتر) را با خود حمل کند. بیشینه سرعت آن ۶۱۲۰ کیلومتر در ساعت و طول خود موشک با کلاهک ۲۵٫۷ متر است. کمترین برد آن ۷ کیلومتر و سقف پروازش۲۵   کیلومتر است و با سوخت جامد نیروی پیشرانش را تأمین می‌کند.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه بکار گرفت
رزمناو “موسکوا”: حامل موشک‌های کروز روسیه و سامانه اس ۳۰۰
“دِیو ماجومدار” -کارشناس دفاعی” در گزارش خود برای “نشنال اینترست” نوشت: سامانه دریایی اس ۳۰۰ یک سامانه بسیار تواناست که شباهت بسیاری به اس ۴۰۰ دارد اما نه از حیث قدرت. اس ۳۰۰ اف، دارای یک سیستم راداری معروف به “ریف-ام” است که می‌تواند در یک زمان ۶ هدف (با شلیک حداکثر ۱۲ موشک بطور همزمان) تا برد ۹۵ مایل در ارتفاع ۹۰ هزار پایی را شناسای و به آنها حمله کند.

سه‌شنبه هفته گذشته بود که جنگنده سوخو ۲۴ روسیه توسط جنگنده اف-۱۶ ترکیه به بهانه ورود به حریم هوایی این کشور مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد. خلبان روسی این جنگنده مدعی است که وی به هیچ عنوان حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده و اساسا هیچگونه پیام اخطاری قبل از حمله جنگده ترک دریافت نکرده است.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه مستقر کرد
جنگنده سوخو ۲۴ روسیه برای عملیات در سوریه به منظور حمایت از دولت قانونی بشار اسد در مقابل تروریسم داعش و گروه‌های تروریستی دیگر مورد استفاده قرار گرفته بود. “رجب طیب اردوغان” -رییس جمهور ترکیه- از ابراز هرگونه عذرخواهی اجتناب نمود و “ولادیمیر پوتین” -رییس جمهور روسیه- این اقدام ترکیه را پس از حمایت مزورانه این کشور، “خنجر از پشت” نامید. پوتین، اخیرا اس ۴۰۰ را در سوریه علیه جنگنده‌های ترکیه مستقر کرد و ترکیه که این عمل را همتراز با “تجاوز” خوانده، اخطار داده که در صورت بروز حمله علیه جنگنده‌های خود واکنش نشان خواهد داد. وی، در پاسخ به سوال خبرنگار سی ان ان در این رابطه گفته است: “ما در قضیه جنگنده روسی از تمامیت ارضی خود دفاع کردیم و اگر یک جنگنده ترک بر اثر حمله روس‌ها بر خاک سوریه بیافتد، قطع یقین واکنش نشان خواهیم داد”.

۰۰:۰۰ ۰۱:۰۶

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

۱۲۶ seek to 10%, 20% … ۶۰%

لحظه استقرار اس ۴۰۰ در سوریه

در حالی که ترکیه مدعی است که به مدت ۱۰ دقیقه به خلبان روس اخطار داده، “کنستانتین موراخین” -خلبان جنگنده سوخو ۲۴- مدعی است که در زمان پرواز از سوی وی تخطی به تمامیت ارضی ترکیه صورت نگرفته و او به خوبی از فراز آسمان نقطه مرزی ترکیه را زیر نظر داشته است. او در گفتگو با راشا تودی مدعی شده که بدون هرگونه اخطار از سوی ارتش ترکیه بطور ناگهانی مورد حمله اف ۱۶ قرار گرفت.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه مستقر کرد
“کنستانتین موراختین” کمک‌خلبان نجات یافته سوخو ۲۴

از سوی دیگر دولت سوریه که زخم‌خورده اقدامات ترکیه و دیگر شرکایش در تحریک و تجهیز گروه‌های تروریستی است و طبق آمار سازمان ملل در طی ۴ سال گذشته شاهد مرگ ۲۵۰ هزار نفر و یک میلیون زخمی و معلول از مردم خود بود، به شدت از این اقدام روسیه استقبال کرده است.

روسیه سامانه دفاع هوایی اس 400 را در سوریه مستقر کرد
اعتراض یک شهروند روس در مقابل سفارت ترکیه

«سرگئی لاوروف» -وزیر خارجه روسیه- اخیرا اعلام کرد که دولت و ملت روسیه هیچ تمایلی برای ورود به جنگ با ترکیه ندارند اما اقدامات ترکیه، یک حرکت از پیش تعیین شده بود و قطع یقین تبعاتی را در پی خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که اردوغان با همه قلدری‌گری که نشان می‌دهد از اقدام تلافی‌جویانه روسیه احساس وحشت کرده چرا که اردوغان در بیانات اخیر خود که خواستار صلح، گفتگو، و دیپلماسی است و داود اوغلو نیز ابراز داشته که ارتش ترکیه به هیچ عنوان از ملیت جنگنده مورد حمله خبر نداشته است.

نیک دو لانیراگا، سر دبیر مجله دفاعی «آی اچ اس جین» معتقد است که روسیه با استقرار اس-۴۰۰ توان بالای دفاعی خود در سوریه را به رخ همگان کشیده و به نظر می‌رسد که در روزهای آینده شاهد تنش‌های بیشتری باشیم. روسیه در موضعی کاملا قدرتمندان اعلام کرده که به هیچ وجه این «خنجر زدن از پشت» را فراموش نمی‌کند و ترکیه قطعا تاوان این عملش را خواهد پرداخت.
سرگئی رودوفسکی -فرمانده اداره عملیات ستاد کل ارتش روسیه- اعلام کرده است که تمامی همکاری‌های نظامی با ترکیه منع گردید و اقدامات امنیتی به شدت بالا می‌رود. وی ادامه داد: «اولا، کوچکترین حرکت جنگنده‌های ترکیه‌ای زیر نظر خواهد بود. ثانیا، امنیت کامل هوایی با وجود رزمناو حامل اس ۳۰۰ اف برقرار خواهد گردید و هر گونه حرکت مشکوکی مورد حمله قرار خواهد گرفت.»

پایگاه نشنال اینترست معتقد است که با وجود چنین سامانه دفاعی قدرتمندی فقط جنگنده‌های اف ۲۲، اف ۳۵، و بی ۲ آمریکا قادر به انجام عملیات خواهند بود. اما اس-۴۰۰ به قویا دایره فعالیت هوایی آمریکا و ترکیه در سوریه را محدود خواهد کرد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین