کد خبر: DT-42815
تعداد بازدید: 370بازدید
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
پیشبرد اهداف کلان توسعه اقتصادی و برخورداری از یک اقتصاد سالم که از حقوق حقه مردم میباشد ،نیازمند ایمن سازی عرصه ی اقتصادی و زدودن این عرصه از آلودگی ها و ناپاکی ها است .

سم الله الرحمن الرحیم

پیشبرد اهداف کلان توسعه اقتصادی و برخورداری از یک اقتصاد سالم که از حقوق حقه مردم میباشد ،نیازمند ایمن سازی عرصه ی اقتصادی و زدودن این عرصه از آلودگی ها و ناپاکی ها است . از همین رهگذر  مبارزه با مفاسد اقتصادی (که ریشه تمامی فسادها است )و اصلاح ساختار اداری به امری ضروری مبدل می گردد. البته مبارزه با فساد و اصلاح ساختار اداری راهها و شیوه های مختلفی دارد و شفاف سازی بعنوان اولین و موثرترین گام برای کاهش فساد در دستگاههای دولتی و حکومتی است که موجب زدودن پرده های ابهام و ایجاد سد و دست انداز مستحکمی در مقابل غارتگران و سو استفاده کنندگان می گردد. زیرا  فساد در ظلمتها و تاریکیها شکل می گیرد و متخلفین با نظاره وضعیت پدید آمده در دل شبهای ظلمانی ،از تاریکی ها برای پیشبرد اهدافشان بهره جسته و به غارت و چپاول اموال و سرمایه های مردم میپردازند و  اکنون پرسش اکثر مردم  این است که ایا اگر  افراد سودجو و فرصت طلب در بدنه حکومت نفوذ نداشته و عزمی جدی و جهادی در مسئولان جهت مقابله با فساد وجود داشت ،اکنون دچار این مصیبت ها بودیم؟

در اولین گام شفاف سازی باید عملکرد ادارات ،موسسات و نهادها بصورت عمومی منتشر و در دسترس مردم قرار گیرد که انجام این امر موجبات ترس و اضطراب  از رسوایی را برای افراد متخلف موجب گردیده  و بعنوان سد مستحکمی در مقابل رخنه فرصت طلبان عمل نموده و از سو استفاده  سوداگران و غارتگران بیت المال جلوگیری مینماید.

در مرحله دوم شفاف سازی باید موجبات آشنایی مردم با قوانین و شرح وظایف زیر مجموعه های دولت و حکومت فراهم گردد و در دستور کار قرار گیرد که مردم خود بعنوان ولی نعمتان بر عملکرد دستگاهها نظارت کنند که قطعا این اقدام سهولت مقابله با فساد را برای متولیان مبارزه با مفاسد و جلوگیری از انتشار و تاثیر گذاری شایعات و شانتاژهای منفی متخلفین را در پی دارد.

سهل الوصولترین مسیر برای مقابله با فساد ، شفاف سازی عملکرد همه دستگاهها است .

سهولت و گسترش نظارت، جلب اعتماد عمومی ،قوام و ثبات سیاسی ،اقتصادی و همچنین افزایش تبعات فساد برای مفسدین از مزایا و  پی آمدهای شفاف سازی در عملکرد ادارات ،موسسات و نهادها  است ،زیرا قطعا زمانیکه مسئولین و دست اندر کاران اداره امور کشور خود را زیر ذره بین و دیدگان تیز بین رسانه ها و مردم ببینند از هرگونه اقدامی که آنان را در مظان اتهام قرار دهد پرهیز می نمایند و نظارت خود را بر حوزه وظیفه خویش افزایش می دهند و از طرف دیگر چنانچه عجز و ضعفی در توانایی آنان باشد ،هویدا و آشکار می گردد که نهایتا دقت مقامات برای انتصاب افراد در مسئولیت ها ی اجرایی و تغییر شاخص ها ی انتخاب مدیران از قومیت گرایی و حزب گرایی به تخصص و صلاحیت محوری را بدنبال دارد.

البته در برخی ادارات و موسسات شفاف سازی را با برداشتن دیوار بین اتاق کارکنان و نصب پارتیشن های شیشه ای اشتباه گرفته اند در حالیکه این امر  کمکی به شفاف شدن عملکرد مجموعه نمینماید بلکه خود بعنوان عاملی مزاحم موجب ایجاد خستگی، عذاب روحی و کاهش راندمان کاری کارکنان آن مجموعه میگردد.در اینجا منظور از شفاف سازی ، انتشار و در دسترس قرار داده شدن اطلاعات کامل عملکردی دستگاهها من جمله میزان بودجه و درامدها و نحوه هزینه کرد آنها ، بررسی میزان دارایی های مسئولین و ارائه منظم بیلان کاری تمامی دستگاها بصورت منظم و دوره ای و انطباق آن با قوانین و برنامه های مصوب و همچنین شرح وظایف دستگاه ها برای آگاهی عمومی می باشد.

بعنوان مثال شفاف سازی در عملکرد مجموعه عمرانی کشور موجب میگردد مسئولین امر عملکرد و بودجه اختصاص یافته به هر واحد عمرانی و میزان و محل هزینه کرد آن را بصورت دقیق و شفاف منتشر سازند و با انطباق کارهای صورت گرفته با برنامه های مصوب و همچنین شرح وظایف آن مجموعه  میزان کارایی خود را در معرض نظارت و قضاوت عموم قرار دهند .

بدیهی است چنین اقدامی  موجب تسریع در پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور می گردد و دیگر افراد متخلف از ترس تعقیب ،مجازات قانونی و رسوایی در نزد افکار عمومی ، جرات و جسارت دست اندازی به بیت المال را پیدا نخواهند کرد  و همچنین شفاف سازی  نحوه واگذاری پروژه ها به پیمانکاران نیز موجب جلوگیری از سو استفاده افراد خاص می گردد.

بدینوسیله اعتماد عمومی نیز جلب میگردد و سطح توقعات مردمی از دولت و حاکمیت  سیری منطقی را طی می نماید.

از دیگر امور مرتبط با شفاف سازی بررسی داراییها و اموال تمامی مسئولین و زیرمجموعه دولت و نهادهای حکومتی است که تاثیر قابل توجهی در امر مبارزه با مفاسد ، اصلاح ساختار اداری ، کاهش فاصله طبقاتی و افزایش سطح عدالت اجتماعی دارد.

یا با آگاهی بخشی مردم نسبت به وظایف دستگاهها و حقوق قانونی خود می توان نظم ویژه ای به امور بخشید و بویژه در راستای اصلاح ساختار اداری گام موثری برداشت.

نظر به جایگاه عالی استانداری ها در سطح کشور ،هر یک از استانداران می توانند  ، مستقلا در این زمینه اقدام  و مشوقی برای سایر استانها و کشور  باشند که در ادامه ،چگونگی نقش استانداران هر استان در این زمینه تشریح خواهد شد.

 

ادامه دارد

و من الله التوفیق

محمد ذاکری

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین