کد خبر: DT-31239
تعداد بازدید: 234بازدید
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴
نطق میان دستور مورخه 26 آبان 1394

محضر نمایندگان و هیئت رئیسه محترم و ملت شریف ایران، مردم عزیز استان بوشهر به‌ویژه مردم شریف و بزرگوار حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای دشتی وتنگستان عرض سلام و ادب دارم.

ایام اربعین حسینی را خدمت شما دوستداران اهل بیت تسلیت عرض می‌نمایم. در ابتدای نطق لازم است علی‌رغم گذشت زمان، مجددا «فاجعه رخ داده در حج امسال را به همه داغ‌دیدگان به ویژه خانواده های داغدار حجاج هم استانی ام  تسلیت بگویم و موكداً» از دولت، پیگیری تا حصول نتیجه مطلوب را درخواست نمایم.

بسیار خرسندیم كه دولت محترم در جامه­ی عمل پوشاندن به یكی از اصلی‌ترین شعارهای خود یعنی حذف و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران، با تكیه بر عقلانیت و منطق توفیق یافته است. به نمایندگی از مردم شریف و حق‌مدار ایران اسلامی بر خود واجب می‌دانم كه از دولت تدبیر و امید و به ‌ویژه از تیم دیپلماسی و خصوصاً شخص وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دكتر ظریف تشكر و قدردانی نمایم و صد البته این همه حاصل نمی‌شد مگر با رهنمود، هدایت و پشتیبانی مقام معظم رهبری كه هم تبریك و هم تقدیر خالصانه خود و مردم را به محضرشان تقدیم می‌نمایم. همچنین لازم است كه از اقدام بخردانه نمایندگان محترم مجلس در تدوین و تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام سپاسگزاری نمایم.

امروز تلاش مجاهدانه تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای، موجب گردیده است كه جایگاه نظام و مردم صلح‌جوی ما در عرصه بین‌المللی تقویت‌یافته و دشمنان و بدخواهان این ملت منزوی گردند. متأسفانه در حین مذاكرات و پس از حصول توافق عده‌ای تلاش كردند تا با جوسازی و نسبت‌ها و تشبیه‌های ناروا، این تلاش صادقانه و پیروزی مهم را ناكام گذاشته و مردم ما را از فواید این توافق محروم نمایند. گویا اینان جز مصالح شخصی، حزبی و گروهی خود نمی‌بینند   و  خدا، مردم و منافع ملی را از یاد برده‌اند. متأسفانه گفتار و كردار بعضی‌ها تیغه مقابل رفتار خصمانه صهیونیزم جهانی شده و سعی در ارائه چهره خشن و صلح‌ستیزی از نظام و مردم ما می‌نمایند.

« اما مسائل استان و حوزه انتخابیه‌ام» 

۱- علیرغم وجود تاسیسات عظیم نفت و گاز در استان بوشهر و باتوجه به اینكه منطقه پارس جنوبی از مناطق مهم و تاثیر گذار در صنعت نفت كشور محسوب می‌شود و طی ۱۵ سال گذشته محصولات گازی تولید و صادر شده میدان مشترك پارس جنوبی باعث ارز آوری بیش از ۲۳۵ میلیارد دلاری شده است ولی متاسفانه سهم واقعی اشتغال نیروهای بومی با وجود مصوبات مختلف دولت مبنی بر استخدام ۵۰ درصدی نیروهای بومی وداشتن تخصص و گذراندن دورهای مهات آموزی توسط بومی‌ها، در این منطقه بسیار ناچیز و به گفته مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی فقط ۱۶ درصد است با این وجود ساكنان مناطق مختلف استان بوشهر كه به واسطه وجود یكی از بزرگترین مناطق تولید انرژی جهان و مهمترین پایگاه اقتصادی كشور در استانشان، می بایست زندگی مرفه و بدون دغدغه‌ای داشته باشند اما فقط از این خوان گسترده به جای سود پتروشیمی دود پتروشیمی عایدشان می‌شود به طوری كه آلودگی هوا نفس مردم منطقه را به شماره انداخته است و محیط زیست منطقه را بابحران مواجه كرده است در این زمینه بر استاندار بوشهر و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی فرض است نظر به حذف تدریجی تحریم ها بعد از تصویب بر جام و حضور شركتهای سرمایه گذار خارجی درمنطقه ضمن هماهنگی با بخشهای مرتبط با نیاز سنجی مناسب و شناسایی نیروهای بومی متخصص با ارائه بسته ویژه اشتغال و تشكیل كمیته صیانت از اشتغال با دارا بودن بانك اطلاعاتی جامع و به روز زمینه تقویت حضور نیروهای بومی منطقه را در مركز ثقل اقتصاد ایران فراهم نمایند.

۲- امروزه بخش عمده كشاورزی استان بوشهر و سایر استانهای همجوار یعنی نخلداری در معرض نابودی است. هزینه بالای تولید و پایین بودن قیمت خرما كمر كشاورزان مار ا شكسته است و با وجود تذكرات فراوان هنوز هیچ تدبیری در این رابطه اندیشیده نشده است. سوال ما از صدا و سیمای محترم جمهوری اسلامی این است كه چرا در كنار تبلیغ كالای مضر و بیماری زایی نظیر انواع نوشیدنی ‌ها، چیپس و پفك و فست فودها هیچ برنامه‌ای برای آگاهی مردم از اهمیت خرما در سبد غذایی شان اجرا نمی‌شود. آیا نمی‌شود وزارت آموزش و پرورش از این نعمت خدادادی، بومی، سالم و دارای ارزش غذایی بالا برای تغذیه درمدارس كشور استفاده كند. انشاء ا… به زودی طرحی را با همكاری سایر نمایندگان مناطق خرما خیز كشور آماده و ارائه خواهیم نمود تا گامی در جهت رفع این مشكل ملی برداشته شود.

۳-          اختصاص بخشی از درآمد گمركات استان بوشهر جهت تقویت زیرساختهای گمركی استان مطابق ماده ۱۶۰ قانون امور گمركی- سال گذشته درآمد گمركات استان ۲ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بوده كه استان سهم بسیار اندكی از این درامد عظیم و قابل توجه داشته است.

۴- تسریع در راه اندازی گمرك لاور ساحلی در شهرستان دشتی باتوجه به مهیا بودن زیرساختهای گمركی و بندری گمرك در لاور ساحلی، هنوز این موضوع مهم محقق نشده و وعده‌های پی درپی مسئولین باعث نارضایتی مردم شده است.

۵-          ضرورت برقراری و اعمال مجدد حق نوار مرزی به فرهنگیان استان به استناد مصوبه هیئت وزیران –  كاركنان شاغل در مناطق مرزی از حداكثر امتیازات فوق العاده‌ای مناطق كمتر توسعه یافته و بدی آب وهوا موضوع بند یك ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات كشوری – برخوردار می‌شوند. همچنین در اجرای ماده ۳۶ آیین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات كشوری، كاركنان مناطق محروم و كمتر توسعه یافته كشور باید از حق نوار مرزی بهره‌مند شوند كه متاسفانه علی رغم مصوبه دولت و قانون مجلس در این زمینه و پیگیریها و تذكرات مكرر این حق فقط به ۴ منطقه كوچك استان تعلق می‌گیرد و مابقی فرهنگیان از این حق محروم می‌باشند كه جهت جلوگیری از تضییع حقوق فرهنگیان خواهان پرداخت حق نوار مرزی به فرهنگیان عزیز می‌باشیم.

۶- ضرورت پیگیری و تسریع در اجرای پروژه پارس شمالی كه در محدوده ۳ شهرستان دیر و دشتی و تنگستان قرار دارد و باعث افزایش اشتغال و بهره وری اقتصادی برای منطقه و كشور می‌شود.

۷-          تسریع در تكمیل بزرگراه بوشهر- دیر كه می‌تواند مناطق ساحلی استان را چون زنجیره‌ای به هم متصل نماید و هم از نظر امنیتی و هم از نظر اقتصادی ضرورت بسیار دارد به ویژه آنكه پروژه پارس شمالی نیز در همین محدوده اجرا می‌شود./س

۸-        تعیین تكلیف وضعیت راه‌آهن بوشهر- شیراز كه مدتهاست بعلت كمبود منابع مالی متوقف است با توجه به نقش اقتصادی استان در مناسبات كشور و همچنین اجرایی شدن پروژه منطقه آزاد در بوشهر در آینده نزدیك و حجم بالای ترخیص كالا از گمركات استان، تزریق منابع جدید مالی از طریق فاینانس جهت از سرگیری پروژه راه‌آهن شیراز- بوشهر در راستای كاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل ایمنی بیشتر كالا و مسافر ضروری به نظر می‌رسد.

۹- با توجه به وجود بیش از ۱۰۰ كیلومتر مرز آبی در حوزه انتخابیه‌ام و وجود عمق مناسب آب جهت پهلوگیری شناورها و همچنین پتانسیل بالای تولید مواد معدنی در این مناطق، ایجاد و فعال شدن سامانه صادرات این مواد ضروری به نظر می‌رسد.

۱۰-        به رسمیت شناختن مشاغل ملوانی و صیادی در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور توسط وزارت رفاه و تأمین اجتماعی.

۱۱-        لزوم صدور مجوز ترخیص كالاهای تجاری در گمرك دلوار جهت تقویت اقتصاد مناطق مرزی.

۱۲-       تسریع در ایجاد معاونت انرژی در استانداری بوشهر با توجه به استقرار صنایع عظیم نفت و گاز در منطقه و اهمیت استراتژیك این منابع برای كشور و همچنین تقویت و تعامل مؤثر شركت‌های نفت و گاز مستقر در استان با سایر نقاط پیرامونی استان.

۱۳-       افزایش بی‌رویه قیمت سوخت شناورها بر اساس قیمت نفت پایه خلیج فارس فعالیت شناورها و موتور لنج‌های فعال در استان را از صرفه اقتصادی خارج كرده است. در این زمینه، با وجود وعده دولت و برگزاری جلسات مكرر كارشناسی مبنی بر تعدیل قیمت سوخت شناورهای استان‌های جنوبی كشور هنوز این معضل پابرجاست و بسیاری از ملوانان و صیادان كه ممر درآمدی جز دریانوردی نداشته‌اند از این وضعیت نگرانند آنها معتقدند در وضعیت ركود كشور چرا باید قیمت سوخت شناورها به نرخ بین‌المللی محاسبه شود. به هر حال این مصوبه موجب بیكار شدن جمعیت زیادی از ساحل‌نشینان و ملوانان شده است.

۱۴-       با وجود منابع غنی نفت و گاز در استان لزوم سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزیِ  استراتژی مدون جهت استقرار صنایع پایین‌دستی پتروشیمی با توجه به جایگاه ویژه صنایع پایین‌دستی در چرخه ارزش افزوده، ضرورتی انكار‌ناپذیر می‌باشد.

درحالی كه در صنایع بالادستی ایجاد هر شغل نیازمند ۹۴۰ هزار دلار سرمایه است در صنایع تكمیلی و پایین‌دستی ایجاد هر شغل نیازمند فقط ۲۱ هزار دلار سرمایه است. همچنین نرخ بازگشت سرمایه در صنایع بالادستی ۱۵ تا ۱۲ درصد و در صنایع پایین‌دستی ۳۰ تا ۳۵ درصد است. بنابراین یكی از نقاط ضعف جدی در استان علیرغم قابلیت‌های بالا در زمینه فعالیت‌های پتروشیمی عدم اولویت بخشی به فعالیت‌های پایین‌دستی پتروشیمی است كه نیازمند توجه ویژه به این بخش هستیم.

۱۵-       با توجه به بحرانی بودن شرایط منابع آب در منطقه و خشكسالی‌های مكرر ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری و حمایت از كشاورزان برای بهبود شرایط آبیاری حیاتی است.

۱۶-                    تسریع در سرمایه گذاری و راه اندازی و استخراج نفت سنگین در كوه مند و كوه كاكی با توجه به اهمیت این موضوع در جهت تولید و ایجاد اشتغال

۱۷-       تسریع در راه اندازی سد خاكی خائیز ، باهوش ، باغان و دشت پلنگ كه می توانند كشاورزی منطقه را متحول كنند.

۱۸-       در نظر گرفتن و برنامه ریزی جهت كاركنان شاغل پتروشیمی ها در پارس جنوبی به صورت ۱۴ روز كار و ۱۴ روز استراحت با توجه به وضعیت زیست محیطی حاكم بر منطقه و همچنین جهت ایجاد انگیزیه و بهره وری نیروی انسانی

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 1 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
تنگستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۸ آبان ۱۳۹۴ در ۸:۰۶ ب.ظ
اتوبان اهرم برازجان و سد باهوش هم پر ...
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین