کد خبر: DT-44527
تعداد بازدید: 362بازدید
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۵
از روز سیزده خرداد ماه ، نیروی انتظامی استان به عنوان ضابط قضایی و با در دست شدن احکام صادره از مراجع ذی صلاح قضایی اقدام به پلمپ بخشی از چاه های فاقد مجوز پروانه حفر در بخش بردخون شهرستان دیر کرد که با اعتراض هایی نیز از طرف مردم این منطقه همراه شد .

از روز سیزده خرداد ماه ، نیروی انتظامی استان به عنوان ضابط قضایی و با در دست شدن احکام صادره از مراجع ذی صلاح قضایی اقدام به پلمپ بخشی از چاه های فاقد مجوز پروانه حفر در بخش بردخون شهرستان دیر کرد که با اعتراض هایی نیز از طرف مردم این منطقه همراه شد .

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از سوک ؛ هر چند به دلیل شرایط بحرانی آب استان تسامح و تساهل در مورد اقدام افرادی که به هر دلیل اقدام به حفر چاه های غیر مجاز کرده اند قابل پذیرش نیست اما نکاتی چند در این باره قابل بیان است .

اولین نکته: بر اساس اعلام منابع غیر رسمی قریب به هشت صد چاه فاقد پروانه در بخش بردخون شهرستان دیر حفر شده که سبب تخریب گسترده منابع آب های زیرزمینی شده است هر چند مدیر شرکت آب منطقه ای استان، این تعداد را مربوط به کل استان می داند و کل چاه های غیرمجاز در شهرستان دیر را فقط ۴۷ حلقه عنوان کرده است !!!

شاهدان عینی به این پایگاه خبری تحلیلی اعلام کردند که در فاز اول تخریب و پلمپ جاه های غیر مجاز همه این چاه ها، مشمول این شرایط نشد و افرادی که دستشان به جایی بند بود کوشش کردند که اقدام غیرقانونی آنها چندان مورد اعمال قانون قرار نگیرند که تا حدودی نیز موفق شدند .

حال که در راستای حفظ منابع ملی شاهد اقدام مناسب و قابل دفاع ساختار قضایی استان برای صیانت از حقوق آیندگان هستیم شایسته است همگان در یک سطح دیده شوند و نیروی انتظامی نیز به وظیفه خود و بدون اغماض توجه کند تا شائبه ای در مردم ایجاد نگردد که مالکین چاه های فاقد پروانه که به بخشی از افراد ذی نفوذ دسترسی دارند از اعمال قانون بر آنها معاف هستند .

نکته دوم : از گذشته بر اساس ظرفیت های کشاورزی منطقه مجوزهای برای حفر چاه در قالب پروانه صادر شده که ضروری است با نصب کنتور و کنترل میزان مصرف ، از زیاده خواهی بعضی از این مالکین که به جای کشاورزی اقدام به آب فروشی در مقیاس گسترده می کنند نیز ممانعت به عمل آید .

نکته سوم : مردم این مناطق معتقدند که به دلیل فراوانی بارش در دهه شصت و اوائل هفتاد ، صدور پروانه چاه چندان سختگیرانه نبوده و نظارت خاصی نیز در این زمینه انجام نشده است که پیامد آن گرفتن چندین مجوز چاه توسط یک فرد یا افرادی محدود است که لزوم بازنگری بر این نوع پروانه های صادر شده به خوبی احساس می شود تا در مکان هایی که وجود چندین چاه در یک محدوده مشخص در اراضی متعلق به فرد یا افرادی معدود غیر قابل توجیه فنی است زمینه تجدید نظر توسط متولیان امر ایجاد گردد.

نکته چهارم : به هر ترتیب عده ای اقدام به تخلف برای صدور چاه بدون مجوز کرده اند که هر چند اقدام آنها به دلیل پیروی نکردن از قانون قابل دفاع نمی باشد اما از طریق همین آب چاه ها اقدام به کشاورزی و امرار معاش می کنند . شایسته است به جای پلمپ همه این چاه ها که هر کدام هزینه ای قریب به شصت میلیون تومان که از موتورپمپ تا تجهیزات کشاورزی را شامل می گردد متحمل شده اند، طوری مدیریت شود که با نصب کنتور و تعیین حداقل سهمیه آب ، آنها نیز بتوانند کشاورزی خود که تنها راه امرار معاش آنها می باشد ادامه دهند .

البته انتخاب یک روز قبل از مراسم ارتحال حضرت امام راحل ( ره ) برای پلمپ این چاه ها هم از آن نوع بی سلیقگی هایی است که شاهد آن بودیم که به نظر می رسید می توانست در روز های قبل تر و یا بعد از آن انجام شود .

نکته آخر : تجمع تعداد اندکی از این کشاورزان در جلو استانداری بوشهر برای اعتراض به پلمپ چاه های غیرمجاز آنها چندان قابل توجیه نیست و بهتر است با انتخاب نمایندگانی بین خود با رایزنی با مجموعه آب استان به نقطه مشترکی برسند که ضمن صیانت از سفره های آب های زیرزمینی به عنوان میراثی برای آیندگان ، بتوانند از یک میزان آب مشخصی از این چاه های غیرمجاز استفاده کنند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 1 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
ظطز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در ۲:۲۲ ب.ظ
رحم داشته باشید آقایان سازمان َآب جلو بزرگتر ها بگیرید مثل.........
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین