جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 24
کد خبر: DT-35857
تعداد بازدید: 123بازدید
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
توافق بین ایران و ونزوئلا برای ساخت نفتکش در جزیره صدرای بوشهر با گذشت چند سال از زمان اعلام بدلیل تحریمها و همچنین اختلاف دو طرف بر سر پرداختها و شرایط تحویل، بلاتکلیف مانده است.

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از جنوب نیوز، خبرگزاری رویترز در گفتگو با مشاور سابق این پروژه به وضعیت کنونی آن پرداخته و نوشته: این قرارداد در سال ۲۰۰۶ با پوشش گسترده دولت وقت ایران و دولت هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا برای ساخت چهار نفتکش در ایران برای شرکت ملی نفت ونزوئلا امضا شد.

http://media.isna.ir/content/16-152.jpg/4

به گفته منابع آگاه و براساس آمار کشتیرانی، سفارش ونزوئلا به ایران هیچ گاه اجرایی نشده است.

مشاور سابق یکی از شرکتهای دریایی تابعه شرکت ملی نفت ونزوئلا در قرارداد گفت: تشدید تحریمهای ایران در سال ۲۰۱۲ از جمله تحریمهای بانکی، بیمه و محدودیت های کشتیرانی باعث فشار روی این قرارداد شد و تامین پوشش بیمه برای آن را سخت کرد. از این رو پیدا کردن پوشش طبقه‌بندی که ایمنی و استانداردهای زیست محیطی کشتیها را تایید کند و برای بیمه آنها و همچنین دسترسی به بنادر حیاتی است تقریبا غیرممکن شده است.

این مشاور سابق افزود: ما با مشکلاتی در ارتباط با تحریمهای آمریکا و اروپا علیه ایران مواجه شدیم که حل آنها بسیار سخت بود. ما به چندین مجمع طبقه بندی مراجعه کردیم و همه آنها گفتند که این نفتکش نمیتواند طبقه بندی شود.

مقامات ایران و شرکت ملی نفت ونزوئلا درباره این گزارش اظهارنظر نکرده اند. شرکت ملی نفت ونزوئلا در سال ۲۰۱۱ پس از تحویل دستکم دو محموله فراورده پالایش شده به ایران هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفت.

به رغم توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای جهانی که به لغو تمام تحریمهای نفتی، کشتیرانی و بانکی منتهی شده، از سرگیری قرارداد ساخت نفتکش بین ایران و ونزوئلا به دلیل عدم علاقه شرکت فقیر ونزوئلایی بعید به نظر می‌رسد.

http://pgnews.ir/uploader/901448ad2uk48g.jpg

اطلاعات شرکت فن آوریهای دریایی پل استار مستقر در انگلیس نشان می‌دهد، ساخت سه فروند از چهار نفتکش کلاس افرامکس که هر یک توان حمل ۷۰۰ هزار بشکه نفت را دارند لغو شده است.تنها یک نفتکش ساخته شده و نام آن سه بار تغییر کرده و آخرین بار آریتا نامگذاری شده است.

آمار رهگیری نفتکشها نشان میدهد که این نفتکش از زمان تکمیل ساخت در سال ۲۰۱۴ با پرچم ایران در نزدیکی بندر بوشهر لنگر انداخته است.

منابع کشتیرانی میگویند به دلیل تحریمهای سابق و اختلافات بین شرکت نفت ونزوئلا و شرکت کشتی سازی صدرا بر سر پرداختها و شرایط تحویل، نفتکش آریتا هیچ وقت به حرکت در نیامده است.

یک منبع صنعت کشتیرانی گفت: این احتمال وجود دارد که ایران از نفتکش آریتا برای انبار کردن نفت فروخته نشده خود استفاده می‌کند.

براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی حدود ۱۸ نفتکش ایرانی ۱۲ میلیون بشکه نفت خام و ۲۴ میلیون بشکه میعانات را در دریا ذخیره کرده‌اند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین