کد خبر: DT-23381
تعداد بازدید: 152بازدید
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۴
<div class="subtitle">انتظار می رود مسئولان استان بوشهر با دیدی جامع به گونه ای در سال جدید برنامه ریزی کنند که ضمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و دست اندرکاران این حوزه ، حقی از طرفین ضایع نشود.</div>

در حالی که خرید میگو یکی از دغدغه های جدی شهروندان استان بوشهر در تابستان هر سال است خبر می رسد که صید این آبزی مغزی برای آب های استان برای قایق ها و لنج های صیادی به ترتیب پنج و هفت مرداد ماه اعلام شده است .

به گزارش سوک ؛ هر چند در ابتکاری جدید مسئولان شیلات استان بوشهر به منظور حراست ازآبزیان دریایی از جمله میگو در آب های سرزمینی این استان طرح دریا بست را برای یک ماه دنبال می کنند اما به دلایلی مانند نداشتن ابزارهای نظارت و وسیع بودن طول جغرافیایی و مرز خلیج فارس در محدوده این استان شاهد ورود میگو به بازارهای استان بوشهر هستیم.

اقدام شیلات استان بوشهر در حالی می توانست به عنوان یک ابتکار جدیدی در حوزه جلوگیری از کاهش آبزیان حتی مورد توجه شیلات کشور قرار گیرد که به نظر می رسد بر اساس دلایل عنوان شده فقط سبب کاهش دسترسی شناورهای قانون مند بومی استان به دریا شد به گونه ای که اوج نارضایتی آن در تجمع اوائل این هفته صیادان بوشهری در مقابل فرمانداری بوشهر تبلور یافت.

نگاهی گذرا به درد دل صیادان و مالکان لنج های صیادی در قریب به یک دهه گذشته نشان می دهد که معمولا در فصل تابستان آنها از کمبود شدید آبزیان قابل صید دریایی انتقاد کرده و خواستار یک برنامه ریزی جامع توسط متولیان این بخش برای نظارت جدی بر دریا شده اند .

البته نکته حایز اهمیت این است که هر ساله کاهش میزان صید میگو در اب های استان بوشهر هستیم به گونه ای که در سال ۸۶ میزان برداشت از دریا یک هزار و ۸۳۱ تن بوده است که این میزان در سال ۸۷ به یک هزار و۷۴۷  تن در سال ۸۸ به یک هزار۴۳۱   تن در سال ۸۹ به ۸۴۷ تن در سال ۹۰ به ۸۶۰ تن ، در سال ۹۱ به ۷۰۰ تن رسیده است هر چند که در مقطعی به دلیل هماهنگی شیلات با سایر دستگاه های مرتبط سبب شد که در سال ۹۲ با افزایش ۲۵۰۰ تن صید میگو مواجه شویم اما این روند نیز در سال ۹۳ دچار تغییرات فاحشی شد تا با کاهش ۴۷ درصدی صید میگو در سال ۹۳ عدد یک هزار و ۴۷۷ تن را تجربه کند .

این منحنی کاهش، افزایش و کاهش مجدد صید در هفت سال گذشته نشان می دهد که هر زمان مسئولان استان بوشهربا سخت گیری های بجا برای حراست از منابع آبزیان دریایی علی الخصوص میگو از یک طرف و توجه دقیق به زمان صید از طرف دیگر پرداخته اند سبب شده که این نوسانات انجام شود .

نکته مهم و محوری این است که معمولا به مانند آن چه که از دو هفته گذشته بدین سو در بازار شاهدیم میگو قبل از آزاد سازی زمان صید به شکل قاچاق از دریا گرفته و با قیمت های مناسب نسبت به زمان قانونی صید به بازار استان بوشهرعرصه می شود که هر چند مسئولان شیلات استان اصرار دارند که این میگوها از استان خوزستان و از طریق فارس به بوشهر قاچاق می شود اما با توجه به این که طرح دریابست همزمان در خوزستان نیز اجرا می شود توجیه اقتصادی ندارد که این میگو با همه گرانی ادوات صید و حمل و نقل از خوزستان به سمت فارس برود و سپس با قیمت نه چندان زیاد وارد  استان بوشهر شود.

البته سهم مردم استان بوشهر از میگو متاسفانه پایین است به گونه ای که با وجود تصمیم کمیسیون بازار استان در سال گذشته که ۳۰ درصد از میگوی صید شده توسط صیادان بایست در سر اسکله با قیمت مصوب که بیست هزار تومان بود در اختیار مردم قرار دهند ولی در عمل این موضوع اتفاق نیافتاد و قیمت‌های سر اسکله تا ۲۵ هزار تومان نیز افزایش پیدا کرد و همان میزان عرضه میگو نیز به نرم۳۰ درصد در اسکله نرسید.

شاید یکی از عواملی که باعث شد شاهد افزایش قیمت میگو در استان بوشهردر سال گذشته باشیم کاهش نزدیک به ۵۰ درصدی صید میگو نسبت به سال قبل تر از آن  باشیم اما با وجود گرانی ادوات صید افزایش دو برابری قیمت آن منطقی به نظر نمی رسید .

در هر حال سال گذشته که بسیاری از مردم استان بوشهر که در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان برای کاهش قیمت میگو بودند، به این خواسته خود نرسیدند و نتوانستند میگوی مورد نیاز خود را تهیه کنند تا اینکه فصل صید میگو به پایان رسید و به نظر می رسد که اگر امسال نیز همان گونه که سال گذشته به مردم وعده کردند بخواهند عمل کنند طبیعتا که چیزی بیش از سال گذشته عاید سفرهای مردم استان بوشهر نمی شود .

انتظار می رود مسئولان استان بوشهر با دیدی جامع به گونه ای در سال جدید برنامه ریزی کنند که ضمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و دست اندرکاران حوزه صید و صیادی حقی از طرفین ضایع نشود و با یک قیمت معقول میگو به دست مردم برسد./منبع:سوک

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین