کد خبر: DT-39139
تعداد بازدید: 33بازدید
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۴
وزیر کشور با بیان اینکه "در سه روزی که از آغاز تبلیغات انتخابات گذشته، نشاط سیاسی خوبی در کشور وجود داشته است"، اظهار کرد: در این سه روز هیچ حادثه یا تخلف مهمی ثبت نشده که این نشان‌دهنده آگاهی از قانون است.

وزیر کشور با بیان اینکه “در سه روزی که از آغاز تبلیغات انتخابات گذشته، نشاط سیاسی خوبی در کشور وجود داشته است”، اظهار کرد: در این سه روز هیچ حادثه یا تخلف مهمی ثبت نشده که این نشان‌دهنده آگاهی از قانون است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در برنامه نگاه یک با اشاره به اینکه “نیروی انتظامی حافظ امنیت و مسئول حفاظت از امنیت صندوق‌های رأی است”، گفت: امنیت برای ما مهم‌ترین مسأله است. نیروی انتظامی اکنون آماده است و البته می‌تواند از کمک سایر نیروهای نظامی نیز استفاده کند که این کار انجام شده و توافقات لازم به‌دست آمده است.

http://cdn.fararu.com/files/fa/news/1394/12/2/246749_147.jpg

گزیده سخنان وزیر کشور را در ادامه می خوانید:

 • وزارت کشور آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات را دارد و بیش از یک میلیون نفر کارگزار در حوزه‌های اجرایی پیش‌بینی شده است. همه تعرفه‌ها و صندوق‌ها به مراکز و حوزه‌ها فرستاده شده‌اند. ما برای هر شعبه یک بازرس در نظر گرفته‌ایم. قبلا در هر ۵ یا ۱۰ شعبه یک بازرس وجود داشت.
 • همچنین نمایندگان کاندیداها و احزاب و نیز نماینده فرماندار در حوزه‌ها حضور خواهند داشت و تا آخر مرحله شمارش رأی هم بر روند امور نظارت خواهند کرد. دشمن در حال حاضر به دنبال بهانه‌جویی و القای تخلف و تقلب است، اما ما تمام پیش‌بینی‌های لازم را برای صیانت از آراء مردم در نظر گرفته‌ایم.
 • بر اساس آمار ثبت احوال و مرکز آمار، حدود ۵۵ میلیون نفر می‌توانند در انتخابات شرکت کنند که سه میلیون نفر هم رأی‌اولی هستند.
 • تا امروز شش هزار و ۳۰۰ نفر تأیید صلاحیت شده‌اند. کاندیداها برای هر صندلی مجلس تقریباً ۲۵ نفر هستند که با یکدیگر رقابت می‌کنند و براساس آخرین اخبار واصله از استان‌ها و شهرستان‌ها واقعاً رقابت خوبی شکل گرفته؛ البته وزن رقبا با یکدیگر متفاوت است.
 • با توجه به اینکه در این دوره از انتخابات، دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به طور همزمان برگزار می‌شود، قطعاً با توجه به تعداد زیاد کاندیداها در تهران، حداقل سه روز زمان لازم است تا نتیجه نهایی اعلام شود.
 • البته حوزه‌های یک‌نفره هم هستند که همان شب نتایج آراء آن‌ها اعلام می‌شود و در برخی از حوزه‌ها نیز که بیش از یک نفر یعنی حدود ۲ تا ۶ نفر نماینده باید انتخاب شوند، اعلام نتیجه ممکن است تا صبح روز بعد طول بکشد.
 • رسانه‌های غربی همواره به دنبال تاثیرگذاری بر رویدادهای نظام ما هستند و مردم به این دخالت‌ها عادت کرده‌اند و به جایگاه خود در نظام واقفند و به آن‌ها اعتنایی نمی‌کنند. دخالت آن‌ها هم نتیجه عکس داشته است. ما نگران نیستیم که گفتمان انتخاباتی ما را رسانه‌های غربی تعیین کنند؛ چراکه مردم آگاهی و شعور کافی دارند و برخلاف خواست رسانه‌های غربی عمل می‌کنند.
 • ما باید متحد باشیم و نگوییم در انتخابات عده‌ای انگلیسی هستند. نباید اجازه دهیم دشمن در میان ما صف‌بندی کند و اتحاد ما را از بین ببرد. همه جناح‌ها باید این دخالت‌ها را محکوم کنند.
 • نحوه تبلیغات در قانون آمده است. ما برای اولین‌بار جزوه‌ای را موقع ثبت‌نام به همه نامزدها داده‌ایم و حقوق و تکالیف آن‌ها را طبق قانون مشخص کرده‌ایم.
 • بعضی وقت‌ها انطباق قانون با شرایط کمی سخت می‌شود. امروز گزارشی داشتیم که ۸۰۰ وسیله نقلیه برای گوش دادن به سخنرانی یک نامزد از شهری به شهر دیگر رفته‌اند. قانون می‌گوید راه‌اندازی کارناوال‌ها خلاف است و ما در بررسی خود متوجه شدیم حرکت این ۸۰۰ دستگاه سازماندهی نشده بود به همین دلیل سخت نگرفتیم اما با برنامه‌ریزی‌ها برای نادیده گرفتن قانون برخورد می‌کنیم.
 • قانون انتخابات در مرحله ثبت‌نام، تأیید صلاحیت‌ها، تبلیغات و اخذ رأی باید اصلاح شود که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، دولت لایحه قانون انتخابات جامعی را تدوین می‌کند و به مجلس می‌فرستد.
 • تاکنون هیچ جلسه تبلیغاتی که به هم خورده باشد نداشته‌ایم اما برخی رسانه‌ها به دنبال بزرگ‌نمایی یا مظلوم‌نمایی‌اند.
 • دستورالعمل رصد فضای مجازی به رئیس‌جمهور داده شده و کمیته‌ای هم در این زمینه تشکیل و فضای مجازی در حال رصد است. ما به شکایات حتما رسیدگی می‌کنیم. شعار ما هر شهروند یک بازرس است.
 • جعل لیست‌های انتخاباتی را نیز مصداق تخلف انتخاباتی است. اگر در این زمینه هم شکایتی وجود داشته باشد حتما رسیدگی خواهد شد.
 • هر جریانی که به خواسته‌های مردم بیشتر توجه کند با اقبال آن‌ها مواجه خواهد شد. تخریب‌ها و تهمت‌ها به جایی نمی‌رسد و جناح‌ها و نامزدها باید با مردم صادق باشند. اکنون شاهد برخی تخریب‌ها و تهمت‌ها هستیم که اگر مستند باشد، باید حتما این مسایل به قوه قضاییه گزارش داده شود، نه اینکه به مردم گفته شود.
 • در هیات‌های اجرایی و نظارت، با تهمت‌ها و تخلف‌های انتخاباتی برخورد می‌شود. حتی ممکن است اعتبارنامه نمایندگانی که با تخریب به مجلس بعدی راه یافته‌اند، تأیید نشود. ما موارد زیادی داشته‌ایم که شورای نگهبان رأی‌گیری یک شهرستان را تأیید نکرده چون رأی با تهمت یا پول‌های خارج از ضوابط به دست آمده است.
 • وزیر کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که “آیا پول‌های کثیف وارد انتخابات شده است یا نه؟” اظهار کرد: در این زمینه شکایت زیاد است و نامزدها نامه می‌نویسند که فلانی هزینه زیادی کرده است که البته این شکایت باید مستند باشد و کار ما شناسایی مبدا و مقصد این پول‌ها نیست و باید قوه قضاییه این مسایل را رسیدگی کند. با این وجود، ما در این زمینه خلاء قانونی داریم.

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین