کد خبر: DT-32497
تعداد بازدید: 61بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۴
وزیر خارجه اسبق ترکیه گفت که نفت داعش از سوریه به شمال عراق و از آنجا به ترکیه منتقل می شود و سپس این نفت به واسطه دلالان به بندر اسدود اسرائیل منتقل می رسد.

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از الشاهد، «یاسر یاکیس» وزیر خارجه اسبق ترکیه گفت که نفت خام تولید شده در سوریه از طریق نفت کش به شمال عراق می رسد و سپس از آنجا به شهرک “زاخو” در مرزهای ترکیه که در فاصله یک کیلومتری شرق موصل قرار دارد منتقل می شود تا اینکه نفت کشهای متعلق به قاچاقچیان عراقی و سوری برسند.

روزنامه ترکیه ای “سوزجو” مخالف دولت عدالت و توسعه به نقل از یاکیس نوشت که حقیقت قاچاق نفت از سوریه به عراق، از عراق به ترکیه و سپس به اسرائیل موضوع عجیبی نیست، زیرا منطقه خاورمیانه به پناهگاهی برای قاچاقچیان تبدیل شده است. به عنوان مثال، سلاحهایی که از غرب و کشور قطر به دست ارتش آزاد سوریه می رسد، از طریق قاچاقچیان به دست عناصر داعش می رسد.

یاکیس که از سال ۱۱۹۵ تا ۱۹۹۸ میلادی سفیر ترکیه در قاهره بود گفت: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که نفت کشها با نزدیک شدن به مرزهای ترکیه تغییر می کنند و بعد از بارگیری، کانتینر ها به منطقه بر می گردد و رشوه های هنگفتی به مرزبانها و باندهای قاچاق پرداخت می شود.

وی تاکید کرد که نفت داعش به ترکیه می رسد و از آنجا به واسطه دلالان به شهرک “سیلوبی” از توابع استان شرناق منتقل می شود و در رأس این دلالان مردی ۵۰ ساله به نام دکتر فرید یا عمو فرید یا حاجی فرید است که گذرنامه یونانی و اسرائیلی دارد. این مرد نفت خام را ز طریق بندر جیهان ترکیه و منطقه اسکندرونه به بندر اسدود اسرائیل می فرستد.

میزان نفتی که داعش روزانه استخراج می کند

وزیر خارجه اسبق ترکیه افزود: داعش روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت خام استخراج می کند و از هر بشکه سودی ما بین ۱۵ الی ۱۸ دلار عایدش می شود. سپس اسرائیل این نفت را به قیمت ۳۰ الی ۳۵ دلار به کشورهای حاشیه دریای مدیررانه ارسال می کند و اگر اسرائیل نبود حجم زیادی از نفت داعش در منطقه باقی می ماند.

وی تاکید کرد که داعش از درآمدهای حاصله از فروش نفت به اسرائیل از ارتش آزاد سوریه سلاح و مهمات خریداری می کند.

فرماندهی عملیات نظامی ارتش روسیه روز گذشته نقشه‌ای را از مسیرهای قاچاق نفت توسط داعش به ترکیه و صادرات آن از بنادر این کشور منتشر کرد.

روسیه همچنین فیلمی را از عبور نفت‌کش‌ها از نقطه مرزی عراق به سوی ترکیه منتشر کرد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین