کد خبر: DT-21064
تعداد بازدید: 126بازدید
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۴
<p class="nwstxtlead">استاندار بوشهر گفت: وزارت نیرو مجوز احداث آب‌شیرین‌کن را در استان بوشهر صادر کرد که مناقصه آن امسال برگزار می‎شود.</p>
&nbsp;

مصطفی سالاری پیش از ظهر امروز در همایش فرهنگ و مدیریت جهادی در بوشهر اظهار کرد: با توجه به بحران آب در استان بوشهر راه‎اندازی این آب‌شیرین‌کن ظرفیت جدیدی را در بخش کشاورزی ایجاد می‎کند.

وی بابیان اینکه ظرفیت‎های استان بوشهر در بخش کشاورزی قابل‌توجه است، اظهار کرد: استان بوشهر تأمین‌کننده بسیاری از محصولات کشاورزی خارج از فصل در کشور است.

استاندار بوشهر بابیان اینکه منابع آب استان وضعیت مطلوبی ندارد افزود: از منابعی هم که در اختیارداریم خوب استفاده نمی‌کنیم و در این زمینه اسراف زیاد است. در صرفه‌جویی موفق عمل‌نکرده‌ایم و درحالی‌که در استان با مشکل کم‌آبی مواجه هستیم باید با برنامه‌‏ریزی، الگوی مصرف آب را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به لزوم برنامه‎ریزی برای تبدیل اراضی آبی به دیم در استان گفت: جهاد کشاورزی اقدامات زیادی در این زمینه انجام داده است و آبیاری تحت‌فشار به‌صورت پایلوت در اراضی به مقیاس ۱۷۰ هکتار شروع‌ شده است.

استاندار بوشهر بابیان اینکه باید کشاورزان را به آبیاری تحت‌فشار ترغیب کنیم، افزود: اعتبار لازم برای اجرای آبیاری تحت‌فشار در یک محدوده دو هزار و ۴۰۰ هکتاری از باغات استان اختصاص داده‌شده است که در صورت موفقیت این طرح، آبیاری تحت‌فشار در همه نخیلات استان اجرا می‎شود.

سالاری یادآور شد: مطالعات طرح شهرک کشاورزی شروع‌شده است که اجرای آن در استان بوشهر می‎تواند نمونه‌ای برای کشور باشد و با اجرای این طرح همه زنجیره کشاورزی از تولید تا فروش و صادرات محصولات در شهرک‌های کشاورزی انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر اصلاح الگوی مصرف آب و بازنگری الگوی کشت در کشاورزی بیان کرد: تحقق این امر می‎تواند منشأ تحولی در بخش کشاورزی باشد و وضعیت معیشت کشاورزان را بهبود بخشد.

سالاری بابیان اینکه تحقق این امور به مقدماتی نیاز دارد گفت: جهاد کشاورزی بحث ترویج را جدی‎تر دنبال کند. بحث ترویج و آموزش مروجان در سال‎های گذشته به‌خوبی دنبال می‎شد که امسال داریم این امر را با آموزش کشاورزان احیا می‎کنیم و این امر در پیشبرد امور بسیار مؤثر خواهد بود. باید به سمت کشاورزی مکانیزاسیون برویم تا قیمت تمام‌شده محصول ما قیمت رقابت‎پذیری شود.

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین