سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶- 2017 October 24
کد خبر: DT-3163
تعداد بازدید: 50بازدید
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۳
افخم: این تحریم خلاف تعهدات آمریکاست
<p>سخنگوی وزارت خارجه گفت: تحریم اخیر آمریکا علیه ایران خلاف تعهدات این کشور در توافق ژنو است.</p>

مرضیه افخم در نشست خبری خود با خبرنگاران درخصوص تحریم ۹ فرد و نهاد ایرانی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا با بیان این که تحریم اخیر آمریکا را تقبیح می‌کنیم گفت: چنی حرکتی نقض صریح اصل حسن نیت آمریکاست و اهداف آمریکا را زیر سوال می‌برد.

گزیده‌ای از اظهارات افخم را در ادامه می‌خوانیم:

این تحریم ماهیت کاملا سیاسی و تبلیغاتی دارد و با توجه به سیاست داخلی آمریکا اتخاذ شده است.

این گونه تحریم ها هیچ تاثیری بر اراده دولت ایران در قبال اجرای وظایف حاکمیتی‌اش در برابر ملت ایران ندارد و ما به تلاش هایمان برای تامین نیازهایمان ادامه می دهیم.

مذاکرات ایران و ۱+۵ در تاریخ ۱۵ ژانویه در سطح معاونان وزرای خارجه و به صورت دو جانبه و چند جانبه از سر گرفته می‌شود.

درباره این‌که نامه‌ای از سوی وزارت امور خارجه ایران یا دفتر ریاست جمهوری برای عربستان ارسال شده است،‌ اعلام می‌کنم نامه‌ای که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده بود در میان نبوده است و آخرین نامه‌ای که بین دو کشور مبادله شده نامه‌ای بود که آقای ظریف به همه همتایان خود در جهان فرستادند و خیلی طبیعی و روشن است که این نامه برای همه کشورها به غیر از رژیم صهیونیستی بوده است. همچنین در همین رابطه عربستان نیز در بین همان کشورها بود و پاسخی نیز مقام‌های عربستان برای ما داشتند و مبادله پیام به صورت رسمی صورت گرفت و چیزی فراتر از این نامه در میان نبوده است که ما این را هم اعلام کردیم.

گمانه‌زنی‌ها نه تنها در سطح ایران بلکه در سطح منطقه و جهان پیرامون بازار نفت و تأثیرات آن بر روندهای اقتصادی و مبادلات تجاری و اقتصادی در حوزه‌های سیاسی فراوان بوده است. آنچه که در حال حاضر وجود دارد این است که بازار نفت سال‌های متوالی و در دوره‌های مختلف صاحب نوساناتی بوده است و این اولین بار نیست که در تاریخ اوپک و سایر کشورهای تولیدکننده نفت بحث کاهش قیمت‌ها رخ می‌دهد ولی شاید این بار همزمانی با برخی رویدادها و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و سیاسی گمانه‌زنی‌ها در خصوص تأثیر تصمیمات سیاسی در این روند را بیشتر کرده است.

این که آیا می‌شد بهتر از این تصمیم‌گیری شود یا نه صاحبنظران معتقد هستند که در هر صورت تصمیم‌گیران می‌توانستند بهتر از این بر روند کاهش قیمت‌ها تأثیر بگذارند. البته این هم اغراق است که بگوییم صرفاً یک کشور اراده داشته و اراده یک کشور باعث شده است چنین آثاری در بازار جهانی نفت رخ بدهد. بنابراین باید مجموعه این عوامل را با یکدیگر در نظر بگیریم.

این‌که رایزنی‌هایی در این مورد صورت گرفته است یا نه باید بگویم ما هم در خبرها دیدیم ولی چیزی که به صورت رسمی و مستند که ملاک دقیقی برای ما باشد را فعلاً در اختیار نداریم.

برنامه‌ای به صورت فوری که بخواهیم الان اعلام کنیم نداریم. ولی در عین حال تهران و ریاض دارای مناسبات سیاسی هستند و روابط دو کشور برقرار بوده و سفارتخانه‌های دو کشور فعال هستند. همچنین گفت‌وگوها و تماس‌ها نیز برقرار هستند و در خصوص موضوع‌های مختلف گفت‌وگو می‌شود و سفرا فعالیت‌های خوبی را انجام می‌دهند ولی این‌که سفری در یک سطح بالاتر موردنظر باشد در حال رایزنی است و چنانچه زمان و شرایط مناسب آن فراهم شود این سفر صورت می‌گیرد.

طولانی شدن بحرانی که برخی از کشورهای طراح آن فکر می‌کردند طی چند ماه از آن عبور می‌کنند آنها را به این نتیجه رساند که باید برای حل مسالمت آمیز این مساله به دنبال یک راه حل واقع بینانه باشند و امیدواریم این واقع بینی شکل گیرد و با احترام به خواست ملت سوریه گفت و گوهای سوری – سوری شکل عملی به خودش بگیرد. اگر در این مسیر حرکت شود و سیگنال های واقعی‌تری را ببینیم می‌توان تحلیل روشن‌تری داشت./فرارو

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین