کد خبر: DT-38471
تعداد بازدید: 31بازدید
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
از ابتدای سال 92 تا پایان نیمه اول امسال، بیش از 34.5 میلیون تن انواع میوه‌های خوراکی، سبزیجات، نباتات و غلات به کشورمان وارد شده که در این میان سهم غلات 32.9 میلیون تن بوده است.
در ۲ سال و نیم اخیر حدود ۳۴٫۵ میلیون تن انواع میوه، سبزی و غلات به کشور وارد شده است.
بر اساس آمار گمرک، از ابتدای سال ۹۲ تا پایان نیمه اول امسال، بیش از ۳۴٫۵ میلیون تن انواع میوه‌های خوراکی، سبزیجات، نباتات و غلات به ايران وارد شده است.
وزن اين كالاها بیش از ۱٫۲ میلیون تن میوه، ۳۵۳ هزار تن سبزیجات و ۳۲٫۹ میلیون تن غلات برآورد شده و بابت واردات این حجم از محصولات کشاورزی، نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد.
هزینه واردات سبزیجات و غلات در سال ۹۲ بالغ بر ۶٫۱ میلیارد دلار، در سال ۹۳ حدود ۶٫۷ میلیارد دلار و در نیمه اول سال جاری ۲ میلیارد دلار بوده است.
واردات 34.5 میلیون تن میوه، سبزی و غلات در 2.5 سال اخیر
از لحاظ وزنی‌، در سال ۹۲ حدود ۱۱٫۲ میلیون تن، در سال ۹۳ حدود ۱۷٫۵ میلیون تن و در سال جاری ۵٫۷ میلیون تن میوه‌جات، سبزیجات و غلات به کشور وارد شده است.
در نیمه اول سال جاری ۳۲۰ هزار تن میوه‌جات، ۵۳ هزار تن سبزیجات و ۵٫۳ میلیون تن غلات به کشور وارد شده است.
روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به واردات میوه و سایر محصولات کشاورزی به کشورمان تذکر دادند و فرمودند:‌ کشورِ با این عظمت، با این بزرگی، با این‌همه محصولات متنوّع، آدم خجالت میکشد وقتی میبیند -حالا بنده در روزنامه میبینم، شماها در خیابان می‌بینید- انواع و اقسام میوه‌ی خارجی را در خیابان! پرتقال ما، سیب ما روی درخت میماند، آن‌وقت برویم میوه‌ی خارجی وارد کنیم؟ اینها را باید فکر کرد، اینها را باید کار کرد. ببرند منابع کشور را به سمت تولید، نه به سمت وابستگی بیشتر، نه به سمت واردات.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین