کد خبر: DT-21031
تعداد بازدید: 174بازدید
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴
هرساله با شروع فصل تابستان و گرما با خشک شدن گیاهان جنگلها و مراتع استان ابستن مشکلی جدی و عمیق می شوند به نام آتش سوزی که باشعله ور شدنش بسیاری از مراتع بکر و دست نخورده و گیاهان و درختان کم نظیر یا بی نظیر در میان شعله های آتش می سوزد و خسارات جبران ناپذیری را به سرمایه ملی تحمیل نموده و ...

آتش سوزی – نابودی ثروت ملی

هوشنگ شريفي مديركل منابع طبيعي و ابخیزداري استان بوشهر

هرساله با شروع فصل تابستان و گرما با خشک شدن گیاهان جنگلها و مراتع استان ابستن مشکلی جدی و عمیق می شوند به نام آتش سوزی که باشعله ور شدنش بسیاری از مراتع بکر و دست نخورده و گیاهان و درختان کم نظیر یا بی نظیر در میان شعله های آتش می سوزد و خسارات جبران ناپذیری را به سرمایه ملی تحمیل نموده و حاصل آن تنها خاکستراست و بس گاهی اوقات برخی از درختان جنگلی نظیر بنه و بادم در کام آتش می سوزند که بعضاً بیش از دویست سال در سخت ترین شرایط اقلیمی و در مناطق صعب العبور به حیات خود ادامه داده اند آتشی که در نتیجه کوچکترین بی مبالاتی انسان ایجاد گردیده است یک ثروت ارزشمند و غیر قابل جبران و جایگزین را به ورطه نابودی می کشاند . گاهی اوقات انداختن یک ته سیگار که بسیار ساده و بی اهمیت تلقی میگردد عرصه بسیار وسیعی از علفزارهاو مراتع یک منطقه را که همچون سربازی در مقابل کویر و بیابان زائی ایستادگی می کند از بین برده و ضمن اینکه عرصه را در مقابل تهاجم پدیده شوم بیابان و خطر ایجاد سیل و هزاران فایده دیگر بی دفاع می نماید قوت دام دامداران روستائی و عشایری را نیز به کام نابودی می فرستد .

علل و عوامل :

مهمترین موضوع در آتش سوزی دانستن علت بروز آن می باشد . آتش سوزی در جنگل ها و مراتع از نظر منشاء آن ها بصورت زیر طبقه بندی می شوند :

 

الف: آتش سوزی طبیعی:

در این بخش عواملی نظیر رعد و برق و صاعقه، تخمیر و فعل و انفعال شدن مواد آلی و وزش بادهای گرم در فصل گرم سال باعث آتش سوزی در جنگلها و مراتع می شود

ب) آتش سوزی غیرطبیعی:

آتش سوزی غیرطبیعی نیز دو بخش دارد

۱- آتش سوزی عمدی: در اغلب موارد کشاورزان بلحاظ اینکه زمین کشاورزی خود را گسترش داده یا به منظور احداث بنا اقدام به آتش زدن درختان و مراتع می کنند گاهی اوقات کشاورزان به منظور آتش زدن کاه و كلش   موجود در زمین کشاورزی خود اقدام به ایجاد حریق می نمایند که پس از آن حریق از کنترل آنان خارج و به مراتع سرایت می نماید. در برخی موارد نیز کشاورزان به منظور از بین بردن جانوران یا آفات موجود در مزرعه خود اقدام به این امر می نمایند.

۲- آتش سوزی غیرعمد:

عمدتا آتش سوزی موجود و ویرانگر عرصه های طبیعی بر اثر بی مبالاتی و جهل انسانها است. عوامل متعددی در این بخش اثر گذار بوده ما انسانها بدست خود نه تنها سرمایه و ثروت خود را نابود می کنیم بلکه امانتی را که می بایست برای نسلهای آینده خود نگهداری نمائیم از میان برده و در امانتداری نیز خیانت می کنیم.

  • گاهی اوقات گردشگران ، چوپانان، مسافران به منظور طبخ غذا اقدام به تهیه آتش نموده در پایان چون بقایای اتش را به طور کامل معدوم نمی نمایند وزش باد باقیمانده آتش را به مراتع کشانده و موجب آتش سوزی می شود
  • گاهی اوقات انداختن ته سیگار یا چوب کبریتی مشتعل به منظور روشن کردن سیگار یا هر چیز دیگر در طبیعت انداخته می شود ایجاد حریق می نماید.
  • انداختن شیشه و بطر های شکسته یا لیوان در طبیعت باعث می شود که وقتی نور خورشید به آن می تابد حالت ذربینی به خود گرفته و با گرمائی که تولید می کند باعث اتش سوزی شود.

راه چاره:

این مهم می طلبد در درجه اول خود مردمی با فرهنگ سازی در خصوص نگهداری این ثروت خدادادی و در طرف دیگر مسئولین و متولیان امور با جدیت و پیگیری مستمر در خصوص این نگهداری و نهادینه کردن این فرهنگ و همچنین شناسایی عامل یا عاملین اتش سوزی ها در برابر این غول هدر دهنده سرمایه ملی ایستادگی نمایند.

استمداد از هم استانی های عزیز در استان بوشهر

بدین منظور اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ضمن پیش بینی و راه چاره های مناسب جهت مقابله با این پدیده شوم از هم استانیهای عزیز تقاضا می نماید ضمن رعایت کامل مواردی که باعث ایجاد حریق می نماید به عنوان همیار طبیعت در ترویج فرهنگ نگهداری منابع طبیعی کارگزاران این بخش را یاری نموده و در صورت مشاهده هر گونه حریق حتی جزئی سریعا با تلفن رایگان ۱۵۰۴ اظلاع رسانی نموده ودر کنار سایر نیروهای مردمی و دولتی در اطفاء حریق مشارکت نمائید.

در پایان قابل ذکر است که استان بوشهر علیرغم خشکسالیهای پی در پی و گرمی هوا در بین تمام استانهای کشور کمترین اتش سوزی را دارد که جا دارد در همین جا از مردم عزیز و بافرهنگ استان تشکر و قدردانی گردد و این نشان از حساسیت مردم نسبت به حفظ منابع طبیعی است.

unnamed

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 3 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
مسافر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۶ خرداد ۱۳۹۴ در ۹:۴۴ ق.ظ
واقعا توصيه بجا و ارزشمندي بود ما اگر بخواهيم انجمني به عنوان همياران طبيعت تاسيس كنيم چه بايدكرد لطفا راهنمايي كنيد
lحمد زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۶ خرداد ۱۳۹۴ در ۹:۵۵ ق.ظ
متاسفانه هر سال درختان زيادي در منطقه خاييز اتش ميگيرد ولي محيط زيست تا حالا يك نفر را مجازات نكرده است تا بقيه بترسند و اينكار نكنند بياييد همه با هم فكري براي اين هديه سبز خدا بكنيم
اسكندر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۷ خرداد ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۴ ق.ظ
منابع بايد به دولت پيشنهاد بدهد تا تقاضا ي تصويب قانون ويژه منابع بدهد تا كساني كه اين درختان را آتش ميزنند به سختي مجازات شوند هميشه درختان كوه بيرمي اتش ميزنند هيچكسي هم مجازات نميشود
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین