کد خبر: DT-36193
تعداد بازدید: 247بازدید
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۴
همایون بهزادی پیشکسوت فوتبال دار فانی را وداع گفت.

فوتبال ایران سرطلایی اش را از دست داد. بهزادی مدت ها با بیماری ریوی و قلبی دست و پنجه نرم می کرد.

همایون بهزادی حوالی ساعت یک بامداد جمعه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پرسپوليسي ها دومين عضو خانواده شان را پس از هادی نوروزی در سال جاری از دست دادند.

بهزادی سال ها رئیس و عضو کمیته پیشکسوتان فدراسیون فوتبال هم بود.

به این ترتیب در کمتر از یک هفته فوتبال ایران شاهد درگذشت یکی دیگر از پیشکسوتانش بود. پس از رضا احدی که ملقب به رودی فولر بود، فوتبال ایران همایون بهزادی ملقب به سرطلایی را از دست داد.

بهزادی در زمان بازی اش در پرسپولیس و تیم ملی، یکی از بهترین مهاجمان زمان خودش بود و در قدرت سر زنی نظیر و مانند نداشت. به خاطر قدرت سرزنی و گلزنی اش و همچنین پرش های بلندش به همایون سرطلایی معروف شده بود.

مراسم تشییع مرحوم همایون بهزادی دوشنبه ساعت ۹ صبح در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار خواهد شد.

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

زندگی نامه همایون بهزادی

همایون بهزادی، ملقب به سرطلایی در چهاردهمین روز دی‌ماه سال ۱۳۲۰ در خرم آباد به دنیا آمده است.

خانواده بهزادی تهرانی هستند اما پدر او به واسطه شغل نظامی در ماموریت به سر می‌برد اما ستاره طلایی فوتبال ما در یك روز سرد خارج از موطن اصلی دیده به جهان گشود.دیری نگذشت كه خانواده به تهران برگشتند. همایون بهزادی، خیلی زود با توپ مانوس شد و تنها ۱۲ سال داشت كه در تیم‌های زیرگروه شاهین عضو شد. تیم‌های كودك شاهین، كولاك، سیمرغ و بالاخره بزرگسالان شاهین، مسیر ترقی او بود. همایون در سال ۱۳۳۷ رهسپار تیم بزرگسالان باشگاه شاهین شد. دكتر عباس اكرامی، سرمربی وقت تیم شاهین اعتقاد بسیار به اخلاق و علم داشت. به همین خاطر وقتی یك بار همایون بهزادی، از سر كلاس و مدرسه گذشت و به تمرین شاهین رفت، با سیلی اكرامی مواجه شد. اكرامی به بهزادی یادآور شد كه اینجا در مكتب فوتبال شاهین، اخلاق و علم بر فوتبال برتری دارند.

***در سال ۱۳۳۸، همایون ۱۸ ساله برای تیم ملی فوتبال انتخاب شد تا به كرالای هندوستان برود و در مسابقات فوتبال مقدماتی جام ملت‌های آسیا حضور یابد. مادر همایون كه می‌دید فرزندش با امتحانات تحصیلی مواجه شده‌، همایون را از خیر سفر به هندوستان منصرف كرد. همین ممانعت، اولین حضور بهزادی را در تیم ملی سه سال به تاخیر انداخت. تیم ملی از سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۱ بازی نداشت و به همین دلیل حضور همایون در تیم ملی تا سال ۴۱ به عقب افتاد. در خرداد سال ۱۳۴۱، سرطلایی فوتبال در جریان دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و عراق، در حالی كه ۲۰ سال و ۵ ماه سن داشت پیراهن تیم ملی فوتبال را بعد از ۳ سال رسماً بر تن خود كرد و تا ۱۰ سال صاحب این پیراهن عزیز و مقدس بود.

در مسابقات مقدماتی المپیك ۱۹۶۴ توكیو، مثلث رویایی خط حمله تیم ملی شامل همایون بهزدادی، حمید شیرزادگان و مرحوم دهداری به تاراج حریفان پرداخت. ایران با قدرت‌نمایی مثلث هنرمند شاهین به المپیك صعود كرد اما بازیكنان تیم شاهین به خاطر روابط حاكم در فوتبال ایران و اعتقاد به نادیده گرفته شدن حقوق شاهینی‌ها، از حضور در مسابقات تداركاتی قبل از المپیك توكیو سرباز زدند و به همین دلیل از حضور در مسابقات فوتبال المپیك ۱۹۶۴ توكیو محروم شدند. بازیكنان شاهینی تیم ملی یك سال محروم بودند اما در سال ۱۳۴۴ با وساطت مرحوم غلامرضا تختی حاضر شدند به تیم ملی بازگردند. همایون بهزدای به تیم ملی برگشت و در مسابقات فوتبال جام عمران منطقه‌ای – سنتو- یكی از بهترین یاران تیم ملی فوتبال كشورمان شد. در سال ۱۳۴۵ تیم ملی ایران، نایب قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ بانكوك شد و همایون بهزادی در ۲۵ سالگی برای اولین بار حضور در عرصه یك فینال مهم آسیایی را تجربه كرد. یك سال بعد، باشگاه شاهین كه بارها، با مسوولان ورزش و فدراسیون فوتبال دچار اختلاف شده بود منحل شد و یاران این تیم در آستانه پیوستن به تیم‌های دیگر بودند. همایون بهزادی می‌خواست به عقاب یا پاس برود، اما تشكیل تیم پرسپولیس، یاران شاهین را به دور هم حفظ كرد. همایون بهزادی برای اولین بار در روز ۱۶ فروردین سال ۱۳۴۷ در حالی كه ۲۶ سال و سه ماه داشت پیراهن پرسپولیس را در بازی دوستانه مقابل تیم فوتبال استقلال تهران بر تن كرد. یك ماه بعد، بهترین روزهای همایون بهزادی در فوتبال بود. با درخشش فوق‌العاده و ۴ گلی كه او در ۴ بازی زد تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات چهارمین دوره جام ملت‌های آسیا كه به میزبانی ایران برگزار می‌شد هر چهار حریف خود را شكست داد و قهرمان شد اما همایون بهزادی به شدت دچار مصدومیت شد. در پرسپولیس سال ۴۷، دوران نقاهت بعد از مصدومیت را سپری كرد اما در سال ۴۸ وقتی پرسپولیسی‌ها دسته‌جمعی به پیكان پیوستند، یك بار دیگر قدرت‌نمایی كرد و یك سال بسیار خوب را در این تیم گذراند. سالی كه با قهرمانی در مسابقات تهران و جام بین‌المللی دوستی توام بود.

***با نظر و خواست او، یاران پرسپولیس، از پیكان به تیم خود برگشتند. در شهریور سال ۴۹ كه این اتفاق رخ داد، همایون كه ۲۸ سال و ۸ ماه داشت همه‌كاره تیم شده و در واقع بعد از علی عبده، دومین قدرت تصمیم‌گیر در پرسپولیس بود. آلن راجرز انگلیسی، سرمربی پیكان در سال ۵۰ به پیشنهاد همایون بهزادی و تایید علی عبده به ایران برگشت و پرسپولیس با حضور او در سال‌های ۵۰ و ۵۲ قهرمان لیگ كشور شد. یكی از صحنه‌های ماندگار این رقابت‌ها در روز ۱۶ شهریور سال ۵۲ رخ داد. پرسپولیس در جریان مسابقات لیگ اول تخت جمشید تاج سابق را ۶- صفر برد و همایون بهزادی، سه گل از ۶ گل پرسپولیس را در حالی كه هم مصدوم بود و هم ۳۱ سال و ۸ ماه داشت به ثمر رساند. بعد از كناره‌گیری راجرز از سرمربیگری پرسپولیس، همایون بهزادی در زمستان ۵۳ سرمربی پرسپولیس شد. او رویه جوانگرایی را پیش گرفت و به جای كلانی، كاشانی، طاووسی، بیوك وطن خواه و… در تركیب پرسپولیس از وجود محمدرضا زادمهر، محمدحسین دادكان، بیژن ذوالفقارنسب و… بهره برد. پرسپولیس در اردیبهشت سال ۵۴ به استقلال ۳- یك باخت. اتهام دوپینگ به یاران تاج سابق كه از سوی همایون بهزادی زده شد، اتهام ثابت شده‌ای بود اما به خاطر مسائل امنیتی، روی صورت مساله سرپوش گذاشته شد، بهزادی به خاطر ناراحتی روحی ایجاد شده از این مساله، از پرسپولیس كناره‌گیری كرد. او در آبان ۵۴ در جریان دیدار تیم‌های پرسپولیس و نفتیانیك باكو، در حالی كه ۳۳ سال و ۱۰ ماه داشت برای همیشه از فوتبال خداحافظی كرد.

*** بعد از ترك تیم فوتبال پرسپولیس، همایون بهزادی تا سال ۵۷ در تیم‌های پایه باشگاه شاهین فعالیت كرد و فعالیت مجدد در فوتبال را از سال‌‌های ابتدایی دهه ۷۰ با حضور در مدارس فوتبال از سر گرفت. بهزادی صاحب دو فرزند به نام‌های شاهین و ملی است كه هر كدام در مقطعی فوتبالیست تیم‌هایی مثل شاهین تهران و سپاهان اصفهان بوده‌اند. او در حال حاضر مسوول كمیته پیشكسوتان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس است.

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت

همایون بهزادی هم رفت/سرطلایی بالاخره آرام گرفت + عکس و زنگی نامه

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین