کد خبر: DT-44621
تعداد بازدید: 55بازدید
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۵
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید مسئولان و خانواده‌های شهدای فاجعه منا نسبت به اقدامات سعودیها در مجامع جهانی اقامه دعوا کنند، گفت: فاجعه منا نشان داد نظام بی‌کفایت سعودی و این جنایتکاران نمی‌توانند عهده‌دار خادم‌الحرمین باشند.

آیت‌الله عباس کعبی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل فاجعه منا توسط وزارت خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، اظهار کرد: فاجعه منا هیچگاه از یاد ملت ایران و امت اسلامی بیرون نمی‌رود و به عنوان یک مصیبت بزرگ برای همه ما ماندگار شده است.

وی با بیان اینکه این فاجعه عظیم خصوصیات ویژه‌ای هم در خود داشت، خاطرنشان کرد: روی دادن این فاجعه تلخ در بهترین مکانها و مهاجر الی‌الله بودن شهدای آن، فاجعه منا را از سایر حوادث و وقایع متمایز می‌کند و این حادثه تلخ هرگز از یاد و خاطره ما دور نمی‌شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: بدون شک، سهل‌انگاری، بی‌تدبیری، دیر اقدام کردن و حتی تعمد سعودی‌ها باعث شد این حادثه به این شکل اتفاق بیفتد.

کعبی تاکید کرد: فاجعه منا نشان داد نظام بی‌کفایت سعودی و این جنایتکاران نمی‌توانند عهده‌دار خادم‌الحرمین باشند؛ متاسفانه بی‌کفایتی آل سعود و فقدان امنیت باعث شد تا حجاج ایرانی امسال از حج تمتع ۹۵ باز بمانند و مسئولیت آن هم بر عهده مسئولان سعودی است، چرا که رفتار تاسف برانگیزی از خود بروز دادند و تضمین‌های امنیت زائران خانه خدا را به درستی ارائه نکردند.

وی درباره پیگیری‌های قانونی این فاجعه تلخ نیز اظهار کرد: “ان‌جی‌او‌های” مستقلی که خانواده‌های حادثه‌دیدگان راه‌اندازی کرده‌اند، می‌توانند در مجامع داخلی و بین‌المللی اقامه دعوا کنند و پیگیر حقوق قانونی مظلومان این فاجعه باشند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: برخی نهادهای ویژه از جمله سازمان حج و زیارت نیز می‌توانند از طریق مراجع قانونی و مجامع مذهبی و نهادهای مشابه در جهان اسلام به آل سعود فشار بیاورند تا روزنه‌ای برای احقاق حقوق شهدای منا گشایش یابد.

باید از طریق دیپلماتیک به مسئولان سعودی فشار وارد کرد

کعبی اذعان داشت: به  غیر از پیگیریهای حقوقی، قانونی و مذهبی باید از طریق دیپلماتیک هم به مسئولان سعودی فشار وارد کرد و فشار وزارت امور خارجه به همراه سایر نهادهای مرتبط می‌تواند موجب احقاق حقوق زائران فاجعه منا شود.

وی طرح شکایت از مسئولان سعودی را یکی دیگر از راههای پیگیری مطالبات شهدای منا دانست و تصریح کرد: این شکایت باید به سبب عظمت فاجعه در نهادهای حقوق بشری و شورای مرتبط با آن مطرح شود و وزات امور خارجه نیز باید پیگیریهای لازم را انجام دهد.

لزوم ارائه گزارش پیگیریها صورت گرفته در سالگرد فاجعه منا

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مسئولان باید گزارش لازم درباره این فاجعه را در سالگرد این حادثه و فاجعه تلخ به مردم ارائه دهند.

کعبی تصریح کرد: قطعا تمام این پیگیریها بر اساس تاکیدات رهبری باید صورت بگیرد و ادامه پیدا کند؛ امیدواریم تلاشها و پیگیریهای مسئولان به سرانجام برسد و حقوق زائران کشورمان در حج تمتع ۹۵ احیا شود.

به گزارش تسنیم، مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه‌ی آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند.»

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین