کد خبر: DT-31507
تعداد بازدید: 784بازدید
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۴
گرانی و آشفتگی قیمت میوه و تره بار گلایه قدیمی بوشهری هاست، طوری که به همراه هزینه های پوشاک و اجاره مسکن، میوه هم در بوشهر نسبت به شهرهای مشابه یا همجوار گرانتر است.

به گزارشدلیران تنگستان به نقل از «خلیج فارس»؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند نبود میدان میوه و تره بار در مرکز استان دلیل این گرانی و ناکامی مسئولان برای مدیریت بازار می باشد، از این رو در سال گذشته شهرداری متولی احیای میدانی شد که در دهه ۸۰ ساخته بود، اما راکد ماند.

اگرچه فعال سازی میدان میوه و تره بار بوشهر با خلف وعده مسئولان مربوطه بسیار طولانی شد، ولی نهایتا این مهم در ماه گذشته به نتیجه رسید و برخی از ۱۳ غرفه میدان به متقاضیانی که در فراخوان عمومی برنده شده بودند، به صورت اجاره واگذار شد.

اگرچه بررسی های «خلیج فارس» نشان می دهد که کیفیت میوه و تره بار عرضه شده در این میدان مناسب و قیمت برخی اقلام آن حتی از کازرون هم کمتر است، اما هنوز میدان میوه و تره بار بوشهر به شرایطی نرسیده که بتواند نبض بازار این شهر را در دست بگیرد که ناشی از برخی دلایل می باشد.

از جمله اینکه غرفه داران تنها به فروش عمده اقدام می کنند، در حالی که شهرداری باید سریع تر تمهیدات لازم جهت خرده فروشی از طریق همین میدان یا ۵ مرکز خرید محلات که قبلا مصوبه آن را از شورای شهر گرفته فراهم نماید تا هم دسترسی مردم به میوه ارزان تسهیل شده و هم چرخه فعالیت میدان تکمیل شود.

نرخ گذاری میوه در بوشهر

یکی از کمیته های میدان میوه و تره بار مربوط به نرخ گذاری است که به دبیری سازمان جهادکشاورزی می باشد، سازمانی که مسئولیت تنظیم بازار میوه کشور را هم طی دو سال گذشته در اختیار گرفته است.

اینک کمیته مذکور برای دومین هفته پیاپی اقلام توزیعی در میدان میوه و تره بار بوشهر را نرخ گذاری کرده و براساس آنچه “ابراهیم دانا” رییس جهادکشاورزی شهرستان بوشهر می گوید: قرار است همین نرخ هفتگی ملاک نظارت بر میوه فروشان شهرستان باشد.

وی در گفتگو با «خلیج فارس» با اشاره به اینکه هفته پیش برای نخستین بار میوه و تره بار در بوشهر نرخ گذاری شد، ادامه داد: هفته قبل بازرسان اداره صنعت و تجارت به مغازه دارانی که بالاتر از نرخ های مصوب میوه می فروختند تذکر داده و قرار است از این هفته برخوردهای جدی تری با متخلفان صورت بگیرد.

قیمت مغازه ها رصد می شود

معاون برنامه ریزی فرماندار بوشهر هم با اشاره به تشکیل دومین جلسه کمیته نرخ گذاری میدان میوه و تره بار گفت: به مغازه داران بوشهر اعلام شده که اجباری برای تامین میوه از میدان بوشهر ندارند، ولی قیمت ها نباید بالاتر از نرخ های مصوب باشد و تخلف محسوب می شود.

مرتضی پارسایی فرد در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: در این خصوص بازرسان سازمان صنعت و تجارت بازدید های خود را افزایش داده اند و اگر هفته گذشته در حد تذکر به برخی اصناف بوده، از این هفته قرار شده برخوردهای جدی تر در حد تعطیلی مغازه و نصب پارچه صورت بگیرد. ضمن اینکه قاضی ویژه ای در تعزیرات حکومتی برای تسریع در روند رسیدگی به گزارش های تخلف تعیین شده است.

پارسایی فرد با بیان اینکه هرچند ساماندهی بازار میوه و تره بار بوشهر که سالها دچار آشفتگی بوده دشوار است ولی مجموعه مدیریتی شهرستان در این امر مصمم می باشد، گفت: از مردم هم درخواست داریم اگر قیمت مغازه داران بالاتر از سودهای مصوب بود، با شماره تلفن ۱۲۴ بازرسی سازمان صنعت و تجارت تماس گرفته تا موضوع در دستور پیگیری قرار بگیرد.

به گفته وی، مغازه داران میوه و تره بار در شهرهای بوشهر، عالیشهر، چغادک و خارگ ملزم به رعایت نرخ سودهای تعیین شده (به تفکیک دست چین و مخلوط) هستند.

معاون برنامه ریزی فرماندار بوشهر هم تایید می کند که لازمه میدان میوه و تره بار فعالیت خرده فروشی و مراکز خرید وابسته به آن است تا زمینه دسترسی مستقیم مردم به میوه با نرخ مناسب فراهم شود. به گفته وی، شهرداری طراحی غرفه های خرده فروشی در کنار این میدان را آماده کرده که توسط بخش خصوصی یا همان غرفه داران ساخته شود، ضمن اینکه تاکید شده در این زمینه سرعت عمل بیشتری داده شود.

پارسایی ادامه داد: تا آن زمان، نظارت های مستمر بر مغازه های سطح شهر در خصوص رعایت نرخ میوه تشدید می شود.

نرخ اقلام میدان میوه و تره بار بوشهر

(دو ردیف سمت سمت چپ مربوط به نرخ عرضه میوه در مغازه های سطح شهر است)

  • حداقل و حداکثر سود خرده فروشی میوه (مغازه داران) به ترتیب ۱۵ و ۳۳ درصد در نظر گرفته شده است.
  • پرتقال گرانترین محصول قیمت گذاری شده در میدان تره بار بوشهر می باشد، طوری که حداقل و حداکثر قیمت آن در هر کیلوگرم ۲۲۰۰ و ۲۵۰۰ تومان تعیین شده است.
  • ارزانترین مورد هم مربوط به سیب زمینی با حداقل و حداکثر قیمت ۵۰۰ و ۹۰۰ تومان در هر کیلوگرم می باشد.
  • پرتقال تامسون و انار شیرین هم دو موردی می باشند که عرضه آن در میدان براساس فاکتور خرید از باغدار می باشد و نرخ گذاری نشده است.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین