کد خبر: DT-44388
تعداد بازدید: 86بازدید
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
برکناری 5 مقام ارشد برشنا، گروگان‌گیری در قندوز با 12 تا 14 کشته و 35 اسیر، ربوده شدن 4 فوتبالیست توسط طالبان در شیندند، 11 کشته و زخمی در اثر انفجار غزنی، کشته شدن ۲ فرمانده طالبان در غور و لغمان از مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان است.

برکناری ۵ مقام ارشد شرکت برشنا، گروگان‌گیری در قندوز با ۱۲ تا ۱۴ کشته و ۳۵ اسیر، ۲۱ مجروح در تصادف یک خودرو با اتوبوس حامل اتباع افغانستان و پاکستان، ربوده شدن ۴ فوتبالیست توسط طالبان در شیندند هرات، ۱۱ کشته و زخمی در اثر انفجار غزنی، ثبت ۶۷۹ مورد خشونت علیه خبرنگاران در ۱۵ سال گذشته در افغانستان، کشته شدن ۲ فرمانده ارشد طالبان در ولایت‌های غور و لغمان و خودکشی یک پسر جوان ۱۸ ساله در هرات از مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان است.

برکناری ۵ مقام ارشد شرکت برشنا 

۵ مقام ارشد شرکت برشنا از کار برکنار و به جای آنها افراد جدیدی گماشته شده‌اند.

 «شکیب نثار» رئیس عملیاتی،«احمد شاه ساحل» رییس مالی و اداری، «میرویس عالمی» رییس تجاری، «وحیدالله پوپلزی» رییس PMO و «نسیم گنجی »رییس اداره برق کابل افرادی هستند که از کار برکنار شده‌اند.

به گزارش فارس، تاکنون انگیزه اصلی این برکناری‌ها مشخص نشده اما٬موضوع برق توتاپ از عوامل عمده این برکناری به شمار می‌رود.

گروگان‌گیری در قندوز با ۱۲ تا ۱۴ کشته و ۳۵ اسیر

سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت قندوز اعلام کردند که افراد مسلح ناشناس همزمان با کشتن ۶ مسافر، مسافران یک اتوبوس و یک خودرو مسافربری «فلنکوچ» را نیز گروگان گرفتند در حالی که سخنگوی والی قندوز این آمار را ۱۲ تا ۱۴ نفر اعلام کرد.

«هجرت‌الله اکبری» سخنگوی فرماندهی پلیس قندوز با تأکید بر اینکه توقف ۵ اتوبوس و گروگانگیری مسافران آن، مورد تأیید ما نیست، اعلام کرد که بر اساس گزارش‌های رسیده به فرماندهی پلیس قندوز، افراد مسلح ناشناس یک اتوبوس نوع «۴۰۴» و یک خودرو مسافربری نوع «فلنکوچ» را متوقف کرده‌اند.

با آنکه سخنگوی فرمانداری پلیس قندوز در مورد آمار مسافران چیزی نگفت، اما اکثر اتوبوس‌های افغانستان ۵۶ نفر و ون مسافربری ۱۸ نفر را در خود جا می‌دهد، بنابراین احتمالاً آمار مسافران از ۷۰ تا ۷۵ نفر است که ۶ آنها تاکنون کشته شده‌اند.

با این حال «محمود دانش» سخنگوی والی قندوز در گفت‌وگو با ما اعلام کرد که از ۱۲ تا ۱۴ نفر پس از توقف ماشین‌های مسافربری به درگیری با مخالفان مسلح دولت پرداختند که در نتیجه این درگیری از بین رفته‌اند.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه جدید‌ترین گزارش‌ها از حضور حدود ۲۰۰ مسافر در اسارت نیروهای مخالف مسلح دولت در جریان این گروگان‌گیری خبر می‌دهد در حالی که سخنگوی پلیس قندوز این آمار را ۱۳۰ تا ۱۳۵نفر اعلام کرده بود گفت: اما بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها آمار مسافران که توسط مخالفان دولت متوقف شده بودند بیش از ۱۳۰ نفر است.

سخنگوی والی قندوز گفت: اکثر این افراد پس از توقف ماشین‌های مسافربری دوباره آزاد شدند، اما از ۱۲ تا ۱۴ نفر آنها که به درگیری با مخالفان مسلح پرداخته بودند کشته شده و حدود ۳۵ مسافر دیگر را همین مخالفان مسلح با خود بردند.

۲۱ مجروح در تصادف یک خودرو با اتوبوس حامل اتباع افغانستان و پاکستان

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران گفت: در تصادف اتوبوس با سمند حامل اتباع افغانستانی و پاکستانی در جاده زاهدان- بم ۲۱ نفر مجروح شدند.

«مصطفی مرتضوی» سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران گفت:در تصادف اتوبوس حامل اتباع افغانستانی و پاکستانی در جاده زاهدان- بم، ۲۱ نفر مجروح شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران، با اشاره به تصادف اتوبوس حامل اتباع غیر مجاز، اظهار داشت: ساعت ۳:۴۰ بامداد امروز وقوع تصادف میان یک دستگاه سمند و اتوبوس مسافربری در کیلومتر ۱۳۰جاده زاهدان-بم به تیم امداد جاده ای هلال احمر اعلام شد.

به گزارش فارس، مرتضوی گفت: با حضور دو تیم امدادی در محل مشخص شد خودرو سمند با یک دستگاه اتوبوس حامل اتباع افغانستان و پاکستان برخورد کرده است.

ربوده شدن ۴ فوتبالیست توسط طالبان در شیندند هرات

عبدالرؤوف احمدی، سخنگوی فرماندهی پلیس هرات گفت که  طالبان یکی از این ورزشکاران را بلافاصله کشتند و ۲ تن دیگر را رها کردند. تاکنون از سرنوشت ورزشکار چهارمی هیچ اطلاعی در دست نیست.

وی افزود: گروه بررسی نهادهای کشفی پلیس به این منطقه اعزام شده‌اند و تلاش‌ها برای آزادسازی این ورزشکار ادامه دارد.

تا حال انگیزۀ این رویداد معلوم نیست. به گفتۀ سخنگوی فرماندهی پلیس هرات این ورزشکاران در منطقۀ ممنوعه مصروف فوتبال بودند.

اما شاهدان عینی که این ۴ تن از نزدیکی پاسگاه‌های پلیس و ارتش، و از میدان ورزش ربوده شدند، اما نیروهای امنیتی هیچ واکنشی از خود نشان ندادند.

۱۱ کشته و زخمی در اثر انفجار غزنی

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی می گویند که در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در یک دوچرخه در توابع شهر غزنی ۱ غیرنظامی کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش فارس، امرخیل گفت که این رویداد در منطقه موسوم به کلاه سبز از توابع حوزه اول امنیتی شهر غزنی رخ داده است

امین الله امرخیل، فرمانده امنیتی ولایت غزنی گفت: حوالی ساعت ۳:۰۰ بعدازظهر امروز یک مهاجم سوار بر دوچرخه مواد جاسازی شده در این واسطه را در نزدیک خودروهای پلیس محلی منفجر کرده است.

گفته شده که فرد حمله کننده نیز در این رویداد زخمی شده و در بازداشت پلیس شهر غزنی قرار دارد.

هدف انفجار دهنده نیروهای پلیس محلی بودند که برای خرید به مرکز شهر غزنی رفته بودند.

ثبت ۶۷۹ مورد خشونت علیه خبرنگاران در ۱۵ سال گذشته در افغانستان

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی اداره حمایت کننده رسانه های افغانستان اعلام کرد که بر اساس گزارش کمیته، ۶۷۹ قضیه خشونت علیه خبرنگاران از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۴ به ثبت رسیده است.

خلوتگر گفت: کمیته رسانه‌ای مجموعا ۶۷۹ قضیه خشونت علیه خبرنگاران را کشف و ثبت کرده که شامل ۶۰ مورد قتل، ۴۶ مورد زخمی، ۲۲۲ مورد ضرب و شتم، ۸۴ مورد بازداشت، ۲۹ مورد گروگان‌گیری، ۲۳۸ مورد اهانت لفظی و تهدید به مرگ بوده است.

گفته شده که ۴۲۷ مورد از قضایای خشونت بررسی شده و ۲۵۲ مورد به دلیل عدم دسترسی نهادهای قضایی به قضایا و مرور زمان (دوره طالبان) کنار گذاشته شده و بررسی نشده است.

کشته شدن ۲ فرمانده ارشد طالبان در ولایت‌های غور و لغمان

 اداره عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که یک فرمانده طالبان مسلح با ۳ تن از افرادش در ولایت لغمان کشته شدند.

به گزارش فارس، گفته شده که تعداد زیاد اسلحه و مهمات، مواد منفجره و مین‌ها از آنها به دست آمده است.

ملا عبد الصبور فرمانده یک گروه ۱۱ نفری و طراح حملات انتحاری در ولایت لغمان بوده است.

در جریان عملیات نیروهای امنیت ملی در روستای شیطان گم فرمانداری باد پیش ولایت لغمان این فرمانده طالبان و ۳ تن از افرادش کشته شده‌اند.

در همین حال وزارت کشور اعلام کرده که یک فرمانده کلیدی طالبان با شماری از افرادش در ولایت غور کشته شده است.

گفته شده که طالبان مسلح به پست ایست بازرسی در فرمانداری ساغر ولایت غور حمله کردند که با واکنش نیروهای امنیتی درگیری بین دو طرف صورت گرفته است.

در این درگیری که به شکست طالبان منتهی شده، ۵ عضو طالبان مسلح از جمله قاری سیف الدین یکی از فرمانده کلیدی این گروه کشته شدند.

این فرد کلیدی تروریست در طراحی و سازماندهی حملات تروریستی در توابع فرمانداری ساغر و سایر نقاط ولایت غور سهم فعال داشت.

در این رویداد یک غیرنظامی زخمی شده و به نیروهای پلیس ملی آسیبی نرسیده است.

خودکشی یک پسر جوان ۱۸ ساله در هرات

در ۳ رویداد جداگانه در ولایت هرات، یک پسر جوان خودکشی، یک جوان دیگر به قتل رسیده و از خودکشی یک دختر جوان دیگر جلوگیری صورت گرفته است.

مسئولان شفاخانه هرات می‌گویند که جسد افراد کشته شده در سردخانه این مرکز درمانی موجود می‌باشد.

به گزارش فارس، محمد رفیق شیرزی، مدیر اداری بیمارستان هرات گفت که در رویداد نخست، یک جوان حدودا ۱۸ ساله پس از اینکه به دلیل خودکشی توسط طناب دار جان باخته است، به بیمارستان منتقل شده است.

به بیان او، این فرد از فرمانداری گذره هرات بوده است.

انتهای پیام

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین