دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 20
کد خبر: DT-37668
تعداد بازدید: 65بازدید
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴
تعداد ملی پوشان دو تابعیتی در فوتبال ایران محدود نبوده، در این گزارش به بررسی عملکرد هر یک از آنها پرداخته شده است.
 بازیکنان زیادی با تابعیت دوگانه تا به حال وارد فوتبال کشور شده اند که برخی از آنها در تیم ملی ایران موفق و برخی هم ناموفق بودند.
 در این گزارش ویژگی‌های بعد از اشاره به نامشان، عملکرد آنها را نیز بررسی می‌کنیم.
بازیکن های دو تابعیتی ایران
۱-امیر مسعود برومند، نخستین بازیکن بود که بین سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۲۶ در تیم ملی ایران در ۱۲ بازی به میدان رفت و ۱۰ گل به ثمر رساند. وی پدر و مادر ایرانی داشت و برای تیم ملی لبنان هم بازی کرده بود.
۲- پیرکارلو، دیگر بازیکنی بود که تابعیت لهستانی داشت و در سال ۱۳۲۶ تنها یک بازی برای ایران به میدان رفت.
۳- لیث نوبری که تابعیت عراقی داشت سال ۱۳۷۹ سه بازی برای ایران انجام داد.
۴- امیر شاپورزاده، بین سال‌های ۱۳۸۶تا ۱۳۸۷ در چهار بازی برای تیم ملی ایران به میدان رفت، وی تابعیت آلمانی داشت.
۵- اشکان دژاگه که به گفته بسیاری از کارشناسان بهترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران است، وی از سال ۱۳۹۰ برای تیم ملی به میدان رفته و در ۳۰ بازی ۶ گل به ثمر رسانده است. دژاگه برای تیم‌های پایه آلمان نیز بازی کرده است.
۶- امید نظری، سال ۱۳۹۱ به تیم ملی ایران آمد و در پنج بازی‌ای که به میدان رفت یک گل به ثمر رساند، وی تابعیت سوئدی داشت و در همین کشور به دنیا آمد.
۷- رضا قوچان‌نژاد، ستاره این روزهای تیم ملی تابعیت هلندی دارد و از سال ۱۳۹۱، ۲۸ بازی برای ایران به میدان رفته و ۱۳ گل به ثمر رسانده است.
۸- دانیال داوری، تنها لژیونر دروازه‌بانی بود که سال‌ ۱۳۹۲ به تیم ملی ایران آمد و تا این لحظه در چهار بازی برای ایران به میدان رفته است دواری مانند دژاگه، شاپورزاده و زندی تابعیت آلمانی دارد.
۹- آخرین لژیونر که به ایران آمد مهرداد بیت آشور بود که در سال ۱۳۹۲ تا الان ۴ دیدار برای تیم ملی ایران به میدان رفته است.
از میان این ۱۰ لژیونری که به ایران آمدند، تنها سه نفر آنها عملکرد قابل قبولی داشتند، فریدون زندی یکی از آن بازیکنانی بود که حضور مؤثری در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان داشت. وی در میان دو رگه‌ها بیش از همه برای تیم ملی به میدان رفته است پست فریدون زندی هافبک ، اشکان دژاگه بازیکن ۲۹ ساله تیم ملی ایران که رده‌های سنی آلمان نیز به میدان رفته است مانند فریدون زندی سابقه بازی در باشگاه‌های اروپایی مانند هرتابرلین، وولفسبورگ و فولام را دارد.
عملکرد دژاگه در تیم ملی ایران تا این لحظه عالی بود که هر برای این تیم به میدان می رفت تاثیرگذار بود.
رضا قوچان‌نژاد هم جزو بازیکنان دورگه‌ای بوده که عملکرد خوبی در تیم ملی ایران داشته است وی سه گل تاثیرگذار در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به ثمر رسانده که باعث صعود تیم ملی به جام جهانی شد قوچان‌نژاد همچنین تنها گل ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را به ثمر رساند.
ویژگی مشترک زندی، دژاگه و قوچان‌نژاد این است که هر سه در رقابت‌های جام جهانی برای تیم ملی بازی کرده‌اند.
انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین