کد خبر: DT-39008
تعداد بازدید: 28بازدید
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۴
معاون وزیر نفت ایران با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران، گفت معامله نکردن نفت با دلار، تلاشی برای حفظ اموال ایران از این تحریم‌ها است.
 مسعود هاشمیان اصفهانی، معاون وزیر نفت ایران در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت تقاضای ایران برای دریافت درآمدهای نفتی خود با یورو، یوآن یا سایر ارزهای قدرتمند جهان مبتنی بر ملاحظات اقتصادی است نه سیاسی.
وی گفت: «در نگاه اول، تصمیم به حذف دلار از نفت ایران بیشتر سیاسی به نظر می‌رسد تا اقتصادی و حتی برخی تحلیل‌گران فورا آن را اقدامی برای شکستن هژمونی سیستم دلار آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) اعلام کردند. اما این اقدام عمیق‌تر از اقدامی تبلیغاتی است.»
معاون وزیر نفت ایران افزود: «به ایران ضربات زیادی در اثر تحریم‌ها وارد شد. مقادیر زیادی از اموال ایران که از طریق فروش نفت حاصل شده بود مسدود شد. امروز آمریکا تهدیدات تازه‌ای برای اعمال تحریم‌ها به خاطر آزمایش موشکی بالستیک ایران کرده است. به همین خاطر تهدید به معامله نکردن با دلار، تلاشی است برای حفظ اموال ایران از تحریم‌های یکجانبه جدید آمریکا.»
اصفهانی گفت علاوه بر این، معامله نفت با چین و کشورهای اروپایی با واحد پول آن‌ها برای ایران نفع بیشتری دارد؛ زیرا ایران نیز به نحوی فعال به معامله کالا با آنان خواهد پرداخت.
با این حال، وی افزود: با توجه به جایگاه دلار در معاملات بین‌الملل، ظرفیت ایران برای مذاکره در حال حاضر محدود است.
وی گفت: «امروزه دلار مهم‌ترین ارز در ذخایر ارزی بسیاری از کشورهاست خصوصا در ذخایر ارزی چین. به همین دلیل، اگر موقعیت دلار تضعیف شود، چین نیز صدمه می‌بیند.»
انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین