کد خبر: DT-55036
تعداد بازدید: 755بازدید
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵
دلیران تنگستان: مقاله علی دهدار کارشناس بهداشت عمومی و محقق اکولوژی در رابطه با بارش برف اخیر در استان بوشهر

برف شادی یا برف غم  ؟!

در قرن نوزدهم بعد از صنعتی شدن دنیای بشری با کشف و ورود ابزار ها و استفاده نامتعارف از سوخت های هیدروکربنی(اساسا سوخت فسیلی)، آینده دنیا به شکل دیگر رقم خورد.
با قدرتمندتر شدن نظام سرمایه داری و جلوه دادن تنوع طلبی و مصرف گرایی به عنوان آرمان، موازنه جهانی بهم خورد. بشکلی که تولید، فروش و مصرف انواع سوخت ها به خصوص نفت، گاز و زغال سنگ، وضعیت مردم را در آن برهه بسوی بهبودی سوق داد. ولی چندی نپایید که بشر متوجه شد مواد حاصل از سوخت های فسیلی (دی اکسید کربن و گاز متان)، شرایط اقلیمی را دستخوش تغییرات کرده که امروزه به عنوان گازهای گلخانه ای مشهور شده اند.
تغییرات آب هوایی، بارش برف و باران های نامتعارف و خارج از فصل، تغییر در مهاجرت پرندگان، ذوب شدن یخ های قطب، خشکسالی های نامتعارف و افزایش کلی دمای کره زمین و پاره شدن لایه ازون، تمام این موارد بشر را متوجه نقص در اکوسیستم کرد و او را مجبور به چاره اندیشی کرد که در سال۱۹۹۷ پیمان کیوتو جهت بررسی تغییرات اقلیمی جهان برقرار شد.
متاسفانه در وضعیت کنونی، بشر چوب خودخواهی و نظام سرمایه داری چین، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا را میخورد، زیرا این کشورها بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای هستند که حاصل از سوختن سوخت فسیلی و تولید سیمان است.
این نام سرمایه داری به این موارد اکتفا نکرده و فیلتر اصلی کره زمین جهت تصفیه را هم به یغما می برد. سرعت و شدت قطع درختان، ریه و فیلتر اصلی زمین یعنی جنگل آمازون اینقدر زیاد است که تمامی دانشمندان بشدت نگران آینده زمین هستند. در کشور ما نیز مافیای چوب و کارگاه های غیر مجاز قطع درختان آسیب های هنگفتی به ذخایر ملی و جهانی ما زده اند که با تلاش سازمان محیط زیست در اقدامی خوب برای مثال  قطع درخت در جنگل های هیرکانی برای ده سال ممنوع شد. از طرف دیگر با رشد و کثرت جمعیت، پسماند و زباله های عظیمی روزانه تولید می شود. زباله به خودی خود گاز متان یا همان گاز خانگی تولید می کنند که دومین عامل مخرب لایه ازون و موثر در تغییرات اقلیمی است، که بصورت علمی می توان بیان کرد با مدیریت صحیح و امکانات برای مثال کل زباله های یک کلان شهری مثل تهران می تواند گاز شهری حدودا نصف شاید هم بیشتر شهر بوشهر را تامین کند و با یک روش علمی، همین گاز متان که تولید می شود را به بهر برداری رساند. لازم به ذکر است آسیب گاز متان به لایه ازن بیشتر از دی اکسید کربن است.
چندین سال اخیر شاید تغییرات اقیلمی و آب  و هوایی چنان مشهود شده که برخی را به تعجب و شک وا داشته، برای مثال دستگاه هارپ که هیچ اطلاع صحیحی از آن نیست را نشانه می روند ولی با کمی تامل خواهیم دید که مقصر اصلی این شرایط خود بشر است
چنانکه در فضای مجازی عکس هایی از بارش برف در استان بوشهر مشاهده می شود، که جای بسی تامل  دارد. استان بوشهر استانی با آب وهوای  گرم و خشک است و در بازه بارشی امسال آن حدود۹۰ درصد کاهش بارش داشتیم. با اینکه بارش برف برای مردم استانم مسرت بخش بود، ولی اگر واقع بینانه بنگریم  باید نشانه نامیمون از تغییرات اقلیمی را دید و چاره ای اندیشید. اگر مدیریت جهانی به اجماع نرسد و بشر خطر احتمال از بین رفتن نسلش را نبیند، آینده چشم انداز خوبی نخواهد داشت. هرچند پیمان پاریس در سال ۲۰۱۵ برای بهبود شرایط بین۱۹۵ کشور امضا شد ولی قطعا آمریکا مثل قبل حاضر به کاهش گازهای گلخانه ای نیست وجنبه نمایشی را ادا خواهد کرد.
حال تمام امید این است بشر بتواند از انرژِیهای تجدید پذیر و پاک بجای سوخت های فسیلی استفاده کند و پاسخگوی آیندگان باشد. با اینکه اگر الان تمام مصرف سوخت های فسیلی را قطع کنیم و مثل دوره قبل صنعتی شدن برگردیم قطعا یک قرن زمان می برد زمین خود را ترمیم کند. حال شما در مورد این برف قضاوت کنید. امید به اینکه ما در جایگاه خودمان نقشی موثر در حفاظت و صیانت از محیط زیست ایفا کنیم.

 

photo_2017-02-04_06-11-38

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 9 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ در ۲:۰۳ ب.ظ
ﺁﺧﺮﺍﯼ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﻣﺴﺎﻝ ﺳﺎﻝ ﺍﺳﺐ ﺑﻮﺩ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺗﺎﺧﺘﻦ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺑﺎﺧﺘﻦ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺳﻮﺧﺘﻦ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﻧَﻔَﺲ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺍﺯ ﻧَﻔَﺲ ﺍُﻓﺘﺎﺩﻥ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﻣﯿﺨﻨﺪﯾﺪﻥ ﺍﻻﻥ ﮔﺮﯾﻪ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﮔﺮﯾﻪ ﻣﯿﮑﺮﺩﻥ ﺍﻻﻥ ﻣﯿﺨﻨﺪَﻥ ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺍﻭﻣﺪﻥ(تولد) ﺧﯿﻠﯽ ﻫﺎ ﺭﻓﺘﻦ(مرگ) ﺍﻭﻧﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﻭﻣﺪﻥ ﺷﺎﯾﺪ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﻧَﻤﻮﻧَﻦ ﺍﻣﺎ ﺍﻭﻧﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﺮﺍ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺭﻓﺘﻦ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﯿﻠﯽ ﺳﺨﺘﻪ ﺍﻣﺎ ﮔﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺳﺨﺘﯿﺶ ﻣﯽ ﺃَﺭﺯﻩ ﻣﻬﻢ ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺧﯿﻠﯽ ﻧﺎﻣﺮﺩﻩ ﻣﻬﻢ ﺍﯾﻨﻪ ﮐﻪ ﻣﺎ ﻣَﺮﺩ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺑﯿﺎﯾْﻦ ﻗﺪﺭ ﻫﻤﻮ ﺑﺪﻭﻧﯿﻢ ﻧﺬﺍﺭﯾﻢ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺩﻭﺭ ﺑﻤﻮﻧﯿﻢ پروانه به خرس گفت: دوستت دارم... خرس گفت: الان میخوام بخوابم،باشه بیدار شم حرف میزنیم... خرس به خواب زمستانی رفت و هیچوقت نفهمید که عمر پروانه فقط 3 روز است... "همديگر را دوست داشته باشيم؛ شاید فردایی نباشد".. آدمای زنده به گل و محبت نیاز دارن ومرده ها به فاتحه! ولی ما گاهی برعکس عمل میکنیم! به مرده ها سر میزنیم و گل میبریم براشون, ولی راحت فاتحه زنده هارو میخونیم ! گاهی فرصت باهم بودن کمتر از عمر شکوفه هاست! بیائیم ساده ترین چیز رو از هم دريغ نكنيم: 🌺محبت🌺 💘💍 💔💔
ه.ارزنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ در ۲:۴۹ ب.ظ
عااالی بود. احسنت به دایی خودم. ایشالا همیشه موفق باشی
محمد درویشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۸ ب.ظ
همکار گرامی با تشکر از تحلیل و مقاله مروری جالبتان به اطلاع برسانم بوشهر آب و هوای مرطوب دارد و اگر برف امروز نشانه سوخت های فسیلی است حدود 80 سال پیش که به قول قدما برف در بوشهر آمده نتیجه چه بوده است؟ آیا آیه اذالسما نشقت(آسمان شکاف بر می دارد ) می تواند دلیل بر فعالیت لایه ازن بوده و یک امر طبیعی و غیر قابل پیشگیری است؟و ....
علی صبوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ در ۸:۱۹ ق.ظ
دوست و همکار گرامی خیلی خوب بود استفاده کردیم واقعا خیلی از چیزها رو داشتیم از یاد میبردیم.
شب رو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ در ۵:۴۴ ب.ظ
واقعا عالی بود انشالله موفق باشید
لیانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۰ ب.ظ
عالی بود
لیانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۱ ب.ظ
بسیار مفید بود
رادمهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۶ ب.ظ
تشکر عالی بود
حميددشتي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲ اسفند ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۶ ب.ظ
مطالب فوق ازنظرعلمي ثابت شده به هرحال چين باسوزاندان منابع عظيمي ازسوخت هاي فسيلي مثل زغال سنگ كل بازارجهان رابدست گرفته وهمه نوع محصول توليدمي كند.يخ هاي قطبي آب مي شوند وحيات حيواناتي مثل خرس هاي قطبي نيزبه خطرافتاده.تابستان امسال گرمترين تابستان اززمان اندازه گيري دماي هوا دركره زمين بوده وبطوركلي تغييرات اقليمي زيادي دراكوسيستم كره زمين بوجود آمده است.خدا بزرگ است
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین