دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 20
کد خبر: DT-25472
تعداد بازدید: 101بازدید
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۴
<p id="ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_H1">سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهرگفت: عزم و همت دولت تدبیر و امید، تقویت اعتبارات عمرانی کشور ،افزایش تخصیص طرح های عمرانی و کاهش زمان ساخت و هزینه تمام شده طرح هاست.</p>

رضا عوض پور روز سه شنبه با حضور درخبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر و شرکت درمیزگرد خبری افزود:برایند اقدام دولت در افزایش شش هزار میلیارد تومانی اعتبارات عمرانی کشور در سالجاری نسبت به پارسال و تخصیص حداکثری باعث کاهش قیمت تمام شده پروژه ها، کوتاه ترشدن دوره ساخت و شتاب بخشی در توسعه طرح های زیرساختی است.
وی یادآورشد: همه تلاش دولت این بوده که سهم اعتبارات عمرانی را تقویت کند و اعتبارات هزینه ای در کل کشور کاهش یابد طوریکه اعتبارات عمرانی امسال به بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است .
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر اضافه کرد: انجام این مهم باعث افزایش شتاب توسعه ای در مناطق مختلف کشور ، تعیین تکلیف پروژه های مربوط به سال های گذشته مانده بر دست دولت جدید و کاهش حجم قابل ملاحظه مطالبه پیمانکاران است.
عوض پور ادامه داد:ازمجموع اعتبارات عمرانی ۵۰هزار میلیارد تومانی سال ۹۴ کل کشور ۱۷درصد آن مربوط به استان های مختلف و مابقی اعتبارات ملی در اختیار وزارتخانه ها و ردیف هاست.
وی گفت: همه تمرکز ما در دو سال اخیر این بوده که دستگاه های اجرایی تشویق و مکلف به جذب حداکثری از ردیف های متفرقه و متمرکز ملی شوند طوریکه یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد مدیران و میزان موفقیت آنها در این زمینه بوده است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر افزود: این رویکرد باعث شده تا حجم اعتبارات عمرانی جذب شده این استان از ردیف های متمرکز و متفرقه ملی از ۹۰ میلیارد تومان سال ۹۲ به ۴۰۰ میلیارد تومان سال ۹۳ افزایش یابد و در سالجاری نیز این رویکرد با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.
وی گفت: امسال از سر جمع اعتبارات استانی مصوب قانون بودجه ۴۳۰میلیارد تومان اعتبار برای استان بوشهر به تصویب رسید که با تشکیل کمیته های برنامه ریزی توزیع آن دراستان انجام شده است.
این مقام مسوول افزود: بدون احتساب پروژه های مستمر و با احتساب مطالبات پیمانکاران حدود هزار و ۳۰۰ پروژه عمرانی نیمه تمام در استان بوشهر وجود دارد.
وی تصریح کرد:برای پایان بخشیدن به پروژه های نیمه تمام براساس صورت بهای سال ۹۴ و پرداخت مطالبات پیمانکاران بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
عوض پور گفت: از مجموع طرح های نیمه تمام موجود در استان بوشهر ۱۵ درصد مربوط به سال های ۹۲ و ۹۳ و مابقی پروژه ها مربوط به سالهای قبل است.
***موفقیت دولت در اجرای تعهدات
عوض پور یکی از موفقیت های دولت تدبیر و امید را عملی کردن تعهدات در بخش های مختلف از جمله افزایش بیش از دوبرابری میزان تخصیص اعتبارات ذکر کرد و ادامه داد: این درحالی است که از مجموع ۳۶۰ میلیارد تومان اعتبارات نفت استانی در سال۹۱،فقط ۳۳ درصد، در سال ۹۲ از ۴۰۲ میلیارد تومان ۴۰درصد تخصیص و سال ۹۳ از مجموع ۴۰۸ میلیارد تومان حدود ۹۰ درصد تخصیص یافت.
عوض پور با اشاره به حجم پروژه های افتتاحی درسال ۹۲ و ۹۳ گفت: عملکرد موفق شورای برنامه ریزی و توسعه استان در توزیع اعتبارات باعث شددرهفته دولت و دهه فجر سال ۹۲ درمجموع ۳۵۹ پروژه و در سال ۹۳ با رشد قابل توجه نسبت به سال گذشته بیش از ۶۴۹ پروژه دراستان بوشهر به بهره برداری رسید.
وی یادآورشد: هرچند قانون اجازه داده دولت تا ۱۰ درصد اعتبارات را به پروژه های جدید اختصاص دهد ولی در این دو سال تلاش شده شروع پروژه های عمرانی جدید در استان بوشهر به حداقل برسد و پروژه های مانده از سال های قبل و مطالبات پیمانکاران تعیین تکلیف شوند.
عوض پور اضافه کرد: شروع طرح عمرانی جدید در موارد استثنایی به پیشنهاد مشترک دستگاه اجرایی، فرماندار و بررسی عمیق کارشناسی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مصوب و اجرایی می شود.
وی گفت:استان بوشهر از حیث اعتبارات عمرانی کشور که شامل اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای استانی و اعتبارات دو درصد نفت است رتبه چهارم را در کشور دارد.
***تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان بوشهر
وی درخصوص اعتبارات سفر فروردین ماه سال ۹۰ رهبر معظم انقلاب به استان بوشهر نیزگفت:مجموع اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب در سال یادشده ۱۵۰ میلیارد ریال بود که این رقم در سال ۹۱ به ۲۸۰ میلیارد ریال با ۱۴۰ میلیارد ریال نقدینگی و در سال ۹۲ به ۳۰۰ میلیارد ریال با نقدینگی ۱۰۰ درصد و در سال ۹۳ این رقم به یکهزارو ۲۰۰میلیارد ریال با نقدینگی ۱۰۰ افزایش یافت.
وی تصریح کرد: از محل اعتبارات یادشده ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های مختلف در مرکز استان شامل مرکز درمان بیماریهای خاص، بوستان ولایت و حوزه علمیه امام خامنه ای اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: همچنین یک بیمارستان ۶۰ تختخوابی مربوط به منطقه دوم نیروی دریایی سپاه امسال از محل سفر رهبر معظم انقلاب به استان بوشهر تجهیز و به بهره برداری می رسد.
عوض پور گفت: اعتبارات سفر رهبرمعظم انقلاب به استان بوشهر در سال ۹۳ نسبت به ۹۲ چهار برابر و اعتبارات عمرانی ملی در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ نیز از حیث اعتباری ۲٫۲ و از لحاظ نقدینگی ۲٫۳ برابر شده است.
*** رشد ۸۴درصدی اعتبارات ارزش افزوده و آلایندگی
وی در خصوص اعتبارات ارزش افزوده و آلایندگی نیز افزود: میزان اعتبارات ارزش افزوده و آلایندگی در سال ۹۲، ۱۴۲میلیارد تومان و در سال ۹۳، ۲۶۳میلیارد تومان بود که ۸۴ درصد رشد داشته است.
عوض پور اظهارداشت: کل اعتبارات عمرانی استان بوشهر در سال ۹۲شامل نفت استانی، سفر رهبر معظم انقلاب، ملی استانی، ردیفهای متفرقه ملی و ارزش افزوده ، ۸۰۰ میلیارد تومان بود در حالیکه این اعتبارات در سال ۹۳ به هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید که از نظر اعتباری ۶۳ درصد و از لحاظ نقدینگی معادل ۲۱۰ درصد رشد داشته است.
** طرح های امید ،بستر ساز نشاط و توسعه
وی درخصوص طرح های امید دراستان بوشهر نیزگفت: الگوی اجرای این طرح ها در قالب ۱۵ عنوان در بخش های عمران شهری، روستایی، فرهنگی، ورزشی و بهداشت و درمان با هدف ایجاد نشاط و شادابی، ارتقای کیفیت زندگی در مناطق شهری و روستایی برای نخستین بار در کشور دراستان بوشهر مطرح و به معاون اول ریییس جمهور پیشنهاد داده شد که با استقبال ایشان مواجه شده است.
عوض پور یادآورشد: این طرح ها شامل زمین چمن و بوستان روستایی و شهری، طرح های سلامت دهان و دندان، روستای پاک ، پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، زمین والیبال و مینی فوتبال در روستاها و شهرهاست.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده ۷۵ زمین چمن روستایی و ۴۵۰ بوستان روستایی تا پایان امسال افتتاح و مسوولیت نگهداری آنها به دهیاری ها محول می شود.
وی با اشاره به پایین بودن سرانه فضای سبز در استان بوشهر یادآورشد:با اجرای طرح های ورزشی در قالب طرح های امید سرانه فضای سبز طی دو سال از ۴٫۶به هفت متر افزایش خواهد یافت.
عوض پور بااشاره به اینکه در اجرای طرح های امید با مشارکت وزارتخانه ها نیز جلب شده است گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرای طرح سلامت دهان و دندان ۴۰ نفر دندانپزشک را استخدام و به میزان هشت میلیارد تومان در تجهیز کلینیک های دندانپزشکی همکاری می کند.
وی افزود: همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، وزارت ورزش و جوانان ، سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور نیز حداقل به میزان ۲۵۰ میلیارد ریال در اجرای این طرح های مشارکت می کنند.
عوض پورگفت:همچنین در سال آینده برای اشتغال و تقویت مشاغل روستایی و ارتقای مهارت های عمومی و توانمندسازی جمعیت روستایی نیز برنامه ریزی خواهد شد.
**سفر کاروان تدبیر و امید
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر گفت: از محل سفر کاروان تدبیر و امید به استان بوشهر در دیماه پارسال از محل منابع قانون بودجه کشور ۱۳ پروژه با ۶۷۰میلیارد تومان اعتبار تعریف شده است.
عوض پور افزود: این پروژه ها شامل احداث خروجی دوم بوشهر، فاضلاب بوشهر، تعریض و ساماندهی محور دالکی – کنارتخته، چهار خطه برازجان، گناوه و دیلم، ورزشگاه ۱۵هزار نفری بوشهر، پروژه های دانشگاه خلیج فارس، پارک علم و فناوری، مجتمع فرهنگی عسلویه، محور عسلویه – بندر خمیر، احداث سد خاییز، لایروبی اسکله های لاور ساحلی و بندر ریگ است.
وی تصریح کرد: بخش دیگر نیز مربوط به پروژه های تعهدات وزارت نفت است که شامل چهار پروژه عمرانی بزرگراه دیر- بوشهر، جاده گوره به عنوان بخشی از محور اهرم – دیلم، آبرسانی سیراف جم و آبخیزداری جم و چند طرح زیرساختی دیگر با ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.
عوض پور گفت: همچنین در تفاهم نامه آموزش نیروی انسانی با وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی نیز از دیگر برکات سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان بوشهر است که درمدت سه سال ۱۸ هزار نفر نیرو برای فرصت های شغلی مرتبط با صنعت نفت و نیروگاه اتمی در این استان آموزش داده می شود.
وی با بیان این که پروژه های سفر رییس جمهوری باید تا سال ۹۵ اجرایی شوند گفت: سرجمع اعتبارات سفر کاروان تدبیر و امید به استان بوشهر یکهزار و ۲۴۰ میلیارد تومان است.
عوض پور ادامه داد: تخصیص چهار ماه نخست امسال از محل اعتبارات سفر از محل منابع قانون بودجه کشور ۱۶۲میلیارد تومان است که بخشی از آن ابلاغ و مابقی نیز در حال ابلاغ است.
عوض پور در خصوص دهکده های گردشگری بعنوان یکی از برنامه های جنبی سفر هیات دولت به استان بوشهر نیز افزود: احداث سه دهکده گردشگری در شهرهای گناوه، بوشهر و دلوار در دستور کار است .
عوض پور تصریح کرد: همچنین با تفاهم استان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان انرژی اتمی یک بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی فوق تخصصی قلب در استان بوشهر با زیربنای ۲۰ هزار مترمربع با ۸۰ میلیارد تومان اعتبار در جوار بیمارستان شهدای خلیج فارس احداث خواهد شد.
وی با بیان اینکه این بیمارستان فوق تخصصی علاوه بر احداث اورژانس هسته ای است که باید سازمان انرژی اتمی در بوشهر احداث کند گفت: اعتبار مطالعه احداث این بیمارستان فوق تخصصی از استان بوشهر، اعتبار احداث آن توسط انرژی اتمی و تجهیز آن نیز توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود.
وی گفت: علاوه براین نیز یک بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی عمومی در کنار بیمارستان شهدای خلیج فارس احداث می شود که با احداث این بیمارستان یک مجتمع درمانی در کنار بیمارستان شهدای خلیج فارس دایر می شود.
عوض پور با اشاره به اینکه همچنین به جای بیمارستان فاطمه زهرا (س) یک کلینیک فوق تخصصی احداث خواهد شد افزود: این بیمارستانها طی سه سال آینده باید احداث شوند.
**توازن فعالیت در پهنه سرزمینی
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر فعالیت های صنعتی در منطقه جنوب استان انجام می شود، متوازن ساختن فعالیت ها در پهنه سرزمینی استان بوشهر یکی از اهداف مسوولان است.
عوض پور افزود:در زمان حاضرشمال و مرکز استان بوشهر برغم ظرفیت های مختلف اقتصادی، از نظر شاخصهای اشتغال و صنعت با فقر صنعتی روبه رو هستند.
وی تصریح کرد: برهمین اساس با مشارکت شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و شرکت شهرک های صنعتی ایران به عنوان سازمان مسوول منطقه ویژه شمال استان و چند گروه سرمایه گذار عملیات اجرایی طرحهای سرمایه گذاری در حوزه پایین و بالادست نفت و گاز و پتروشیمی شروع می شود.
عوض پور افزود: برای تحقق این مهم در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر در پروسه زمانی سه ساله برای عملیاتی شدن این پروژه دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.
وی در خصوص پتروشیمی های گناوه و دشتستان نیز گفت: با پیگیری های مسوولان استان بوشهر، وزارت نفت، شرکت پالایش گاز خارگ را بعنوان مجری طرح های پتروشیمی دشتستان و گناوه انتخاب و مکان یابی نیز انجام شده است.
عوض پور یادآورشد: با هماهنگی های انجام شده عملیات اجرایی پتروشیمی های گناوه و دشتستان امسال اجرایی می شود.
وی بااشاره به اینکه راه اندازی سایت صنایع پتروشیمی در دشتستان بستر ساز توسعه پایدار است گفت: اجرای این برنامه ها به اشتغال پایدار در مناطق مرکزی و شمال استان بوشهر کمک می کند.
عوض پور با تاکید براین که از صنعت نفت به عنوان مزیت رقابتی استان برای توسعه پایدار استفاده می شود گفت: برای توسعه پایدار استان بوشهر راهی به جز توانمند سازی و برنامه ریزی برای بهره مندی بیشتر از ظرفیت نفت و گاز وجود ندارد در همین راستا بدنبال تدوین استراتژی توسعه با تمرکز بر چهار حوزه استراتژیک تجارت، گردشگری ، کشاورزی و نفت وگاز هستیم.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر افزود: با توجه به اینکه صنعت نفت استراتژیک است باید در
استان شرایطی فراهم شود تا این صنعت به موازات نقش آفرینی در توسعه اقتصاد کشور بتواند به توسعه اقتصاد محلی نیز کمک کند.
وی یادآورشد: در همین راستا پیش نویس طرح توسعه پایدار صنعت نفت و گاز در استان بوشهر به عنوان یک مصوبه در حال تدوین است و طی چند ماه آینده برای تصویب به دولت ارایه می شود.
عوض پور افزود: این طرح شامل تقسیم کار بین استان، صنعت نفت و همه ورازتخانه هاست که شرایط پایداری را در قالب آن برای توسعه پایدار استان فراهم کنیم.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر یادآورشد: هدف این اقدام تسهیل شرایط بهره برداری از ظرفیت های نفت و گاز و توسعه استان بوشهر متناسب با شرایط زیست بوم و اکولوژیک و میزان تحمل محیط است و در کنار آن توانمند سازی استان برای استفاده حداکثری از ظرفیت طرح های ملی و آثار اقشاری آن است.
وی در خصوص تدوین برنامه ششم توسعه نیز گفت: رویکرد برنامه ششم برنامه ریزی مبتنی بر هسته های کلیدی است به این معنا که تعداد هسته های کلیدی که می توانند محرک و پیشران توسعه استان باشند شناسایی و تعیین می شوند و همه منابع اعتباری و سیاست های استان در راستای دستیابی به اهداف آن پیش ران ها باید مدیریت شود.
عوض پور ادامه داد: ستاد تدوین برنامه ششم توسعه در استان بوشهر تشکیل شده و باید آن دسته از احکامی که برای استان می تواند ظرفیت ساز باشد به وزارتخانه های ذیربط، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نمایندگان مجلس در استان پیشنهاد دهیم تا به عنوان احکام برنامه ششم داشته باشیم.
وی یادآورشد: یکی از بحثهای جدی ما در برنامه ششم و احکام پیشنهادی احیا و بازنگری نظام درآمد هزینه ای استان است.
عوض پورافزود: براساس این حکم دولت نسبت معینی از درآمدهای مالیاتی استان را در قالب اعتبارات عمرانی در اختیار استان برای بهبود زیرساخت های توسعه ای قرار گیرد.
***تحقق مسوولیت اجتماعی در مناطق میزبان
وی گفت: تحقق مسوولیت اجتماعی طرح های بزرگ ملی در مناطق میزبان یکی از موضوعات مهمی است که در قالب احکام پیشنهادی برنامه ششم توسعه در دستور کار است.
عوض پور با اشاره به انجام مطالعات آمایش سرزمینی استان افزود: گام نخست مطالعات آمایش سرزمینی استان به عنوان ارزیابی سریع انجام شده که براساس سیاست ها، جهت گیری ها و راهبردهای توسعه استان بوشهر مورد ارزیابی قرار می دهد.
وی یادآور شد: هم اکنون این مطالعات با همکاری دستگاههای اجرایی، دانشگاهها و مشاوران در حال انجام است که رابطه معناداری بین توزیع فعالیت ، فضا و جمعیت را در پهنه سرزمینی خواهیم باشیم.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر اظهارداشت: در این طرح مشاور را مکلف نموده ایم همه شرایط لازم برای مشارکت حداکثری نخبگان ، خبرگان و علاقه مندان توسعه استان را فراهم آورد.
۶۰۴۷/۶۰۴۵

انتهای پیام /*

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین