یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶- 2017 October 22
کد خبر: DT-23357
تعداد بازدید: 46بازدید
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۴
وزیر دفاع آمریکا، که در پی توافق جامع اتمی با ایران، برای دیدار از کشورهای هم‌پیمان ایالات متحده به غرب آسیا سفر کرده، اعلام کرد پادشاه عربستان سعودی از این توافق حمایت کرده است.

«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در عین حال افزود که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و وزیر خارجه عربستان سعودی تردید‌هایی را در مورد آنکه توافق تا چه حد موثر خواهد بود، بیان داشته‌اند.

وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه پس از دیدار با ملک سلمان و «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی، در جده، در میان خبرنگاران حاضر شد.

کارتر گفته است «هر دو -هم پادشاه و هم وزیر خارجه سعودی- حمایت خود را نشان دادند. تنها موضوع محتاطانه‌ای که در مورد آن گفت‌وگو کردیم مسائلی‌ است که تاکید داریم، یعنی قصد ما برای راستی‌آزمایی (توافق) به عنوان ضمانت اجرایی آن بود.»

وی افزود که در مورد ساز و کار بازگرداندن فوری تحریم‌ها در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل نکند، نیز گفت‌وگو شده است.

کارتر گفته این موضوعاتی بود که واشنگتن در هر صورت می‌دانست با دستیابی به توافق، مطرح خواهند شد.

روزنامه نیویورک‌تایمز در این‌باره نوشت سخنان کارتر ناگهان ارزیابی خوش‌بینانه‌ای از روابط آمریکا و عربستان، به دست می‌دهد.

روزنامه واشنگتن‌پست نیز از قول مقام‌های ایالات متحده نقل کرده است که ملک سلمان «حمایت قوی» خود را از توافق نشان داده است.

آسوشیتدپرس نیز می‌گوید از گفته‌های وزیر دفاع آمریکا می‌تواند به این نتیجه رسید که مقام‌های سعودی خود را متعد به توافق نشان داده‌اند.

اشتون کارتر در سفر خود به منطقه، از سرزمین‌های اشغالی نیز دیدار کرده بود.

اسرائیل از مهم‌ترین مخالفان توافق اتمی به شمار می‌رود و نخست‌وزیر این رژیم، آن را «اشتباهی تاریخی» توصیف کرده است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین