سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶- 2017 October 24
کد خبر: DT-41394
تعداد بازدید: 544بازدید
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۵
به قلم آقای علی علایی از جوانان مستعد شهر اهرم:
اگر خواهان شهری ایده آل هستیم، مستلزم شناخت قواعد ، قوانین و در عین حال رعایت وظایف شهری و شهروندی می باشد. بطور مثال اگر شهروند یک شهری که به وظایف و قوانین شهری و شهروندی خود واقف نباشد ، قاعدتا معنای شهریت در آن محیط و محل خلاف واقع خواهد بود.

شهر ایده آل در ملازمه آن شهروند ایده آل است
در ابتدا با توکل به خدای متعال و تبریک سال یکهزارو سیصدو نود پنج به همه ملت شریف جمهوری اسلامی ایران و مخصوصا همشهریان عزیزو گرامی شهر اهرم؛ امسال با توکل به خداوند سال اقتصاد مقاومتی و اقدام وعمل توسط رهبر عزیز کشورمان حضرت ایت الله امام خامنه ای نامگذاری شده است و اینک این را بفال نیک میگیریم که تحولاتی عظیم در حوضه عمل و اقتصاد مقاومتی در شهر اهرم شاهد باشیم .
موضوع مقاله در باب شهرایدآل و شهروند ایده آل میباشد ؛شهروند بنحوی از انحا به فرد یا افرادی از جامعه تلقی میشود که عضو رسمی یک شهر‌؛ ایالت یا کشور است .
امروزه در جامعه قواعد و قوانینی موجود می باشد که افراد جامعه را ملزم به تبعیت آن می کند؛ زیرا که با اعمال این قواعد و قوانین قطعا جامعه ای پویا ، منظم خواهیم داشت ؛همچون جامعه شهری که قواعد و قوانین متعددی پیرامون روابط شهر و شهروند وجود دارد که حقوق شهروندي در واقع مجموعه حقوقي است كه افراد به اعتبار موقعيت شهروندي خود دارا مي شوند ودر واقع شهروند به تك تك افرادي كه در يك جامعه با حقوق مساوي زندگي مي كنند اطلاق مي شود.
هر یک از این قواعد بنحوی مفید بحال جامعه و افراد جامعه می باشد و درواقع رعایت این قواعد و قوانین شهری و شهروندی موجب رشد و کمال خود افراد جامعه خواهد بود که در اینجا منظور از جامعه ، جامعه کوچک شهری و یا بنحوی از انحا شهر می باشد.
اگر خواهان شهری ایده آل هستیم، مستلزم شناخت قواعد ، قوانین و در عین حال رعایت وظایف شهری و شهروندی می باشد. بطور مثال اگر شهروند یک شهری که به وظایف و قوانین شهری و شهروندی خود واقف نباشد ، قاعدتا معنای شهریت در آن محیط و محل خلاف واقع خواهد بود.
شهر ایده آل در ملازمه آن شهروند ایده آل است، شهری می تواند ایده آل باشد که شهروندانی آگاه به قوانین و وظایف شهری و شهروندی داشته باشد.
مادامی که به وظایف شهری و شهروندی خود آگاه نباشیم ،داشتن شهر ایده آل دور از ذهن می باشد.
جا دارد که شهر ایده آل را توصیف کرد، به شهری ایده آل گویند که در وحله اول دارای امنیت و محیطی آرام باشد ،چرا که در امنیت و محیطی آرام رفاه شهروندی حاصل میشود و به دنبال آن زمینه های فرهنگی ، مذهبی ،اجتماعی و مهمتر از آن اقتصادی و… تکامل می یابد.
گاهاً درگوشه کنار این شهرشنیده میشود که شهرما روستای بیش نیست؛ بله درست است ولی راستی مقصرکیست؟
چرا روستا مانده ایم؟
چرا تاریخ تاسیس شهرداریمان همزان با شهرهای بزرگ کشور می باشد ولی ما اینک این چنین ایم؟
بنده بعنوان شهروند این دیار وظیفه انسانی و شهروندی خود میدانم که صریحا اعلام دارم که اگر ما عقب ماندیم مسبب آن خود ما شهروندان بوده ایم و هستیم ومادامی که بی تفاوت باشیم نسبت به مسایل پیرامون شهرمان وضعیت ما تغیری نخواهد کرد و اینک مراجعه میکنم به سوره رعد آیه ۱۱ قرآن مجید می فرماید:
إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ
« خداوند سرنوشت هيچ قوم و ملتی را تغيير نمي‏دهد مگر آنكه آنها خود را تغيير دهند»
همان طور که اشاره شد به آیه قرآن کریم که ما سرنوشت کسی تغیر نمی دهیم ؛  مگر انکه خود شما تغییر کنید.
و اینک خطاب بنده باشهروندان شهر خودم می باشد منتظر نباشید معجزه گردد
این روحیه منفعلی خود را تغییر دهید ؛ زیرا در ازای تغییر موفقیت و پیشرفت حاصل خواهد شد .
مطالبه گر و در عین حال همسو با مسولین محترم شهرستان و شهر خود باشید؛
اگر اینک میبینید فضای شهر ما بی روح میباشد این است که با مسولین شهرستانی و شهری خود همسو نیستیم ؛ اگربه فرضی که مسولین با شما همسو نیستند شما همسو باشید و مشارکت داشته باشید .
همان طور که اشاره شد حقوق شهروندی دوسویه می باشد ؛ یعنی حقوقی متعلق به شهروند و حقوقی متعلق به مسولین مربوطه .
شفافانه عرض کنم؛ چند بار به دفتر فرماندار و شهردار مراجعه کرده ایم برای امور شهری ؟
چند بار مطالبه احقاق حق شهروندی  خود شده ایم؟
چند بار وکلای خود را در شورای شهر به پاسخ گویی و عملکردشان خواسته ایم؟
چرا مطالبه گر نباشیم؟
شهروندان عزیز شهر اهرم ؛ این روحیه منفعلی عامل دلسردی برای مسولین شهری میباشد ؛ زیرا خواسته های ما شهروندان ناچیز و یا گاها بی تفاوتیم پس انتظاری از مسولین نداشته باشیم.
مادامی که بی تفاوت باشیم انتظار پیشرفت و تغیر  در مبلمان شهری دور ازذهن میباشد و هیچ گونی تحولی صورت نخواهد پذیرفت .
و مکررا شنیده ایم که شهروندان عزیزمان از جناب آقای کردگار شهردار ساعی و پرتلاس شهر اهرم  اعتراض داشته که بر مباحث مالیات و عوارضات و غیره که ایشان قانونی رفتارکرده و  مسامحه ای ندارند در این امور مالیاتی و عوارضاتی  .
اگر از نظر و دیدگاه منطقه ای و وضع معیشتی شهروندانمان عرض شود جای تعامل دارد که این هم معقول نخواهد بود و قطعا جای تامل است.
ولی اگر بخواهیم از دیدگاه علمی بر علوم عمر ان شهری و اقتصاد شهری  بنگریم  اساتید و علمای این علم چنین عملکردی را تحصین کرده و کاملا صحیح میدانند ؛ زیرا امروزه راه های مستقیم کسب درآمد شهرداری ها در وحله اول مطالبات ؛عوارضات و مستغلات میباشد و در وحله دوم بودجه از دولت و مسایل غیره می باشد.
و مسلما راه های کسب درآمد فراوانی وجود دارد که از لحاظ اقتصادی جای بسیار تامل و هم اندیشی با متخصصان و علمای اقتصاد و برنامه ریزی شهری می باشد که دراین مجال نمی گنجد.
در واقع مسولین امده اند که احقاق حق شهروندی کنند؛ پس چرا مطالبه گرنباشیم ؟
در واقع مسولین مجری حقوق شهروندی میباشند بنابراین همسو باشیم همدل باشیم و در واقع ایده ال باشیم  اگر شهری ایده ال را خواستاریم .
در وحله دوم خطالب بنده به مسولین ذیربط به حقوق شهروندی میباشد ؛
همان طور که معمار کبیر انقلاب  حضرت امام خمینی «ره» فرمودند:
«مردم ولی نعمت ما هستند »
و جا دارد این نکته را اضاف کرد که اگر شهروندان شهری روحیه مطالبه گری نداشتند ؛ مسولین محترم با هم اندیشی و شناسایی پتانسیل های موجود آن منطقه به اقدام و عمل بپردازند.
به حق مجری حقوق مردم باشید ؛ شهر اهرم با وجود پتانسیل های فروانی که دارد  که بنده  در مقالات قبل بطور مختص اختصاص داده ام و در اینجا تکرار مکررات نخواهم کرد .
بیکاری و فقر عوامل اصلی در عقب ماندگی شهرمان دارد ؛ متاسفانه مسولین محترم به یک روزمرگی دچار شده اند و تغییر اساسی باید ایجاد کرد؛ یکی از بهترین راه ممکن که درحال حاضر گرفتن راهکار و نظرسنجی با برگزاری هم اندیشی با جوانان ؛ اساتید ؛ متخصصان عمران شهری ؛ اقتصاد دانان و… که بصورت کارگروه دایمی و منسجم برگزار شود و به وفور این متخصصان و استاتید  در شهرستان ما وجود دارند ولی متاسفانه استفاده نکرده ایم .
بی شک با هم اندیشی بطور جد و گرفتن راهکار و اجرایی کردن آن شهری ایده ال خواهیم داشت چرا که مردم و مسولین همسو و همدل خواهند شد.
به امید تغییر روحیه مطالبه گری شهروندان شهر عزیزم اهرم و  همسو شدن با مسولین انشالله.
به امید شهری ایده ال
من الله توفیق
علی علایی

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 4 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ
با سلام خدمت جناب علایی احسنت بسیلر عالی بود ای کاش مرذم ما بخوشان می امدند ای کاش مسولین بخودشان می امدند با داشتن شما جوانان مستعد اینده روشنی برای نسلهای بعد هست ای کاش از شما جوانان پرشور و متفکر استفاده میشد ای کاش مسولین بخودشان بیایند
آذری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۶ ق.ظ
با تشکر از اقای علایی جوان و متن قابل تفکر ایشان بنظر بنده در کنار عوامل فوق می بایست فرهنگ مردم برای مطالبات منطقی و به حق خود تغییر نماید روحیه این کار و زمانی تحقق می یاید که فرهنگ این امر نهادینه شود
زنگنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۲ ب.ظ
باسلام خدمت جناب آقای علائی همانگونه که خود در ابتدای مقاله عنوان نمودید شهر ایده آل مستلزم شهروند ایده آل است. حال باید دید شهروند ایده آل مستلزم داشتن کدام عامل یا عوامل می باشد.یکی داشتن فرهنگ شهری و شهرنشینی و دیگری وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم میباشد. البته این نظر بنده بود. موفق باشید . ان شاء الله
ناشناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۵ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۲ ب.ظ
مهترین پیشرفت نکردن شهر مردم یک شهر ، در اهرم فرهنگ پایین و خرافات باعث شده بسیاری از مردم به بوشهر و حتی شهرهای دیگر استان بروند و حتی بسیاری حاضر نیستن در این شهر یک متر از خانه خود برای پیشرفت شهر تخریب کنند و حتی مغازه جدیدی هم نمیسازند و هر کس هم به این فکر در اهرم که باید از این شهر برود تا پیشرفت کند.
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین