چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 22
کد خبر: DT-38063
تعداد بازدید: 97بازدید
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴
سی ان ان در گزارشی به دلایل حمایت مسکو از دولت سوریه پرداخت.
حلب بزرگترین شهر سوریه پیش از آغاز جنگ داخلی در این کشور بود و مدت‌ها مقر اصلی شورشیان محسوب می‌شد.
نیروهای سوریه و متحدانش از راه زمینی و به کمک حملات هوایی روسیه حلقه محاصره نیمه شرقی شهر را که در دست شورشیان است، تنگتر می‌کنند. حلب هدف اصلی دولت اسد است و در صورت بازپسگیری به دست ارتش سوریه پیروزی غیرقابل تصوری پس از دخالت روسیه در جنگ این کشور محسوب می‌شود.
پس از دخالت روسیه در جنگ داخلی سوریه در حمایت از اسد، کارزار جنگ این کشور به سرعت تغییر کرد. اما واقعا چه چیزی رییس جمهور روسیه را ترغیب به دخالت در سوریه کرد؟ روسیه در سوریه به دنبال چیست؟ پنج علت زیر نشان دهنده دلایل روسیه برای ترک نکردن سوریه در آینده نزدیک است.
۱- حفاظت از منافع روسیه در سوریه
روس‌ها منافع قابل توجه اقتصادی و نظامی در سوریه دارند. برای مثال، پایگاه دریایی روسیه در شهر بندری طرطوس در سواحل مدیترانه قرار دارد و مسکو علاقه‌مند به حفظ آن است. تاسیسات دریایی روسیه از زمان اتحاد جماهیر شوروی در شهر بندری طرطوس مستقر است و حیاط خلوت کشتی‌های جنگی روسی برای تعمیر است. همچنین، پایگاه دریایی روسیه در طرطوس، تنها پایگاه نظامی روسیه در دریای مدیترانه است.
۲- حفظ منافع استراتژیک
پوتین پس از دخالت در سوریه این پیام را به جهان فرستاد که روسیه هنوز یک قدرت به حساب می‌آید. رهبری آمریکا در جنگ با عراق که سبب از میان رفتن صدام، دیکتاتور عراق شد و نیز از میان بردن حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ با کمک ائتلاف بین المللی، مسکو را از متحدان کلیدی محروم کرد. سوریه برای مسکو کلید اصلی نفوذ استراتژیک در خاورمیانه است و کرملین علاقمند به رها کردن این کشور نیست.
۳- جنگیدن با داعش
کرملین معتقد است که داعش درحال گسترش افراط‌گرایی است. روسیه، خود بارها هدف حملات تروریستی افراط‌گرایان قرار گرفته است. شورشیان افراط گرا در جنوب روسیه و جمهوری چچن از سال ۱۹۹۰ برای استقلال می‌جنگند. کرملین از آن می‌ترسد که پیروزی داعش در سوریه سبب بازتاب آن در داخل روسیه شود. سقوط هواپیمای روسیه در صحرای سینا که مسئولیت آن را داعش بر عهده گرفت، تایید کننده نگرانی مسکو است.
۴- افزایش حمایت از پوتین در روسیه
بهای پایین نفت و تحریم روسیه به وسیله غرب به خاطر بحران اوکراین، باعث سقوط اقتصاد روسیه به بحران شد. اقتصاد روسیه در سال ۲۰۱۵ شاهد کاهش ۳٫۷ درصدی بود و روسیه را به یکی از ده اقتصاد نوظهور جهان با عملکرد بد تبدیل کرد. همچنین روبل، ارز رایج روسیه به کمترین ارزش خود در مقابل دلار رسید. جنگ سوریه، باعث تقویت حمایت از پوتین و افزایش غرور ملی روس‌ها شد.
۵- فروش سلاح
از جنگنده‌های سوخو ۳۵ تا موشک‌های کروز برای کشتی، سوریه از پشتیبانی تسلیحاتی روسیه برخوردار است. روسیه از گذشته جزو بزرگترین تولید کنندگان تسلیحات جهان بوده است. چین و هند به عنوان بزرگترین خریداران تسلیحات روسیه، به دقت اقدامات مسکو در جنگ سوریه را رصد می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین