کد خبر: DT-24791
تعداد بازدید: 95بازدید
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴
<span id="desc">البته این در شرایطی می باشد که یکی از مصوبات سفر استانی هیات دولت برای تسهیلات ارزان قیمت به صنعت استان هنوز اجرایی نشده است، آن هم با گذشت بیش از هفت ماه از اعلام موضوع توسط رییس جمهور.</span>

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از خلیج فارس: کارخانه فولاد بوشهر که در دولت گذشته کلنگ زنی شد، براساس اظهارنظر رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به دلیل ناتوانی و عدم اهلیت سرمایه گذار آن، امیدی به اجرایی شدنش نیست.

به گزارش «خلیج فارس»؛ نشست خبری مشترک رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان به مناسبت سالروز تشکیل این شرکت برگزار شد.

اگرچه بنای این نشست تشریح عملکرد و طرح سوال پیرامون وضعیت شهرک های صنعتی بود، اما بخش عمده پرسش ها به سمت حوزه های دیگر صنعت رفت.

سرمایه گذار کارخانه فولاد اهلیت نداشت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سرنوشت پروژه کارخانه فولاد گفت: جواز این پروژه صادر و زمینی هم جهت آن واگذار شده، ولی به لحاظ مسائل مالی یا موارد دیگر، سرمایه گذار انتخاب شده توانایی و اهلیت لازم را ندارد.

خبرنگاری هم گفت که براساس شنیده هایش، سرمایه گذار این پروژه با سند زمین هایی که در جاده بوشهر- برازجان جهت اجرای این پروژه دریافت کرده در تهران تسهیلاتی دریافت نموده که حسینی محمدی از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: کار خاصی برای کارخانه فولاد بوشهر صورت نگرفته، هرچند با توجه به افق آینده صنعت کشور و مشکلات بی آبی، نقاط ساحلی نظیر بوشهر به دلیل دسترسی به آب از بهترین نقاط جهت احداث کارخانه فولاد می باشند، از این رو اگر سرمایه گذار جدیدی اعلام آمادگی کند، ضمن بررسی توانمندی اش، استقبال خواهیم کرد.

رایزنی برای آوردن خودروسازها به بوشهر

خبرنگاری هم با اشاره به سوابق تاریخی بوشهر در زمینه خودرو و تلاش های نافرجام سال های گذشته جهت فعال کردن این صنعت در استان، پرسید: با توجه به گشایشی که پس از توافق هسته ای ایجاد شده و در کنار شرکت های نفتی، خودروسازهای خارجی بیشترین رایزنی ها را برای حضور در بازار ایران داشته اند، استان چه برنامه و تلاشی برای بهره مندی از این ظرفیت دارد؟

مدیرکل صنایع، معادن و تجارت بوشهر هم خبری در این خصوص داد که به گفته وی در مرحله رایزنی های اولیه بوده و قطعی نیست.

حسینی محمدی با بیان اینکه صنعت خودروسازی باعث ایجاد حلقه های متعددی از اشتغال می شود، اظهار داشت: یک سرمایه گذار برای این موضوع طرح خود را ارائه کرده و نشستی هم داشته ایم که امیدواریم به قطعیت برسد.

وی در پاسخ به اینکه تقاضای وی داخلی یا خارجی است، اظهار داشت: به صورت مشترک می باشد و برنامه آن نیز در بخش ساخت اتوبوس، مینی بوس و کشنده ها اعلام شده است.

وی با بیان اینکه همه چیز در حد رایزنی اولیه بوده و هنوز موضوعی قطعی نشده، توضیح بیشتر را به مراحل بعدی این سرمایه گذاری موکول کرد.

سهم پایین صنعت بوشهر از تسهیلات بانکی

خبرنگاری هم از عدم همراهی بانک ها با صنایع استان انتقاد کرده، طوری که به گفته وی، مدیران بانکی در بوشهر مسلوب الاختیار بوده و چشم شان به دستورات مرکزنشینان می باشد. وی از حسینی محمدی خواست تا در جلسات با استاندار و مسئولان دیگر این مشکلات بازگو و پیگیری نماید.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هم این انتقاد را وارد دانست و گفت: براساس آخرین بررسی ها، میزان بهره مندی واحدهای صنعتی استان بوشهر از تسهیلات بانکی یک ششم میانگین کشوری است.

محمد حسینی محمدی افزود: تسهیلات بانکی یکی از ارکان اصلی برای پیشبرد اهداف واحدهای صنعتی بویژه واحدهای صنعتی کوچک است ولی این امر در استان بوشهر به خوبی محقق نشده است.

به گفته وی، اخیرا رییس جمهور طی نامه ای به معاون اول خود خواستار ساماندهی وضعیت بانک ها داده اند که انتظار می رود نتایج حاصل از آن به گشایش بهتر برای فعالیت صنایع و اشتغال منجر شود.

البته این در شرایطی می باشد که یکی از مصوبات سفر استانی هیات دولت برای کمک به صنعت استان هنوز اجرایی نشده است، آن هم با گذشت بیش از هفت ماه.

رییس جمهور در سفر دی ماه خود به بوشهر از پرداخت ۴۶۰ میلیاردتومان سرمایه در گردش و تسهیلات ارزان قیمت به بخش صنعت بوشهر خبر داده بود که براساس آخرین اعلام نظر استاندار بوشهر، این مهم در انتظار ابلاغ اسامی بانک های عامل توسط بانک مرکزی می باشد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین