کد خبر: DT-38925
تعداد بازدید: 28بازدید
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴
عربستان در مرزهای جنوبی و شمالی و خاوری خود با چالشهای هولناکی دست به گریبان است.

وبسایت «نشنال» در مطلبی نوشت: آمریکا تا چند دهه پس از پایان جنگ جهانی دوم دکترین دفاعی «دو جبهه ای» خود را حفظ کرد. ارتش این کشور توانمندی های خود را با این اندیشه سازماندهی کرده بود که باید بتواند در دو جنگ متعارف، در دو تهدید جدا از هم، در یک آن درگیر شود چرا که در جنگ جهانی دوم وادار شده بود همزمان در اروپا و در اقیانوسیه درگیر نبرد شود.
این دکترین در ۲۰۱۰ به پایان راه خود رسید هرچند در ۶۰ سالی که مطرح شده بود هیچ گاه به کار بسته نشد. در این میان، باید گفت دو مورد جنگهای عراق و افغانستان جنگ های متعارف دیرپایی به شمار نمی روند. در حقیقت، ناتوانی در پیروزی در این دو جنگ بود که سرانجام آمریکا را واداشت تا سیاست خود را کنار بگذارد.

در ادامه این مطلب آمده است: گویا دکترین همسانی در عربستان سعودی جان گرفته، ولی به شیوه ای دیگر. این کشور پادشاهی باید ارتش خود را در پاسخ به تهدیدهای گوناگون نیرومند سازد نه اینکه به پیشواز برخی تهدیدهای آینده برود. این کشور از مزیتی که آمریکا سالها از آن برخوردار بود – یعنی پنهان شدن میان دو اقیانوس – بهره مند نیست. عربستان دست کم در سه مرز خود با چالش های هولناکی رودررو شده است. یکی مرز بلند و نااستوار در جنوب با یمن است که هم اکنون بیشتر تکاپوی جنگی این کشور در آنجاست. دیگری، جبهه خاوری است که رو به رقیب منطقه ای آن، ایران، قرار دارد. و سومی، مرز بلند شمالی است که با عراق دارد. تنها در باختر و آن سوی دریای سرخ است که هم پیمانانش، مصر و سودان، جا گرفته اند.
عربستان هنوز موضع دفاعی خود را آشکار نساخته ولی از قرار، دکترین نبرد در دو جبهه را نقطه آغاز کار خود قرار داده است.
رزمایش «تندر شمالی» که این کشور همراه ۲۰ کشور دیگر سرگرم برگزاری آن است و بزرگترین رزمایشی است که تاکنون در منطقه انجام شده، پیامی برای رقیبان این کشور دارد. اینکه رزمایش در شمال عربستان برگزار می شود تصادفی نیست. با جنگی که در مرزهای جنوب دنبال می شود این کشور می خواهد نشان دهد که می تواند در دو جبهه جدا از هم نبرد را پی بگیرد.

نویسنده مدعی است: شاید عربستان دنبال آن است که پیام قاطعی به تهران بفرستد و بگوید که می تواند از خود در برابر یورش بیگانگان دفاع کند – حتی هنگامی که در جنگ دیگری درگیر باشد – ولی دنبال نبرد سیاسی و دیپلماتیک دیرپای دیگری هم هست.

عربستان با گردآوردن ۲۰ کشور به دور خود هم پیمانان را به هم نزدیک ساخته و می خواهد پیوند خود را با آنها و با جهان اسلام گسترش دهد تا در هنگامی که رویارویی ناگزیر با ایران پیش آمد از سرمایه سیاسی برای واکنش نشان دادن برخوردار باشد. ولی هر دکترین دفاعی بخش دومی هم دارد و آن، بعد سیاسی است. موضع جنگی نیرومند و تازه این کشور نیازمند همکاری تنگاتنگ با هم پیمانان است.

نویسنده در پایان به این جمع بندی ادعایی رسیده که آهنگ راستین در پس پرده رزمایش «تندر شمالی» این کشور همین است. پیامی که گسیل شده تنها این نیست که عربستان آماده دفاع از خود است بلکه این است که در این راه تنها نخواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین