کد خبر: DT-6161
تعداد بازدید: 104بازدید
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر :
<p> احداث سد خائیز در شهرستان تنگستان که در سفر اخیر دولت به بوشهر تامین اعتبار آن مصوب شد، در تامین آب این شهرستان که دومین شهرستان استان از لحاظ گستره جمعیت روستایی را دارد، کمک شایانی خواهد کرد و آب شهر به همراه 116 روستا با جمعیت 48هزار نفر را تامین خواهد کرد.</p>

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر گفت: با چالش جدی قطعی آب در سال آینده مواجه خواهیم بود.

بر اساس این گزارش ؛ روح اله طاهریان پور ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: به دلیل کاهش شدید ورودی آب به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد از خط انتقال آب کازرون به بوشهر که ناشی از کم بارشی در سرچشمه‌ها و خشک شدن رودخانه‌های این شهرستان است، و به دلیل نداشتن منابع جدید آب برای استان بوشهر در سال جدید با چالش جدی قطعی آب مواجه هستیم.

روح اله طاهریان پور؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر

* استان بوشهر ۶۱۹ روستا با جمعیت ۳۱۲هزار نفر دارد که ۳۰ درصد جمعیت استان را شامل می شود و از این تعداد، ۱۰۲ روستا تحت پوشش تامین آب روستایی ما نیستند و ۵۱۷ روستا معادل ۹۹ درصد جمعیت روستایی استان، تحت پوشش هستند.

* با بیان اینکه از لحاظ پوشش جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب استان در سطح کشور رتبه نخست را داریم اما در بخش شاخص بهره مندی روستاها از لحاظ کیفیت و مطلوبیت آب روستایی ۱۰درصد از تراز کشوری پایین تر هستیم.

*امسال پروژه های زیادی در بخش آب و فاضلاب روستایی استان در نظر گرفته‌ایم که در صورت تامین اعتبار، آمار شاخص بهره مندی مان را از ۶۵درصد فعلی به ۷۰درصد خواهیم رساند.

* منابع تامین آب روستایی استان از سه محل است که ۲۰درصد آن از خط انتقال آب کوثر، ۴۰درصد از خط انتقال آب کازرون ـ بوشهر و ۴۰درصد نیز از چاه ها و منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

* برای تامین آب روستایی در سال های آینده، منتظر منابع آب پیش بینی شده از طریق آب شیرین‌کن‌ها و سدهایی که آبفا و شرکت آب منطقه ای استان پیگیر احداث آنها هستند، هستیم تا بتوانند در کمبود آب استان بوشهر کمک کننده باشند.

* احداث سد خائیز در شهرستان تنگستان که در سفر اخیر دولت به بوشهر تامین اعتبار آن مصوب شد، در تامین آب این شهرستان که دومین شهرستان استان از لحاظ گستره جمعیت روستایی را دارد، کمک شایانی خواهد کرد و آب شهر به همراه ۱۱۶ روستا با جمعیت ۴۸هزار نفر را تامین خواهد کرد.

*مجتمع آبرسانی واقع در تنگستان، بزرگترین مجتمع آبرسانی کشور است که در سال ۱۳۹۲ به بهره برداری خواهد رسید و ۱۶۰کیلومتر خط انتقال آب ، ۵ایستگاه پمپاژ و یک مخزن پنج هزار متر مکعبی را دارا است.

* اعتبارات امسال آب و فاضلاب روستایی استان به نسبت سال ۱۳۹۳ رشد ۲۸ درصدی داشته و تا این لحظه، ۴۸ میلیارد تومان اعتبار برای استان منظور شده که تا کنون ۲۵ میلیارد تومان آن محقق شده است.

* امسال برای نخستین بار موفق به اخذ ۱۲ میلیارد تومان اعتبار از منابع اعتبارات ملی شده ایم که در چند سال گذشته این کار صورت نگرفته است.

* یک شبکه فاضلاب در روستای هاله شهرستان عسلویه به اتمام رسانده ایم که تصفیه خانه آن نیز حداکثر در سال ۱۳۹۴ تکمیل و به بهره برداری می رسد تا نخستین شبکه فاضلب روستایی استان را داشته باشیم.

* روستاهای بساتین عسلویه و دویره و احمدی بوشهر، سه روستای دیگری هستند که اعتبارات شبکه فاضلاب آنها از محل وام بانک توسعه اسلامی به حساب وزارت نیرو واریز شده و تلاش می شود عملیات اجرایی آنها در سال آینده آغاز و طی سه سال به بهره برداری برسند.

* از آغاز عملیات اجرای ۱۰پروژه آب روستایی با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در دهه فجر امسال خبر داد .

*حدودا ۱۵۰ کیلومتر شبکه و خط انتقال آب در قالب این پروژه ها ایجاد می شود که در نظر است تا پایان تیرماه سال آینده تکمیل شوند و از این طریق، شاخص بهره مندی آب روستایی استان را ۵درصد بهبود ببخشیم.

* ۲۳ مجتمع آبرسانی در استان در دست احداث است که ۱۲ تای آنها کد ملی گرفته و در اولویت احداث در سطح کشور هستند که به لحاظ ریالی، ۸۷درصد مجتمع های آبرسانی استان به شمار می روند و اجرای آنها، تاثیر زیادی در کیفیت و پایداری آب خواهد داشت.
منبع: سوک

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین