کد خبر: DT-32178
تعداد بازدید: 160بازدید
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۴
شیوع بیماری های قلبی و عروقی بعنوان اصلی ترین عامل مرگ و میر مردم استان بوشهر باعث شده زنگ خطر را به صدا درآورد که با پیشگیری می توان ریتم ضربان قلب را منظم و از مرگ زودرس جلوگیری کرد.

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از ایرنا ، فشارخون بالا، بیماری تصلب شرائین (آترواسکلروز) کرونری و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، آترواسکلروزسایر عروق مثل اندام ها و احشا از جمله عواملی هستند که ابتلای افراد به این بیماری ها باعث می شود تا سالیانی که می تواند بعنوان دوران خوب زندگی مورد استفاده قرار گیرد افراد جامعه را بسان گلهای پژمرده ناشی از خزان مبدل می کند.
بدلیل بار سنگینی که این بیماری ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می سازند، در طول دهه های اخیر مطالعه های وسیعی انجام گرفته و عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلا فرد به بیماری های قلبی عروقی می شوند را مشخص کرده اند. آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آنها این فرصت را بوجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری و یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست.
بیماری های قلبی عروقی(سکته قلبی، سکته مغزی، درگیری عروق محیطی) تهدیدی عمده برای جوامع مترقی انسانی به شمار می آید ولی اغلب می توان با تغییرات مثبت در شیوه زندگی ،از ایجاد و یا بدترشدن این بیماری ها پیشگیری کرد و حتی بعد از ایجاد می توان میزان عوارض و مرگ و میر ناشی از آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد.
این تغییرات پیشگیرانه (شامل تغذیه سالم ، افزایش فعالیت بدنی، قطع عادات مضرمثل استعمال دخانیات(سیگار،پیپ، قلیان) یا مصرف الکل اهمیت بسیار زیادی دارند.
بیماری های قلبی عروقی به آهستگی ایجاد شده و در مراحل اولیه اغلب علامتی نیز ندارند عواملی چون کلسترول بالا یا فشارخون بالا ممکن است از کودکی وجود داشته یا در جوانی آغاز شده و برای چندین دهه تشخیص داده نشوند، بنابراین بهترین راهکار، بررسی ، تشخیص و کنترل زودرس عوامل خطر و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی است.
با آگاهی از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، می توان میزان خطر احتمالی را تا حد امکان کاهش داد.
بدلیل اهمیت این موضوع و سیاست های راهبردی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارتقای سطح دانش عمومی شهروندان در قالب برنامه های فرهنگی و آموزشی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان بوشهر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در میزگرد تخصصی با حضورکارشناسان به ابعاد مختلف این موضوع پرداخته است.
متخصص بیماری های قلبی و عروقی در استان بوشهر گفت: بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت شایع است به گونه ای که براساس مطالعات انجام شده ۶۰ تا ۷۵ درصد بیماری ها و سکته های قلبی در بین افراد دیابتی است.
دکتر فرشته سعادتی افزود: درافراد مبتلا به دیابت ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی بیشتر است و این حالت در دیابت نوع دو نیز مرسوم تر است.
وی یادآورشد: در افراد مبتلا به دیابت حتی اگر قند خون کنترل شود میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می یابد ولی این خطر در صورت کنترل نکردن قند خون به مراتب بالاتر می رود.
دکتر سعادتی گفت:فشارخون بالا، سیگار کشیدن، سطح کلسترول بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودهنگام از دیگر مشکلاتی است که منجر به بروز بیماری قلبی و عروقی می شود.
به گفته وی، هر قدر فردی عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی داشته باشد شانس پیشرفت بیماری های قلبی و بدنبال آن مرگ ناشی از این بیماری نیز افزایش می یابد.
وی یادآورشد: هنگامی که شخصی با یکی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی دارای شانس معینی برای مرگ ناشی از بیماریهای قلبی است در فرد دیابتی با همان ریسک فاکتور شانس مرگ ۲-۴ برابر بیشتر است.
سعادتی افزود:افراد دیابتی باید مانند افرادی که سابقه حمله های قلبی دارند در بهبود ریسک فاکتورهای بیماری قلبی پرتلاش باشند چرا که هم استعداد بیشتری در ابتلا به حمله قلبی دارند و هم میزان مرگ و میر در بیماران دیابتی دچار بیماری قلبی بالاتر است.
وی اظهار کرد: شایع ترین علت بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی، سخت شدن شریان های کرونراست که این امر ناشی از تجمع کلسترول در رگ هایی که مسئول رساندن غذا و اکسیژن به قلب هستند، است.
خانم دکتر سعادتی افزود: در افراد دیابتی نه تنها خطر حمله قلبی و انفارکتوس قلبی بالا است بلکه خطر ابتلا به نارسایی قلبی که وضعیت بالینی جدی است نیز در آنان بالاست.
این متخصص قلب و عروق نشانه های حمله قلبی را تنگی نفس، احساس غش و ضعف، سرگیجه، عرق کردن غیرمنتظره و شدید، احساس درد در شانه ها، فک و بازوی چپ، احساس درد و فشار در قفسه سینه و حالت تهوع ذکر کرد.
دکتر سعادتی گفت: ۲۵درصد از دیابتی ها که دچار حمله قلبی می شوند این حملات را حتی بدون درد با عنوان حمله قلبی ساکت خواهند داشت که در این نوع حمله ها بیماران پنج برابر بیشتر از سایر بیماران دیابتی می توانند حمله مجدد قلبی را تجربه کنند.
وی نشانه های بیماری عروق محیطی را احساس گرفتگی عضلانی در پاها درهنگام راه رفتن، احساس درد در قسمت های بالای ران و کفل، کف پای سرد، کاهش و یا غیاب نبض در کف و ساق پا، کاهش چربی زیرپوستی درقسمت های پائین تر ساق پا، فقدان مو در قسمت های پایین از ساق پا معرفی کرد.
وی درخصوص درمان بیماری قلبی درافراد دیابتی گفت: در درمان بیماری قلبی در دیابتی ها شیوه زندگی صحیح شامل تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کنترل وزن که در کاهش قند خون و پیشگیری و درمان حملات قلبی موثر است مطرح می شود.
دکتر سعادتی شرکت در برنامه های پیاده روی منظم، استفاده از پوشش های مخصوص برای پاها، آسپرین درمانی، دارو درمانی و ترک کردن سیگار را از جمله راههای درمان بیماری عروق محیطی معرفی کرد.
وی گفت: بهترین راه برای پیشگیری از بیماری قلبی، مراقبت فرد از بیماری دیابت است و تاجایی که امکان دارد قند خون را باید در سطح نرمال نگه داشت.
وی با تاکید بر اینکه اگر لازم است فشار خون را باید با دارو درمانی کنترل کرد افزود: فشار خون هدف برای افراد دیابتی باید کمتر از ۱۳۰٫۸۰ باشد و سطح کلسترول نیز کنترل شود.
دکتر سعادتی یادآور شد: افراد دیابتی اگر چاق و یا اضافه وزن دارن وزن خود را کم و با مشورت پزشک در خصوص مصرف آسپرین اقدام، فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم که حاوی کربوهیدارت های پیچیده و پر فیبر به جای مواد قندی ساده است استفاده کنند.
وی همچنین بر کنترل میزان نمک و چربی به ویژه چربی های اشباع شده و ترک سیگار تاکید کرد و گفت: امروز سن ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کاهش یافته و افراد ۳۵ ساله دچار حوادث قلبی و عروقی می شوند.
کارشناس مسئول روان شناسی واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: استرس عاملی مهم در افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی است.
زینب حسینی افزود: بالا رفتن تعداد ضربان قلب، فشارخون و آسیب به سرخرگ ها به دلیل استرس طولانی مدت ناشی از هورمون استرس (کورتیزول) است.
وی تصریح کرد:با افزایش هورمون های استرس از جمله آدرنالین سبب تولید و افزایش کلسترول و افزایش احتمال پاره شدن پلاک آتروسکلروز می شود و استرس های شدید کوتاه مدت ممکن است با افزایش انعقاد پذیری خون موجب لخته عروقی شود.
حسینی نشانه های جسمانی استرس را تپش قلب، تنگی نفس، بازی کردن با دست ها و پاها، داغ و سرد شدن، خشکی دهان و گلو، تهوع و استفراغ، تکرار ادرار، رنگ پریدگی، لرزش دست، بی اشتهایی، مشکلات گوارشی، اختلال در خواب و بی انرژی بودن معرفی کرد.
وی گفت: افراد دچار استرس فاقد زندگی همراه با شادی و خوشحالی هستند و این امرعاملی خطرناک برای بیماری های عروق کرونر از راه ایجاد آتروسکرز و اسپاسم عروق کرونر است.
این کارشناس تصریح کرد: کافئین و دخانیات می تواند در هر دقیقه ۱۴ بار ضربان قلب را افزایش دهند ولی اگر همراه با استرس مصرف شوند این افزایش به ۳۸ بار در دقیقه می رسد.
وی یادآور شد: افسردگی و احساس خصومت دوبرابر بیشتر بیمار را در معرض حمله های قلبی قرار می دهد.
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: استعمال دخانیات یکی از علل شیوع بیماری های قلبی و عروقی است که به دلیل وجود چهار هزار نوع ماده شیمیایی و سمی در ترکیب دود سیگار و بوکشیدن آن موجب بروز خطرهایی برای سلامت افراد می شود.
میمنت توبه خاک افزود: استفاده از دخانیات، حداقل ۲۵ نوع بیماری خطرناک شامل انواع سرطان ها و بیماریهای قلبی و عروقی، ریه، کبد، گوارش و نازایی را در پی دارد.
وی تصریح کرد: تا سال ۲۰۳۰ انتظار می رود دخانیات، با قربانی کردن ۱۰ میلیون نفر در سال بیش از کل مرگ های ناشی از مالاریا، مادران باردار، کودکان و سل بعنوان تنهاعامل مرگ در دنیا باشد.
وی افزود: درایران مرگ های ناشی از مصرف دخانیات به ۵۰ هزار نفر در سال برآورد شده و پیش بینی می شود طی ۲۰ سال آینده این میزان به ۲۰۰ هزار نفر درسال افزایش یابد.
وی گفت: شیوع مصرف قلیان به نحو چشمگیری بتازگی به ویژه در میان نوجوانان دختر و پسر و زنان روند نگران کننده ای را نشان می دهد.
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: هرچند خانم های مصرف کننده روزانه مواد دخانی در کشور زیاد نیستند اما جمعیت آنان نسبت به مردان درحال افزایش است به طوری که از نسبت یک به ۹ به حدود یک به شش رسیده است.
توبه خاک افزود: میانگین تعداد نخ سیگار در مردان ۸٫۲۱ درصد و میانگین سنی شروع استفاده دخانیات در زنان حدود دو سال دیرتر از مردان است که براساس مقایسه با شاخص کشوری مردان در بوشهر در سن پائین تری شروع به مصرف دخانیات می کنند.
توبه خاک افزود: باور عمومی برآن است که عبور دود از میان آب درون محفظه قلیان موجب تصفیه آن می شود ولی این باور اشتباه محض است و برخلاف باورهای سنتی حجم دود استنشاق شده ناشی از یک وعده مصرف قلیان۱۰ تا ۲۰ برابر مصرف یک نخ سیگار است.
وی گفت: وجود رطوبت در تنباکو موجب رشد انواع قارچ ها و میکروب های کشنده در آن می شود و افزودن الکل و یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیان های میوه ای از دیگر خطرهای مصرف این نوع قلیان ذکر کرد.
این کارشناس گفت: مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطانها، بیماری قلبی، عروقی و تنفسی می شوند.
وی یادآور شد: باتوجه به اینکه دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است خطر جدی برای اطرافیان به خصوص کودکان دارد و یک ساعت در معرض دود قلیان ماندن معادل مصرف شش تا هشت نخ سیگار است.
توبه خاک گفت: براساس آخرین بررسی ها ۱۲ درصد مردان استان بوشهر سیگار می کشند و ساکنان این استان نسبت به سایر مناطق کشور بدترین وضعیت مصرف قلیان را دارند.
وی گفت: ۱۹ درصد مردان و۱۷ درصد زنان استان بوشهر دارای فشار خون بالا، ۳۸ درصد مردان و ۶۸ درصد زنان فعالیت بدنی کم،۳۳ درصد مردان و۴۶ درصد زنان اضافه وزن و یا چاقی و۹۶ درصدافراد بالای۳۰ سال مبتلا به یک یا چند عامل خطر بیماری های قلبی و عروقی ومیانگین دور کمر زنان بوشهری نیز بیشتر از میانگین کشوری است.
این کارشناش بهداشت محیط افزود: باتوجه به اینکه طی ۱۰ سال گذشته میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در استان بوشهر روند رو به افزایشی داشته، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برنامه قلب سالم بوشهر را با هدف کاهش شیوع عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی تدوین کرده است.
کارشناس ارشد تغذیه و رژیم های درمانی استان بوشهر نیزگفت:باتوجه به اینکه رژیم غذایی همراه با نمک زیاد فشار خون را تشدید می کند به همین دلیل برای تمام بیماران قلبی رژیم غذایی کم چرب و کم نمک همراه با ورزش ملایم سفارش می شود.
رامین ناصحی فر درخصوص استفاده از روغن های اشباع و غیر اشباع نیز افزود: استفاده چندین مرتبه از روغن در زمان پخت غذا خطر ابتلا به سرطان را در پی دارد به همین دلیل به جوانان و به خصوص دانشجویان توصیه می شود که غذاهای آماده و فست فودها که در چنین روغن هایی تهیه می شوند تا حد امکان کمتر مصرف کنند.
وی یادآورشد: وجود امگا سه در ماهی از شیوع بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می کند به همین دلیل این بیماران می توانند هفته ای یک مرتبه ماهی استفاده کنند.
ناصحی اضافه کرد: تاکید بر مصرف ماهی گران قیمت نیست ماهی های ارزان قیمت نیز اگر به شیوه درستی پخت شوند همان ارزش بالای غذایی را دارند.
وی با تاکید بر مصرف لبنیات در برنامه غذایی شهروندان گفت:مصرف مناسب لبنیات به خصوص برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید و در سازندگی استخوان نقش مهمی دارد.
ناصحی فر گفت: به افراد میانسال مصرف دو لیوان و بچه ها سه لیوان شیر و ماست در شبانه روز سفارش می شود.
این کارشناس تغذیه برمصرف روزانه سه تا چهار تکه انواع گوشت به خصوص گوشت سفید، انواع میوه، روغن های مایع و داشتن تحرک بدنی تاکید کرد.
وی یادآور شد:مردم باید در خصوص مصرف چربی بالای غذا که می تواند رگها را ببندد حساس باشند همچنین در مصرف تخم مرغ، مغز حیوان و گوشت قرمز که دارای کلسترول بالا است مراقب باشند.
وی یادآورشد: شیر و ماست نیز دارای کلسترول است ولی نسبت به دیگر فراورده های دامی از کلسترول کمتری برخوردار است.
ناصحی فر گفت: روغن های مایع دارای پیوندهای دوگانه غیر اشباع و سیال هستند ولی روغن های جامد به دلیل پیوندهای اشباع و حالت ایستایی باعث بسته شدن مسیر قلب می شود.
وی یادآور شد: ورزش نکردن و کم تحرکی به خصوص برای افراد چاق مثل این است که فردی در روز ۲۰ نخ سیگار بکشد.
ناصحی فر با اشاره به شیوع چاقی در سالمندان بوشهری گفت: چاقی بر بیماری قلبی و عروقی تاثیر ندارد بلکه آن را تشدید می کند چون در فرد چاق بسیاری از ریزفاکتورهای بیماری ها به وجود می آید.
ناصحی فر افزود: نداشتن حرکت های بدنی و رژیم غذایی مناسب امکان بسته شدن رگهای کرونر قلبی و بروز خطر سکته قلبی را برای افراد چاق دوچندان می کند.
معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در خصوص اهمیت اجرای طرح قلب سالم گفت: بیماریهای قلبی عروقی نخستین عامل مرگ مردم استان بوشهر است به طوری که همه ساله بیش از یکهزارو ۵۰۰ نفر از مردم این استان به علت این بیماری ها از دنیا می روند و تاسف بار اینکه بیشتر این مرگها در افراد کمتر از ۷۰ ساله اتفاق می افتد.
دکتر محمد مهدی خواجه ئیان افزود: هرساله تعداد مرگ و میر ناشی از این بیمارها بیشتر می شود به طوری که تعداد مرگ به علت بیماریهای قلبی عروقی در سال ۸۳ یکهزارو ۱۳۵ نفر و در سالهای اخیر به یکهزارو ۵۷۵ نفر افزایش یافته است.
وی یادآورشد: بر اساس آخرین بررسی ها، بیش از ۳۵درصد افراد ۱۵-۶۴ ساله استان بوشهر کلسترول بالا، ۹درصد افراد FBS بالا و ۱۹درصد پرفشاری خون دارند و ۵۰درصد افراد فعالیت جسمی کم و ۶۸درصد افراد مصرف میوه و سبزی کافی ندارند و تنها حدود ۸درصد مردم استان بوشهر در این گروه سنی فاقد عوامل خطر قابل تعدیل بودند.
خواجه ئیان گفت: با شناخت عوامل بیماری قلبی و عروقی می توان ۸۰ درصد این ریزفاکتورها را کنترل و با تغییر رفتار، اصلاح شیوه تغذیه و تغییر ذائقه از شیوع آنها پیشگیری کرد.
خواجه ئیان افزود: مراکزی جهت غربالگری آموزش و پایش بیماری های قلب و عروق در استان بوشهر به این امر اختصاص داده شدکه افراد ۳۰ ساله و بالاتر فراخوان می شوند و توسط پزشک و کارشناس آموزش دیده مورد بررسی قرار می گیرند.
وی یادآورشد: در صورتی که افراد یادشده واجد یک یا چند عامل خطر باشند پیگیری و مراقبتهای لازم برای آنان به عمل می آید.
وی گفت: این طرح در مراکز و خانه های بهداشتی و کلینیک های قلب و عروق اجرا و با بررسی قد، وزن و فشارخون مواد آموزشی به صورت رایگان به آنها ارائه می شود.
خواجه ئیان یادآورشد: مراقبت های دوره ای منظم برای افراد مبتلا به دیابت، فشارخون و چربی خون بالا، ارائه آموزش ها و مشاوره های برنامه ریزی شده برای اصلاح سبک زندگی و خود مراقبتی، انجام آزمایش های تشخیصی اولیه و مراقبت منظم از بیمار به وسیله پزشک دوره دیده از جمله برنامه های این طرح است.
وی گفت: همچنین کلینیک قلب دراستان بوشهر در همه نقاط استان فعال و آماده پذیرش افراد هستند.
وی افزود: دراین مدت چهارهزارو ۳۸۱ نفر در استان بوشهر به کلنیک های قلب مراجعه کرده اند که از این افراد تنها ۲۱۶ نفر معادل ۸ درصد سالم و هیچ یک از ریز فاکتورها را نداشتند و مابقی دارای مشکل هستند.
وی یادآور شد: بیماری قلب و عروق مهمترین عامل مرگ و میر در استان بوشهر است به همین دلیل با مطرح شدن این مساله در شورای سلامت و موافقت استانداری امسال طرح طرح ‘قلب سالم ‘دراین استان به اجرا درآمده است.ک/۴
۶۰۴۷/ ۶۰۴۵

انتهای پیام /*

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین