پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 23
کد خبر: DT-42110
تعداد بازدید: 113بازدید
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۵
سامانه دفاع هوایی اس 300 برای اولین بار در جریان رژه روز ارتش در جوار مرقد امام(ره) به نمایش درآمد.

قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ را شاید بتوان یکی از طولانی ترین قراردادهای دفاعی در تاریخ معاصر دانست که از زمان عقد قرارداد تا تحویل اولین محموله نزدیک به ۹ سال به طول انجامید. اگرچه در سال ۲۰۰۷ میلادی قرارداد اولیه بین ایران و روسیه به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای ۵ سامانه به امضاء رسید اما چند سال بعد و در شهریور ۱۳۸۹ روسیه اعلام کرده که به دلیل تحریم های شورای امنیت ضد ایران از تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران خودداری خواهد کرد.

این مسئله با واکنش قانونی و حقوقی ایرانی مواجه شده و ایران با شکایت از روسیه در دادگاه های بین المللی این کشور را به پرداخت غرامتی به ارزش ۴ میلیارد دلار محکوم کرد.

در فروردین ۱۳۹۴ بنا به دستور ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، ممنوعیت تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران لغو شد. در سال ۱۳۹۴ چندین مرحله ملاقات بین طرف های ایرانی و روسی برای امضاء قرارداد جدیدی در رابطه با سامانه اس ۳۰۰ برگزار و قرارداد جدیدی در نهایت بین دو طرف امضاء شد.

رونمایی رسمی از سامانه اس 300 در ایران

در نهایت و در روز ۲۳ فروردین سال جاری، رسما اعلام شد که بخش هایی از این سامانه وارد کشور شده و سخنگوی وزارت خارجه نیز اجرای بخش اول این قرارداد بین روسیه و ایران را تایید کرد.

اما امروز و در جریان رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در جوار مرقد امام خمینی(ره)، این سامانه مدرن دفاعی هوایی برای اولین به صورت رسمی به نمایش درآمد تا مشخص شود بالاخره این تجهیزات در اختیار نیروهای مسلح کشورمان قرار گرفته و در ارتقاء توان دفاعی کشورمان نقش ویژه ای ایفا خواهد کرد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین