کد خبر: DT-21903
تعداد بازدید: 420بازدید
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۴
<div class="subtitle">این بدان معناست که فقط جای افراد باید در این مکان تغییر کند در حالی که گویا فراموش کرده است که این یک اثر ملی ثبت شده است که نباید مامن و جایگاه افراد با هر شرایط مالی و اجتماعی باشد .</div>
پنجره‌های شکسته، دیوارهای ترک برداشته، تزیینات ویران شده و معماری شاخص تارج شده تنها نشانی از عمارتی است که می توانست به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی میزبان برنامه های سالانه گروه های مختلف هنری در استان بوشهر و حتی گستره ملی باشد .

به گزارش سوک ؛ وقتی که از منطقه بهمنی عبور می کنید ناخودآگاه شما عمارتی را می بیند که شکوه گذشته بوشهر را جلو چشمانتان ترسیم می کند اما در سایه بی برنامگی مسئولان استان در طی بیش از سی و چند سال شاهدیم که این مکان هم اینک به عنوان یک سکونتگاه غیر رسمی جمعیتی قریب به ۲۰۰ نفر با ۶۰ خانوار را به خود اختصاص داده است که مرتب در حال افزایش است.

عمارت ملک با ۴۷۰۰ متر مربع مساحت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمدمهدی ملک التجار است  که در دورهٔ قاجار توسط معماران فرانسوی احداث شد. این بنا توسط متجاوزین انگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن‌ها در آمد. آن‌ها بعد از سال‌ها استقرار در این کاخ، در پی ورشکست شدن ملک التجار(صاحب اصلی کاخ) لوازم نفیس آن را با قیمت کم خریداری کرده و با خود بردند. در اواخر سلطنت رضا شاه این عمارت که خوابگاه نظامیان شده بود، پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانی نهاد و متاسفانه ضمن اینکه هنوز مرمت نشده، این سالها محلی برای زندگی مهاجران شده است.

هر چند سالانه شاهد نشست و گفتگوهایی میان مسئولان استان بوشهر برای ساماندهی وضعیت این عمارت هستیم اما خروجی آن صرفا مصوباتی است که خود مسئولین نیز چندان اعتقادی به اجرایی کردن آن به دلیل ترس از تبعات اجتماعی ندارند و فعلا سیاست سوت کاری را پیشه گرفته اند تا همچنان که اسلاف خویش این بی توجهی را برای انها به ارث گذاشتند اینان نیز میراث دار خوبی برای مدیران آینده باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در این زمینه معتقد است که وضعیت اجتماعی بافت تاریخی شهر بوشهر مطلوب نیست و تغییر این شرایط منوط به حمایت خیرین اجتماعی است.

محمد ابراهیم فروزانی می گوید: میراث فرهنگی امکان سنجی و تعهداتی برای هزینه جابجایی و مرمت عمارت برعهده گرفته و با توجه به بازدیدهای مدیران ارشد سازمان از این محل، آمادگی کامل جهت اجرایی کردن آن هست، اما از اینجا به بعد باید دستگاههایی دیگری که در حوزه های اجتماعی، امنیتی و قضایی مسئولیت دارند،  تصمیمات لازم را اجرایی کنند.

وی این را هم گفته که دادستانی و فرمانداری قوانین و اراده کافی برای خارج کردن افراد ساکن در این محل را دارند، ولی همانطور که گفتم به دلیل تبعات اجتماعی موضوع، معتقدند باید تمهیدات لازم برای بی خانمان ها فراهم شود. به هرحال باید اراده ای استانی پای این موضوع قرار بگیرد تا سریع تر این مطالبه عمومی جهت حفظ و بهسازی عمارت تاریخی ملک عملی شود.

وقتی سخنان معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بوشهر در یکی از نشست های ساماندهی عمارت ملک در هفته گذشته مرور می شود به نظر می رسد که یک نگاه جامع و کاملی برای این عمارت در فرمانداری مرکز استان شکل نگرفته است.

اسماعیل روحانی هر چند وضعیت عمارت ملک را زخمی کهنه و چرکین می داند که طرح های زیادی برای تخلیه ساکنان آن اجرا شده ولی در زمان اجرا همواره با مانع روبه رو  شده است اما معتقد است با همکاری مسوولان باید زمینه اسکان افراد آبرومند نیازمند ساکن دراین عمارت فراهم و با افراد مساله دار نیز برخورد قانونی شود.

این بدان معناست که فقط جای افراد باید در این مکان تغییر کند در حالی که گویا فراموش کرده است که این یک اثر ملی ثبت شده است که نباید مامن و جایگاه افراد با هر شرایط مالی و اجتماعی باشد .

هر چند که سخنان معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر در این هفته را امیدوار کننده می دانیم و معتقدیم که اگر ایشان برنامه عملیاتی برای آن داشته باشد می تواند یک بار برای همیشه این معضل ده ها ساله را در بوشهر ختم به خیر کند .

 فتح الله حقیقی وضعیت کنونی این عمارت را خجالت آور برای مرکز استان می داند که یکی از بناهای تاریخی استان بوشهر به جای اینکه محلی برای بازدید مردم باشد به سکونتگاهی غیر رسمی برای برخی از افراد تبدیل شده است.

وی وعده داده که این اثر تاریخی امسال تعیین تکلیف و سامان دهی می شود هر چند که امیدواریم این سامان دهی نه از نوع آن ساماندهی باشد که معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بوشهر با جابجایی افراد ساکن در این عمارت خبر داده است .

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین