دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 20
کد خبر: DT-36510
تعداد بازدید: 47بازدید
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۴
آنچه که بیش از این مسائل به چشم می آمد، ردصلاحیت 37 نماینده فعلی مجلس بود. چراکه این افراد با وجود اینکه صلاحیت حضور در مجلس را ندارند اینروزها مشغول بررسی بودجه کشور هستند و تا خرداد ماه سال آینده هم می توانند در تصویب قوانین مختلف تاثیرگذار باشند.

در پی ردصلاحیت برخی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان، تصمیم گرفتیم با این افراد تماس گرفته و دلیل این اتفاق را جویا شویم.

به گزارش انتخاب ایرانی یکی از اتفاقات عجیب و احتمالا تاریخی که در هفته جاری رخ داد، ردصلاحیت های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان بود که تقریبا ۶۰درصد این افراد مجوز حضور در انتخابات اسفندماه را به دست نیاورده بودند. اما در این میان نکته عجیب ردصلاحیت اصلاح طلبان نبود.

چراکه پیش از این اتفاق، دبیر شورای نگهبان به صراحت اعلام کرده بود که نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست. آنچه که بیش از این مسائل به چشم می آمد، ردصلاحیت ۳۷ نماینده فعلی مجلس بود. چراکه این افراد با وجود اینکه صلاحیت حضور در مجلس را ندارند این روزها مشغول بررسی بودجه کشور هستند و تا خرداد ماه سال آینده هم می توانند در تصویب قوانین مختلف تاثیرگذار باشند.

اما دلیل این رد صلاحیت ها را تا امروز تنها علی مطهری رسانه ای کرده است که طبق صحبت های وی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات به استناد بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده است. یعنی علی مطهری فرزند شهید مطهری که امام(ره) درباره ایشان فرموده بودند: «مطهری پاره تن اسلام وحاصل عمر من بود.» و یکی از بنیانگذاران نظام جمهوری اسلامی بود، بطور کلی اعتقادی به نظام جمهوری اسلامی ندارد. البته این تمام ماجرا نبود. زیرا علی مطهری که در انتخابات مجلس هشتم و نهم، شورای نگهبان اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی، وی را تائید کرده بود، به یکباره تمام این اعتقادات وی ناپدید شد و صلاحیت حضور در مجلس را از دست داد.

اما از علی مطهری که بگذریم ۳۶ نماینده دیگر هم ردصلاحیت شده بودند که ما تصمیم گرفتیم با تمامی آنها تماس بگیریم و بپرسیم که آیا اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی دارند یا خیر؟ اگر دارند پس چرا رد صلاحیت شدند اگر ندارند، در مجلس چه کار می کنند؟! اما این بررسی اصلا ساده نبود چراکه اکثریت این افراد حاضر به پاسخگویی نبودند. به این شکل که یکی از نمایندگان در حال رانندگی به سمت فرودگاه برای پرواز بودند (که قاعدتا درحال رانندگی با تلفن همراه صحبت نمی کنند) یکی دیگر از پله ها پایین می رفت و دغدغه از دست دان آنتن تلفن همراه را داشتبنابراین حاضر به مصاحبه نشد. عده دیگر هم در یک جاهایی بودند که خوبیت نداشت با تلفن همراه صحبت کنند. یک عده دیگر هم بطور کلی تلفن همراه خود را خاموش یا از دسترس خارج کرده بودند. بنابراین در این میان تنها دو نفر به سوالات ما پاسخ دادند که این مسئله تا حدود زیادی این شائبه را مطرح می کنند که این افراد اجازه مصاحبه با خبرنگاران را ندارند.

سید رمضان شجاعی کیاسری

کیاسری که نماینده اصولگرا در ادوار هشتم ونهم مجلس شورای اسلامی است در کارنامه خود عناوینی چون نایب رییس شورای نظارت بر صداوسیما، نماینده رییس مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ، نائب رییس کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم و سخنگو و عضو هیات موسس فراکسیون رهروان ولایت را دارد، یکی از افرادی است که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان رد شده است. این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت وی را چه مسئله ای بیان کرده است، گفت: تا امروز از سوی شورای نگهبان هیچ توضیحی به من داده نشده است. تنها موردی که من در جریان هستم این است که صلاحیتم رد شده است. کیاسری در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه شما صلاحیت حضور در مجلس را ندارید این روزها در مجلس چه کار می کنید، گفت: ما تا خرداد به عنوان نماینده دربهارستان حضور داریم.

جوادهروی

هروی که نماینده فعلی مجلس و نایب رئیس دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ازحوزه انتخابیه قائنات در استان خراسان جنوبی است، یکی دیگر از این افراد است که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان رد شده است. این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که دلیل این تصمیم شورای نگهبان چه بوده است، گفت: طبق اطلاع بنده رد صلاحیت صورت گرفته به استناد بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است. یعنی عدم اعتقاد به اسلام، عدم التزام عملی به اسلام، عدم اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی،عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی.

درادامه هروی در پاسخ به این سوال که چرا به اسلام اعتقاد ندارید گفت: نمی دانم چه بگویم. اما من حافظ قرآن هستم چطور ممکن است اعتقاد و التزام عملی به اسلام نداشته باشم؟! همچنین این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا بطور کلی اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی،التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی، نداشتید یا زمانی که به مجلس رفتید داشتید ولی از دست دادید، گفت: احتمالا بنده در مجلس با بدان بنشستم و همه این خصوصیات را از دست داده ام.

به هرحال شاید این گزارش با نوشتاری غیرجدی تهیه و نوشته شده است اما تاثیری درکلیت ماجرا ندارد و رد صلاحیت نمایندگان فعلی به شکل قابل توجهی عجیب است وسوالاتی در ذهن مطرح می کند. به طور مثال اولا این افراد در حال حاضر و تا خردادماه سال آینده قانونگذاری می کنند. آیا شورای نگهبان قوانینی را که در تصویب آنان نمایندگان بی صلاحیت نقش و دخالت داشته اند تایید می کند؟ ثانیا چرا باید افرادی که صلاحیت حضور در مجلس شورای اسلامی را ندارند، در صحن مجلس آزادانه قدم بزنند و طرح سوال می کنند و از تریبون قوه مقننه استفاده می کنند؟

ثالثا چه اتفاقی در مجلس میان نمایندگان افتاده است که به یکباره این افراد اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی را از دست داده اند؟!!!

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین