کد خبر: DT-41926
تعداد بازدید: 123بازدید
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۵
هسترت که در زمان جورج بوش، رییس مجلس نمایندگان و دومین جانشین بالقوه رییس جمهور محسوب می‌شد، «راز» شرم‌آوری را برای دهه‌ها پنهان کرده بود.

رییس اسبق مجلس نمایندگان آمریکا، زمانی که در دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰به عنوان مربی کشتی دبیرستانی در شیکاگو فعالیت می کرد، ۴ دانش آموز را مورد تعرض قرار داده بود.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

«جان دنیس هَسترت» (معروف به دِنی هسترت)، سیاستمدار جمهوری خواه و لابی گر ۷۴ ساله اهل ایالت ایلی نوی، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده بود.

هسترت قصد داشت که به یکی از قربانیان خود، که در زمان تعرض ۱۴ سال داشت، ۳٫۵ میلیون دلار به عنوان حق السکوت بپردازد، که بر سر همین مساله راز چند دهه‌ای او برملا شد.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

دنیس هسترت قرار نیست که بابت آزار جنسی خود محکوم شود، چرا که این موارد مشمول مرور زمان شده‌اند، بلکه دادستان ها به جرم تلاش برای فریب ماموران دولتی در جریان پرداخت حق السکوت علیه او اعلام جرم کرده اند. انتشار اسناد دادگاه، برای عموم آشکار کرد که جرم اصلی این سیاستمدار جمهوری خواه چه بوده است. قرار است حکم او در ۲۷ آپریل توسط دادگاه اعلام شود.

طبق کیفرخواست منتشر شده، ۴ دانش آموز اسبق دبیرستان «یورکویل»Yorkville ادعا کرده اند که آقای هسترت زمانی که مربی کشتی این دبیرستان بوده، آن ها را مورد سوء استفاده قرار داده است. هسترت که دارای همسر و دو فرزند است و اکنون در ایالت ایلی نوی زندگی می کند، از ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۰ هم معلم تاریخ و هم مربی فوتبال و کشتی این دبیرستان بود و حتی یک سال به عنوان «مربی برتر» کل ایالت برگزیده شده بود.

هسترت از ۱۹۸۰ به عنوان نماینده مجلس نمایندگان ایالت ایلی نوی وارد سیاست شد. در ۱۹۸۷ او به عنوان نماینده ناحیه ۱۴ ایالت ایلی نوی به مجلس نمایندگان امریکا راه یافت و در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ معاون رهبر حزب اقلیت(جمهوری خواه) در کنگره بود. او در ۱۹۹۹ به ریاست مجلس نمایندگان رسید و طولانی ترین دوره ریاست یک جمهوری خواه بر مجلس نمایندگان را در کارنامه دارد.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

آقای هسترت که در ابتدای ورود به مجلس نمایندگان حدود ۲۷۰٫۰۰۰ دلار ثروت خالص داشت، در سال های بعد از نمایندگی به عنوان یک لابی گر و مشاور ارشد یک شرکت لابی گری معروف (دیکستین شاپیرو) درآمد کلانی به دست آورد که برخی منابع ثروت او را ۱۷ میلیون دلار برآورد کرده اند. افشای سوابق سوء استفاده جنسی باعث شد که از سمتش در این شرکت لابی گری استعفاء بدهد. به علاوه تصاویر او را از دیوارهای کنگره جمع آوری کرده اند.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد
هسترت در اوایل دهه ۱۹۹۰، یکی از سرسخت ترین فعالان تصویب قانون ضدکودک آزاری بود!

او در می ۲۰۱۵ به جرم فریب بازرسان FBI، درباره برداشت حدود ۱ میلیون دلار از حساب خود برای پرداخت «حق السکوت» به کسی که از او به عنوان «فرد اِی»Individual A نام برده می شد، بابت «یک سوء رفتار در گذشته» تحت محاکمه قرار گرفت. در آن زمان، به درخواست وکلای هسترت، نام فرد مورد نظر و سوءرفتار آقای هسترت به دستور دادستان انتشار عمومی نیافت. در واقع اتهام آقای هسترت این بود که او درباره چرایی برداشت مبالغ قابل توجه پول از حساب خود به ماموران FBI دروغ گفت. اما حالا راز بزرگ آقای سیاستمدار آشکار شده است.

بر اساس کیفرخواست منتشر شده دادستان ها، هسترت پیش از سوء استفاده از قربانیان، به آن ها پیشنهاد ماساژ می داد” تا پسرها احساس تنهایی، شرمندگی، تقصیر و پستی کنند.”

«فرد اِی» در ۱۴ سالگی، در زمان بازگشت از باشگاه کشتی، در اتاق یک متل توسط هسترت مورد آزار قرار گرفت. هسترت به این نوجوان گفته بود که می خواهد یک زخم را در ناحیه بین شکم و ران او «بررسی» کند. او به پسربچه اصرار کرد که عریان شود تا ماساژ داده شود و بعد او را مورد آزار قرار داد.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد
هسترت در زمانی که مربی کشتی بود (وسط)

دو نفر دیگر از دانش آموزان هم در ۱۴ و ۱۷ سالگی، در رختکن سالن ورزش دبیرستان یورکویل مورد سوءاستفاده قرار گرفتند. نفر چهارم، دانش اموزی به نام «استفن رینبولت» بود که در ۱۹۹۵، در ۴۲ سالگی بر اثر ایدز مرد. اما خواهر او به ماموران گفت که برادرش داستان آزار جنسی خود را توسط مربی کشتی دبیرستان در سال ۱۹۷۹، به تفصیل برای او گفته بود.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد
استفن رینبولت(پایین) شاگرد هسترت(بالا) در دبیرستان بود
«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

اکنون دعوای جدیدی که دادستان ها بر علیه هسترت اقامه کرده اند، نه مربوط به سوءرفتار جنسی او، که بابت تلاش برای دادن حق السکوت به یک قربانی است. گفته می شود که احتمالا برای این جرم او به ۶ ماه زندان محکوم خواهد شد.

یکی از دانش آموزان اسبق آن دبیرستان که در زمان حضور هسترت در آن جا حضور داشت، در یک برنامه تلویزیونی گفت که آقای هسترت معمولا روی یک صندلی رو به روی محل دوش های رختکن به حالت «یله» می نشست و دانش آموزان پسر را در حال دوش گرفتن تماشا می‌کرد.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

دنیس هسترت، در زمان ریاست جمهوری «جرج دابلیو بوش» طبق قانون اساسی آمریکا، دومین مقامی بود که در صورت خالی شدن پست ریاست جمهوری (استیضاح، مرگ، استعفاء) می توانست جای رییس جمهور را بگیرد.

«راز تاریک» رییس اسبق مجلس نمایندگان افشاء شد

در بخشی از کیفرخواست دادستان‌ها آمده است:

«در حالی که متهم به موفقیت بزرگی در زندگی‌اش رسید و همه منافع این موفقیت را درو کرد، این پسران(قربانیان) هنوز هم با تبعات کاری که متهم با آن ها کرد، مبارزه می‌کنند، برخی بهتر از دیگران (کنار آمده‌اند)، ولی همگی زخم‌هایی را که متهم بر آنان وارد کرده، با خود دارند.»

نکته این جاست که گذشته «رازآلود» این نماینده سابق، به واسطه همان قانونی افشاء شده است که خود او در زمان ریاست مجلس، نقش اساسی در تصویب آن داشت: قانون میهن پرستی آمریکا US Patriot Act.

طبق این قانون، مقامات بانکی در صورت مواجهه با تراکنش‌های بانکی بالای ۱۰۰۰۰ دلار، باید مقامات دولتی را آگاه سازند. هسترت در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، ۱۵ بار مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار از حساب خود برداشت کرد. بعد از آن، از آن جا که بابت قانون میهن پرستی نگران شده بود، در دوسال بعد هر بار ۹۰۰۰ دلار از حساب بر می‌داشت (تا زیر ۱۰۰۰۰ باشد و مشمول قانون نشود).

وقتی ماموران FBI به این برداشت‌ها مشکوک شدند و به سراغ هسترت رفتند، او در توجیه این که چرا این تراکنش‌ها را خود گزارش نکرده است، مدعی شد که «از قانون آگاه بوده است، ولی فکر می کرد که قانون میهن پرستی مربوط به تروریست هاست و او هم تروریست نبود.»

تا اواخر ۲۰۱۴، او در مجموع ۱٫۷ میلیون دلار از ۳ حساب خود برداشت کرده بود. در برابر سماجت ماموران FBI درباره برداشت نقدی این میزان پول، او در نهایت گفت که از سوی یکی از دانش آموزان سابق خود در دبیرستان تهدید شده است که او را با اتهام آزار جنسی مواجه خواهد کرد. ماموران به او گفتند که می‌خواهند مکالماتش را با فرد تهدید کننده ضبط کنند. در بررسی این مکالمات، ماموران خیلی زود دریافتند که این فرد («فرد اِی») در واقع توسط هسترت مورد آزار قرار گرفته بود و قصه تهدید شدن هسترت واقعیت ندارد.

این مساله آشکار شد که «فرد ای»، بعد از دهه ها تلاش برای کنار آمدن با آن چه در نوجوانی به سرش آمده بود، از هسترت خواست که ۳٫۵ میلیون دلار بابت آزار جنسی به او بپردازد تا درباره این موضوع حرفی نزند و هسترت هم پذیرفته بود.

وکلای هسترت گفته اند که این سیاستمدار و لابی گر باسابقه از ان چه که اتفاق افتاده، “عمیقا متاسف” است و از دادگاه خواسته اند که در صدور حکم در ۲۷ آپریل، “شرمندگی عمومی که موکلشان تحمل کننده، کار او در عرصه عمومی و وضعیت نامساعد سلامتی او را در نظر بگیرند.”

با این حال، دادستان ها می گویند که صعود هسترت در عرصه سیاست تنها به واسطه توانایی او برای سرپوش گذاشتن بر رازش در همه این سال ها ممکن بود، و ” میراث سوء استفاده جنسی او و تبعات واقعی آن هم بخشی از سوابق و ویزگی های شخصیتی او محسوب می شود.”

نکته کنایه آمیز این است که در ۱۹۹۸، او از مهم ترین طرفداران استیضاح بیل کلینتون، رییس جمهور اسبق امریکا در مجلس نمایندگان بر سر پرونده رابطه او با «مونیکا لوینسکی» بود. او در سخنرانی خود در کنگره گفته بود:

«کلینتون از قدرت جایگاه خود برای سرپوش گذاشتن بر سوءرفتار خود سوء استفاده کرده است. او اعتماد عمومی را نقض و از آن سوءاستفاده کرده است.»

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین