کد خبر: DT-35758
تعداد بازدید: 49بازدید
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که با لغو تحریم‌ها هزینه مبادلات تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد، اظهار داشت: از نرخ ارزی حمایت می‌کنیم که در رشد تولید و ایجاد اشتغال موثر و منجر به آن شود
به گزارش دلیران تنگستان، ولی‌اله سیف در حاشیه نشست شورای گفتگو اظهار کرد: امروز شرایط تغییر کرده و با توجه به تجربیات می‌تواند راهگشا باشد و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مبنایی برای همفکری و رفع ابهامات است، که یک وفاق ایجاد می‌شود.
وی افزود: اجرای برجام فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد  و دیروز (یکشنبه) اولین روز اجرای برجام نظام بانکی آن را احساس می‌کند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در گذشته جابه‌جایی منابع امکان پذیر نبود اما اکنون این فضا فراهم شده و بانک مرکزی دستور جابجایی منابع خود را داد که به عنوان مثال منابع را از ژاپن  به آلمان و از کره به امارات منتقل کردیم و  علاوه بر آن چند مورد عملیات دیگر انجام شد, در حالی که دیروز روز تعطیل اروپا بود.
سیف ادامه داد: با اینکه روز یکشنبه در دنیا تعطیل بود اما آثار برجام دیده شد و با روش‌هایی اجرایی باید فضا را عادی‌سازی کنیم که فعالان اقتصادی در ارتباط با مجامع بین‌المللی با آسایش بهتری بتوانند فعالیت کنند.
وی با بیان این که لغو تحریم‌ها ۱۰ الی ۱۵ درصد هزینه مبادلات را کاهش می‌دهد، گفت: این کاهش می‌تواند بر خروج از رکود و رقابتی شدن کالاهای تولیدی داخل اثرگذار باشد.
رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: با رفع تحریم‌ها معادل ۳۲ میلیارد پول بلوکه شده ایران آزاد شده که ۲۸ میلیارد آن متعلق به بانک مرکزی و ۴ میلیارد دلار سهم دولت است، که معادل ریالی آن را به خزانه واریز می‌کنیم.
سیف با اشاره به این که بازار ارز دچار تحولاتی شد، اظهار کرد: آرامش در بازار ارز با یک نگاه واقع‌بینانه شکل خواهد گرفت و نرخ ارزی را حمایت می‌کنیم که در رشد تولید و اشتغال تاثیرگذار باشد و با این هدف‌گیری نتایج مطلوب را شاهد خواهیم بود.
وی در مورد نقل و انتقالات منابع بانک مرکزی اظهار داشت: برای اطمینان از این که بانک‌های کارگزار مفهوم رفع تحریم‌ها را درک کرده باشند این اقدام را انجام دادیم و می‌توانیم منابع را جابه‌جا کنیم.
منبع: تسنیم
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین