کد خبر: DT-41598
تعداد بازدید: 62بازدید
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۵
در نشست مشترک وزرای خارجه ایران و استونی
نشست خبری وزرای خارجه ایران و استونی برگزار شد.

محمدجواد ظريف وزيرامور خارجه كشورمان امروز يكشنبه ٢٢فروردين در محل وزارت خارجه با همتاى استونی خود ديدار كرد.

واکنش ظریف به اظهارات کری علیه ایران/ کالجوراند: موگرینی هفته آینده به ایران سفر می‌کند
دراين ديدار ظريف ضمن ابراز خرسندى از ديدار با وزير خارجه استونى اظهار داشت: بسيار خرسنديم كه براى اولين با در تاريخ شاهد حضور هيئت استونى در ايران هستيم.وى افزود: زمينه روابط فى مابين كاملا فراهم است و ما با استونى در سال ١٩٢١ روابط بر قرار كرديم و اولين كشورى هستيم كه استقلال استونى را به رسميت شناختيم.

ظريف در ادامه اظهارداشت: با خانم وزير در مورد مسايل منطقه اى نيز بحث و تبادل نظر كرديم و اميدواريم روابط  صد ساله ما با كشور استونى ادامه يابد.

ظريف در واكنش به اظهارات كرى در بحرين و تروريست خواندن ايران:قسمت اول اظهارات وى انقدر بي اساس بود كه وزارت خارجه امريكا ان را رد كرد.آنها ميدانند كه بحث دفاعى  اصلا مورد مذاكره نيست.

وی افزود: بحث تروريست خواندن ايران بسيار بى اساس است. در در بحث اشغال عراق پيش بينى ميشد كه افراطى گرى گسترش يابد. امروز كرى بايد از متحدانش سوال كند كه سلاح هاى داعش از كجا تامين ميشود و نفت داعش را چه كسي ميخرد و به جاى طرح ادعاهاى بى اساس امريكا بايد به اين مسائل بپردازد و دنيا را بيش از اين گرفتار سياست هاى خود نكند.

ظريف گفت: بحران قره باغ از ابتدا ارتباطاتى را با طرفين برقرار كرد و ما از اينكه درگيرى ها در منطقه متوقف شود استقبال ميكنيم و سياست ما هم در منطقه بر همين مبنا است.منطقه ما دچار يك افراطى گرى شده است كه اخرين مورد آن در تركيه رخ داد كه عميقا با كشور دوست و همسايه خود ابراز همدردى ميكنيم.و بايد گفت حل اين معضلات نيازمند اقدامات مشترك كشورها در منطقه است.

وی افزود: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست و آمريكا اگر در مسائل دفاعى جدى است به جاى اظهارنظر در مورد مسائل دفاعى ايران حجم ارسال سلاح هاى خود به منطقه را كاهش دهد كه با اين سلاح ها مردم بى دفاع يمن به خاك و خون كشيده ميشوند.

در این نشست خبری مارینا کالجوراند وزیر خارجه استونی اظهار داشت: برای من مایه افتخار است که به جمهوری اسلامی سفر داشتم و امیدوارم که در آینده بتوانیم به همکاری های خود ادامه دهیم.

مارینا کالجوراند با بیان اینکه استونی نامزد عضو غیردائم شورای امنیت است، توضیح داد: ما به عنوان عضو اتحادیه اروپا دارای روابط خوبی با ایران هستیم و تشکر می کنم از آقای وزیر برای اعلام آمادگی‌شان جهت همکاری بیشتر.

وزیر خارجه استونی با اشاره به سابقه روابط میان دو کشور گفت: به دلیل دشواری های سیاسی که وجود داشت نتوانستیم روابط خود را افزایش دهیم. اکنون این زمینه برای همکاری ها وجود دارد.

وی از سفر هفته آینده موگرینی به ایران خبر داد و گفت: در این سفر روابط میان اتحادیه اروپا و ایران تقویت خواهد یافت.

وزیر خارجه استونی ادامه داد: خوشحال هستم که همراه با هیات اقتصادی استونی در ایران حضور دارم و ملاقاتی نیز با اتاق بازرگانی ایران خواهم داشت. اسلونی یک کشور پیشرو در خصوص IT هست و زمینه های بسیاری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

مارینا کالجوراند با بیان اینکه پارلمان استونی در سال گذشته ایجاد شد، اظهار داشت: امیدوارم گروه های دوستی و پارلمانی ایران و استونی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه کمتر از یک روز است که در ایران حضور دارم، ادامه داد: در همین مدت کوتاه از روابط گرم و دوستانه خوشحال شدم و  بسیار خورسندم که در ایران حضور دارم و از جناب وزیر تشکر می‌کنم.

مارینا کالجوراند وزیر خارجه استونی گفت: فضای بسیار خوبی برای بهبود روابط اقتصادی میان ایران و استونی وجود دارد. ایران یکی از اولویت های اصلی استونی در حوزه تجارت قرار گرفته است.

وی افزود: ما یکی از اعضای اتحادیه اروپا هستیم. ما در زمینه مسائل سایبری و ITC پتانسیل های بسیار بالایی را در زمینه همکاری با ایران داریم. استونی اولین کشوری است که انتخابات اینترنتی را برگزار کرد و خدمات اینترنتی بسیار بالایی را به مردم خودمان ارائه می کنیم و بسیار خوشحال خواهیم شد که تجارب خود را با ایران تبادل کنیم.

کالجوراند تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که حوزه مسائل ITC می تواند یکی از زمینه های همکاری ما با ایران باشد. همچنین موضوع حمل و نقل می تواند یکی از زمینه های همکاری تجاری دو کشور باشد و امروز و فردا در ایران ملاقات هایی را خواهیم داشت و امیدواریم که بتوانیم رویکردهای خوبی را برای افزایش همکاری ها داشته باشیم.

انتهای پیام/

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین