کد خبر: DT-20016
تعداد بازدید: 41بازدید
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴
<strong>رییس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، دل بستن به وعده های آمریکا مبنی بر تحویل جنگنده های اف-16 را سراب و توهم توصیف و بر همکاری نظامی با کشورهای ایران، روسیه و چین تاکید کرد.</strong>
حاکم الزاملی در گفت وگو با خبرگزاری المعلومه، دلیل تعویق های متوالی اجرای قرارداد تسلیحاتی میان عراق و آمریکا از جمله خرید جنگنده های اف-۱۶ را تلاش کاخ سفید برای طولانی تر کردن جنگ با تروریست ها بیان کرد و گفت: در نهایت آمریکا این هواپیماها را تحویل نخواهد داد.

وی با بیان اینکه بهای کامل ۳۶ فروند جنگنده اف-۱۶ براساس قرارداد تسلیحاتی میان دو کشور در سال ۲۰۱۲ پرداخت شده است، افزود: براساس این قرارداد، جنگنده ها باید در سال ۲۰۱۳ تحویل بغداد می شد اما ابتدا تحویل آن به سال ۲۰۱۴ تعویق افتاد و سپس به سال ۲۰۱۵ و اکنون نیز به نظر می رسد به سال آینده موکول کنند.

الزاملی، تصریح کرد که آمریکا نمی خواهد عراق صاحب ارتشی قدرتمند باشد و دنبال طولانی کردن جنگ با تروریست هاست، بنابراین این هواپیماها را تحویل نخواهد داد.

رییس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، دل بستن به وعده های آمریکا در این خصوص را توهم و سراب قلمداد کرد و گفت:عراق باید در زمینه همکاری های نظامی به سمت کشورهایی مانند ایران، روسیه و چین برود.

در همین حال خالد العبیدی وزیر دفاع عراق روز پنجشنبه گذشته گفته بود که هواپیماهای اف-۱۶ تابستان جاری به بغداد رسیده و در پایگاه بلد در جنوب سامرا عملیاتی خواهد شد.

برخی منابع گفته اند، دولت عراق در زمان نوری المالکی مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار بابت این جنگنده ها پرداخت کرده است.

تعویق تحویل تسلیحات خریداری شده از سوی آمریکا به عراق از جمله جنگنده های اف-۱۶ درحالی است که واشنگتن اصرار دارد، کردها و سنی ها را به صورت مستقل و خارج از دایره دولت مرکزی تسلیح کند.

کنگره آمریکا در همین چارچوب طرح «کمک های تسلیحاتی به کردها و سنی ها به عنوان دو کشور» را در ماه گذشته میلادی به رای گذاشت که با واکنش تند بغداد روبه رو شد و سرانجام ظاهرا از این طرح عقب نشینی کرد؛ اما منابع عراقی می گویند، باوجود عقب نشینی واشنگتن، اما همچنان تحرکات خارج از حیطه دولت مرکزی عراق از سوی آمریکایی ها ادامه دارد.

از جمله این تحرکات مربوط به تشکیل و تجهیز یک نیروی شبه نظامی جدید موسوم به «الحشد الوطنی» در شمال عراق با هدف آزادی موصل است که گفته می شود توسط نظامیان و دستگاه اطلاعاتی ترکیه و زیر نظر آمریکایی ها سازماندهی شده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین