کد خبر: DT-25736
تعداد بازدید: 141بازدید
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴
ادگار داویدز، ستاره 42 ساله و سابق تیم ملی هلند،‌ آژاکس آمستردام، یوونتوس، میلان، بارسلونا و... نیاز چندانی به معرفی ندارد. یک هافبک دفاعی قلدر، توپ‌گیر و جنگنده که در شهر تورین ایتالیا «گاو میدان» لقب گرفت! او در فصل 95-94 به همراه آژاکس قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شد و جام بین‌قاره‌ای و سوپرکاپ قاره سبز را نیز به همراه همین تیم کسب کرد. مردی که در جام جهانی 1998 (فرانسه) و جام ملت‌های 2000 اروپا در ترکیب تیم منتخب رقابت‌ها قرار گرفت و تداوم زیادی هم در فوتبال داشت. ادگار داویدز تا 40 سالگی به فوتبال ادامه داد و با آن عینک معروف خود توجه همگان را جلب کرد.

يك روز پس از بازي ستاره‌هاي ايران و جهان با همكاري ناتان قبادي، مسئول برگزاري بازي خيرخواهانه ستارگان ايران و جهان ديروز (شنبه) در يك عصر تابستاني روبه‌روي ادگار داويدز مشهور نشستيم. او گفت و ما شنيديم و حالا ما مي‌نويسيم تا شما بخوانيد خواندني‌هاي اين مصاحبه خودماني را:

از لحاظ آمادگي بدني، شرايط خيلي خوبي داري. آيا تمرينات مستمر و سنگيني را هر روز ا نجام مي‌دهي؟
(خيلي خونسرد) نه! اينكه هر روز بخواهم تمرين كنم، اين‌طور نيست اما هر از گاهي تمرين مي‌كنم و وزنه مي‌زنم. در واقع به صورت نرمال ورزش مي‌كنم و نه براي قهرماني و به صورت حرفه‌اي. البته موافقم كه من خيلي خوبم! (لبخند كمرنگي مي‌زند).

برخي بازيكنان ستارگان ايران به ما مي‌گفتند با ديدن بدن‌هاي آماده و عضلاني بازيكنان بازنشسته ستارگان جهان،‌ خجالت كشيديم!
اتفاقاً وقتي بازي شروع شد، خيلي سورپرايز شدم. شماره ۸ و شماره ۶ تيم ايران مرا سورپرايز كردند و خيلي خوب توپ مي‌زدند. شماره ۷ هم سريع و تند و تيز بود. در مجموع بر و بچه‌هاي تيم ايران خوب بودند.

از حال و هواي تهران براي ما بگوييد. چه احساسي در كشور ما داري؟
زماني كه از من پرسيده شد كه مي‌خواهم در ايران بازي كنم يا نه؟ بلافاصله OK دادم و خوشحال شدم.

چرا؟
اولين بار بود كه به ايران مي‌آمدم. تصويري از قديم درباره ايران در ذهن داشتم و به نظرم زبان فارسي هم زبان زيبايي است. البته عكس‌هايي هم از شهرهاي ايران ديده بودم و همين باعث شد به كشورتان بيايم. الان هم احساس خيلي خوبي دارم و بسيار خوشحالم. (به‌ يك‌باره چيزي يادش مي‌آيد) حتماً بنويسيد ايران تاريخي غني دارد و علاقه داشتم شهرهاي شما را از نزديك ببينم.

بخشيد سؤالات ما كمي پراكنده است اما مي‌خواهيم بپرسيم كدام‌يك از بازيكنان ايراني را از قبل مي‌شناختي؟
(شانه‌اي بالا مي‌اندازد) هيچ‌كدام را نمي‌شناختم!

حتي عليرضا جهانبخش بازيكن ايراني شاغل در ليگ هلند را؟!
(با تعجب) در كدام تيم توپ مي‌زند؟!

آلكمار، ‌البته قبل از آن در اف‌سي نايمخن بازي مي‌كرد و بهترين بازيكن ليگ دسته دوم هلند شد. سپس به آلكمار رفت و…
AZ آلكمار. خيلي خوب است كه بازيكنان ايراني اول به هلند بروند و سپس به ساير ليگ‌هاي اروپايي بپيوندند. راستي اين فوتباليست ايراني شما چند ساله است؟

۲۲ ساله است و بسيار جوان!
چه جالب! بايد بازيكن خوبي باشد كه AZ آلكمار خواهان او شده است. به نظرم ليگ هلند براي جوانان مستعد بسيار مناسب است و آنها مي‌توانند چيزهاي زيادي ياد بگيرند. فوتبال هلند الفباي اين رشته را خوب ياد مي‌دهد و به نوعي مدرسه فوتبال اروپاست.

حاضري پيشكسوتان تيم ملي هلند،‌ آژاكس آمستردام يا يوونتوس ايتاليا را به خود به ايران بياوري؟
اين كار در توان من نيست. نياز به برنامه‌ريزي و حمايت اسپانسرها دارد و افرادي هستند كه مي‌توانند در اين زمينه كمك كنند. من نمي‌توانم اين كار را انجام بدهم.

در يوونتوس بسيار جنگنده بودي و ببخشيد در تورين به گاو ميدان معروف شدي. اين جنگندگي و ميل به مبارزه را از كجا آموختي؟
جنگندگي كه آموختني نيست. ضمن آن كه در فوتبال ايران بايد جنگيد، البته من اين جنگندگي را در تمام بازيكنان شما ديدم.

جداً؟
بله،‌ بازيكنان تيم ستارگان ايران خيلي خوب مي‌دويدند و مي‌جنگيدند البته به نظرم از لحاظ تكنيكي فوتبال شما ضعف دارد.

ولي ايران به برزيل آسيا معروف است.
بحث من چيز ديگري است. شما اگر مي‌خواهيد موفق‌تر شويد، بايد قدم‌هاي تكنيكي به فوتبال ايران افزوده شود. بايد از رده‌هاي پايه‌اي و نوجوانان و جوانان شروع كنيد.

قهرمان كودكي ادگار داويدز چه كسي بوده است؟
(با بي‌ميلي به ساعت خود اشاره مي‌كند) ديگر دارد وقت ما به اتمام مي‌رسد.

بسيار خب، شما جواب سؤال ما را بدهيد.
قهرمان كودكي من الان نيست و اين يك راز است! راضي شديد؟!

عينك ادگار داويدز باعث شد معروف‌تر شويد. درست است؟
نه، ربطي به معروف شدن من نداشت!

ولي اولين بازيكني در زمين فوتبال بوديد كه با عينك بازي ‌كرديد.
(دوباره به ساعت خود اشاره مي‌كند) من مشكلي با عينك براي بازي نداشتم. يك مشكل چشمي باعث شد از عينك استفاده كنم و باز هم تأكيد مي‌كنم ربطي به معروف شدن من نداشت.

بسيار خب، ممنون از اينكه وقت خود را در اختيارمان قرار دادي. در پايان حرف ناگفته‌اي نداري؟
بنويسيد از حضور در ايران لذت بردم و قصد دارم به شهر زيباي همدان سفر كنم.

داويدز ما را از خواب بيدار كرد
تاكتيك كه هيچ تكنيك هم نداريم!
چقدر ساده و خوش‌باور بوديم كه فكر مي‌كرديم فوتبال ايران از لحاظ تكنيك غني است و ضعف تاكتيكي دارد اما لازم بود يكي مثل ادگار داويدز از مهد فوتبال حرفه‌اي بيايد و بدون تعارف به ما بگويد شما تكنيك نداريد!
مصاحبه اختصاصي خبرورزشي با «داويدز» را بخوانيد تا ببينيد يك ستاره حرفه‌اي چه نگرشي نسبت به فوتبال ما دارد و ما چقدر خوش‌بينانه و خوش‌باورانه تصور مي‌كنيم برزيل فوتبال آسيا هستيم.
ما اينجا خودمان را از لحاظ تكنيكي «غني» مي‌دانيم و يكي مثل داويدز ما را از خواب بيدار كرده و درست در حالي كه مقابل ستاره‌هاي جهان، تكنيكي‌ترين بازيكنان تاريخ فوتبال ما به ميدان رفته بودند، گفت: «فوتبال شما ضعف تكنيكي دارد.»
لابد داويدز ديگر رويش نشده از تاكتيك نداشته فوتبال‌ ما ايراد بگيرد اما از شوخي گذشته وقتي داويدز بعد از بازي كردن مقابل نامجومطلق، كريمي، خداداد، مجيدي، زرينچه، نوازي، منصوريان و… مي‌گويد شما تكنيك نداريد، تكليف‌ ما روشن است.
نكته: داويدز از فوتبال هلند مي‌آيد كه مهد ستاره‌هاي تكنيكي است.

جمله جالب داویدز به نکونام
چرا بازیکنان‌تان اینقدر شکم دارند؟!
ادگار داویدز ستاره تیم ملی هلند یکی از آماده‌ترین بازیکنان این تیم بود. او شرایط بدنی فوق‌العاده‌ای داشت و همین الان بازی کند، می‌تواند بهتر از خیلی از فوتبالیست‌های ایرانی باشد. او اتفاقاً با دیدن استایل بازیکنان ایرانی کاملاً تعجب‌زده شده بود و اواسط بازی رو به نکونام گفت: «بازیکنان شما چند سال است بازی نمی‌کنند که اینقدر شکم دارند؟!» نکونام هم گفت: «چند بازیکن ما همین الان در لیگ برتر مربیگری می‌کنند و هر روز تمرین دارند.» داویدز هم كه متعجب شده بود، گفت: «با این شکم مربیگری می‌کنند؟!» که این جمله او باعث خنده هر دوي آنها شد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین