کد خبر: DT-20197
تعداد بازدید: 51بازدید
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۴
<p class="nwstxtlead">به گزارش الجزیره، فیلم مستند امیر امیرانی که در لندن اکران شد جورج دبلیو بوش و تونی بلر را در مرکز فجایع قرن خاورمیانه قرار می‌دهد.</p>
&nbsp;

فیلم «ما بیشماریم» به کارگردانی امیر امیرانی در لندن اکران شد و با واکنش‌های زیادی روبرو شد. این فیلم ضد جنگ به تبعات گسترده و ماندگار جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی و اشتباهات جورج بوش و تونی بلر می‌پردازد.

به گزارش الجزیره، فیلم مستند امیر امیرانی که در لندن اکران شد جورج دبلیو بوش و تونی بلر را در مرکز فجایع قرن خاورمیانه قرار می‌دهد.

فیلم «ما بیشماریم» به کارگردانی امیر امیرانی هفته گذشته در فستیوال «هی» لندن منتشر و اکران شد. همچنین یادی شد از بزرگ‌ترین تظاهرات ضد جنگ در دنیا که در ماه فوریه سال ۲۰۰۳ میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از ۸۰۰ شهر از ۶۰ کشور دنیا برای جلوگیری از جنگ در عراق در این تظاهرات شرکت کردند. بزرگت‌ترین تظاهرات در دنیا که در کشور بریتانیا یک و نیم میلیون نفر، اسپانیا یک و نیم میلیون نفر و در رم ایتالیا سه میلیون نفر در آن شرکت کردند.

با این وجود، ایالات متحده، بریتانیا و متحدانشان در ماه مارس سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند. سه هفته قبل از آن هنس بلیکس رییس عملیات بازرسی تسلیحاتی در عراق اعلام کرده بود که صدام حسین هیچ گونه سلاح کشتار جمعی پنهان نکرده است.

بوش و بلر هیچ گونه اهمیتی به اعتراضات دموکراتیک برای صلح نداده و برای دسترسی به ذخایر نفتی عراق به آن کشور حمله کردند. از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ ۴۴۹۱ سرباز آمریکایی در عراق کشته شدند و بیش از یک میلیون عراقی نیز در این جنگ ویرانگر جانشان را از دست دادند.

این جنگ برای عراق نه تنها نابودی دولت و حکومت بلکه نابودی نظامی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به همراه داشت. این فیلم تمام فجایع به بار آمده در عراق را به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که چطور گروههای مختلف به جان هم افتاده‌اند و حتی ۲۵ درصد از کودکان عراقی دچار سوء تغزیه مزمن شده‌اند.

امیر امیرانی کارگردان حدود ۹ سال روی ساخت این فیلم کار کرده و در این مستند با بسیاری سیاستمداران، حقوقدانان بین‌المللی، فعالان ضد جنگ، روزنامه نگاران و بسیاری چهره‌های سرشناس در این رابطه مصاحبه کرده است و در این فیلم دروغ بززرگ جورج بوش و تونی بلر را بازگو می‌کند.

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین