جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶- 2017 October 20
کد خبر: DT-3914
تعداد بازدید: 550بازدید
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳
چرا "نام‌ها" بازماندند؟
<p>22 فیلم برای حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند. بین فیلم‌های انتخاب شده اسم کارگردانان صاحب‌نام کمتر دیده می‌شود. برخی معتقدند وسواس هیأت انتخاب در گزینش فیلم‌ها برای فرار از حواشی بوده، اما همین نحوه انتخاب خود حاشیه‌ساز بوده و بازار حدس و گمان‌ها را داغ کرده است.</p>
حواشی آغاز شد!

فرارو- ۲۲ فیلم برای حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند. بین فیلم‌های انتخاب شده اسم کارگردانان صاحب‌نام کمتر دیده می‌شود. برخی معتقدند وسواس هیأت انتخاب در گزینش فیلم‌ها برای فرار از حواشی بوده، اما همین نحوه انتخاب خود حاشیه‌ساز بوده و بازار حدس و گمان‌ها را داغ کرده است.

چند روز پیش نام فیلم‌های برگزیده در بخش مسابقه جشنواره منتشر شد. اما فیلم‌هایی که قبلا نام و کارگردانانش جنب و جوشی در اصحاب سینما به وجود آورده بود، در فهرست نبودند. هیأت انتخاب هم بیانیه‌ای منتشر کرد با این مضمون که تعداد فیلم‌های برتر در فهرست بیش از این ۲۲ مورد بوده و آن‌ها هم تمایل داشتند تا تعداد بیشتری از این فیلم‌ها را برای رقابت در کنار هم قرار دهند.اما چنین نشد و فیلم‌هایی مثل «دلم می خواد»، «نهنگ عنبر» و «تابو» از فرصت حضور در جشنواره بازماندند.

بازمانده‌ها کدامند؟
نبود اسم چند فیلم سینمایی از کارگردانان مطرح در این لیست آب یخی بر پیکر سینمایی‌ها بود. آن‌هم وقتی که به گفته فعالان سینمایی در این فیلم ها نه بحث مسائل سیاسی است و نه سیاه نمایی.

هرچند که فرمان آرا قبل از اعلام رای داوران از حضور در جشنواره استعفا داده بود و گفته بود که دیگر جانی برای مسابقه ندارد، اما نبود او بعد از ۶ سال دوری از سینما بیش‌تر از گذشته به چشم می‌آید.  به گفته خود فرمان آرا آخرین اثرش فضای جدید و متفاوتی دارد و شبیه هیچ کدام از فیلم‌های قبلی‌اش نیست. «دلم میخواد» داستان مردی است که در شهری زندگی می‌کند که اغلب مردمش افسرده و ناراحت هستند. او بر اثر اتفاقی دچار مشکلی می‌شود.  گاهی موسیقی خاصی به ذهنش متبادر می‌شود و به رقص در می‌آید. در نهایت کاری می کند همه مردم شهر را با خود همراه می‌کند و می‌رقصاند. با آنکه این فیلم مشکلات فیلم های توقیف شده گذشته را ندارد اما فضای آن به گفته مخالفان مناسب اکران در جشنواره نبوده و نیست.

فیلم حذف شده بعدی «مادر قلب اتمی» است؛ دومین فیلم بلند علی احمدزاده. این فیلم بیان مسائل اجتماعی روز از زبان نسل جوان است و هیچ شائبه سیاسی و ممیزی ندارد. با اینحال از حضور در جشنواره بازمانده. سال گذشته فیلم «مهمونی کامی» این کارگردان جوان لقب ویدیوئی بودن  گرفت و از قسمت فیلم اولی‌های جشنواره بازماند. آن زمان هم او نامه‌ای اعتراض‌آمیز نوشت و امسال هم همین کار را تکرار کرد. برخی معتقدند نامه اعتراض آمیز سال گذشته احمدزاده به دبیر جشنواره امسال کار دستش داده.

سامان مقدم هم جزء کارگردان‌هایی بود که تمام تلاشش را کرد تا هفتمین اثر خود را به جشنواره فجر برساند؛ اما نام «نهنگ عنبر» هم در لیست فیلم‌های انتخابی دیده نشد. هنگامی که وزیر ارشاد هم از پشت صحنه این فیلم بازدید کرد همه حضور نهنگ عنبر در جشنواره قطعی می‌دانستند. اما همان موقع خبری منتشر شد مبنی بر اینکه علی جنتی از بعضی دیالوگ‌های فیلم عصبانی شده است. البته عصبانی شدن آقای وزیر از فیلمی که داستان زندگی یک خواننده پاپ را روایت می‌کند و فضایی طنز دارد قدری عجیب بود. فعالان سینمایی تأکید داشتند که این فیلم دیگر نه سیاسی است و نه سیاه نمایی پس مشکلی برای اکران ندارد. با این حال نهنگ عنبر هم از حضور در جشنواره بازماند. مقدم هم اعلام کرد که حال زمان بیشتری دارد که صرف فیلم کند و کیفیت آن افزایش می‌یاید. رضا عطاران و مهناز افشار بازیگران اصلی این فیلم بودند.

«استراحت مطلق» کاهانی هم فیلم دیگری است که فرصت حضور در جشنواره را از دست داد. کاهانی بعد از حواشی‌ای که با آخرین ساخته‌اش در سال ۹۱ به وجود آمد به فرانسه رفته بود، تا کارش را  همان‌جا ادامه دهد. به گفته خودش  نسبت به قبل عصبی‌‌تر و انگیزه‌‌اش هم برای کار خیلی کم شده بود.

با این حال اردیبهشت ماه امسال برگشت و استراحت مطلق را کلید زد. وقتی که فیلم به جشنواره ارائه شد مسئولان گفتند که باید اصلاحاتی روی فیلم انجام شود. کاهانی هم سعی کرد با مذاکره، تایم این اصلاحات را کاهش دهد تا فیلمش صدمه نبیند. اصلاحات فراوان بود و تلاش کاهانی برای جلوگیری از تکه تکه شدن آخرین ساخته‌اش شدید. با تمام این اتفاقات قرار شد استراحت مطلق در فهرست فیلم‌های بخش مسابقه باشد. تا آخرین لحظات هم همین طور بود. اما در جلسه جمع‌بندی روز آخر گویا اتفاقات دیگری افتاد. کارشناسان می‌گویند که این خط خوردن یعنی محافظه کاری مسئولان. خط خوردن نهنگ عنبر و استراحت مطلق، یعنی رضا عطاران هم دیگر جشنواره امسال حضور ندارد.

در لیست فیلم‌های بازمانده، اسم سیروس الوند برای فیلم «این سیب هم برای تو»، خسرو معصومی برای «تابو» و خسرو سینایی برای «جزیره رنگین» هم دیده می‌شود. سیروس الوند به موضوعی اجتماعی/عاشقانه پرداخته؛ داستان دو دختر جوان که با هم دوست هستند و رابطه عاشقانه‌ای بین نامزد یکی از دخترها با دوست او برقرار می‌شود. «تابو» که از آن به عنوان بهترین فیلم خسرو معصومی نام برده شده عاشقانه دیگری است. داستان دختری که قرار است به اجبار شوهر کند اما او دل به یک معلم سپرده است.

حذف تمامی این فیلم‌ها از جشنواره فیلم فجر، دغدغه این روزهای بسیاری از سینمادوستان شده است. منتقدان می‌گویند انتخاب سلیقه‌ای و خط زدن آثاری که خط قرمزهای معمول را رعایت کرده‌اند، فیلم‌سازان را ناامید می‌کند و ادامه این روند روی آینده سینمای ایران تأثیر خواهد گذاشت. شاید جشنواره امسال “محافظه‌کارانه” عمل کرده و سعی کرده که از حواشی دور باشد. اما کمبود کارگردانان بزرگی که هر ساله از تعداد آنان کاسته می‌شود هم مسئله‌ای نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین