دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 20
کد خبر: DT-37270
تعداد بازدید: 50بازدید
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
رفتارهای امروز مردم روسیه نشان می­‌دهد که اتحاد و انسجامشان ناآگاهانه نیست، اما به خاطر اعتبار و پرستیژ کشور راه دیگری نمی­‌بینند.
جامعه روسیه میدان سرخ مسکو

رفتارهای امروز مردم روسیه نشان می­‌دهد که اتحاد و انسجامشان ناآگاهانه نیست، اما به خاطر اعتبار و پرستیژ کشور راه دیگری نمی­‌بینند.

مردم روسیه معتقدند وضعیت در داخل کشورشان بدتر از امروز می­شود؛ به نظر آنها اختلافات در داخل کشور جنبه ایدئولوژیک ندارد، بلکه اختلاف مردم با حکومت و اختلاف بین فقیر و غنی است.

در روسیه، سال ۲۰۱۵ مرموزتر و خشن­تر از سال ۲۰۱۴ بود. روزنامه‌نگاران و جامعه‌­شناسان در سال ۲۰۱۴ راحت­‌تر درباره موضوعاتی از قبیل «پیوستن کریمه»، «تحریم­ها» و «سقوط روبل» … می‌­نوشتند. اما امروز چطور؟ موضوعات در جای خود باقی هستند، فقط عمیق­‌تر و جدی‌­تر شده‌­اند. اِلِگا فیلینا یکی از تحلیلگران برجسته روزنامه کامرسانت در این باره می­نویسد: «برای فهمیدن حوادث امروز، روس­‌ها باید به سال­های ۲۰۰۸ و آغاز بحران و درگیری­‌های نظامی با گرجستان برگردند. روس­‌ها در آن زمان اطمینان داشتند که اتفاقاتی نه چندان جدی و نه چندان طولانی در پیش دارند و به زودی از آن خلاص خواهند شد. اما همه چیز برعکس شد. از پاییز ۲۰۱۵ احساس اطمینان مردم در کشور تغییر کرد و این جریان ادامه خواهد داشت. در جامعه روسیه با تورم خوشبینی روبرو هستیم و انگار مردم حس کرده­‌اند که این بار همه چیز جدی است».

یِلنا شیستوپول رئیس گروه علوم اجتماعی و روانشناسی سیاست در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه دولتی مسکو که به تازگی کتاب «پوتین؛ جامعه و حکومت در عصر جدید روسیه» را به چاپ رسانده است، وضعیت امروز را «راسیونالیزم جدید» می­‌نامد. این استاد دانشگاه به حقیقتی جالب توجه اشاره می­‌کند و می‌نویسد: «اتحاد امروز جامعه روسیه را نمی­‌توان سرخوشی ناشی از موفقیت­‌های نظامی و سیاست خارجی کشور دانست. تحقیقات نشان می­‌دهند که ذهن مردم درگیر مسائل پیچیده­‌تری است. پیش از اینکه به موضوعی واکنش نشان دهند، آن را بررسی کرده و گزینه­‌ها را مرور می­‌کنند، به نظرات کارشناسان گوش می­‌کنند، ارزیابی کرده و بعد نظر شخصی می­‌دهند. رفتارهای امروز مردم نشان می­‌دهد که اتحاد و انسجامشان ناآگاهانه نیست، بلکه شرایط را درک کرده و آگاهانه عمل می­‌کنند. مردم از پرداخت هزینه بابت توهمات ژئوپولتیکی حکومت رضایت خاطر ندارند، اما به خاطر اعتبار و پرستیژ کشور و برای حفظ ثبات راه دیگری نمی­‌بینند».

از نظرسنجی­‌های صورت گرفته برای مشخص کردن دشمن امروز روسیه به این نتیجه می­‌رسیم که اختلافات در داخل کشور جنبه ایدئولوژیک ندارد، بلکه اختلاف مردم با حکومت و اختلاف بین فقیر و غنی است. (۳۷ درصد افراد به اختلافات بین طبقه ضعیف و قوی جامعه و ۳۲ درصد به اختلاف مردم با حکومت اشاره کرده­‌اند).

در یک نظرسنجی دیگر غالب مردم گفته­‌اند که وضعیت در داخل کشور بدتر از امروز می­‌شود. ۷۸ درصد افراد نیز از نظر مالی در شرایط سختی به سر می­‌برند.

انتهای پیام/

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین