کد خبر: DT-28871
تعداد بازدید: 467بازدید
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
<span id="desc">صبح امروز تشییع پیکر مرحوم عبدالرحمان لطیفی از حجاج اهل تسنن خارگ که در فاجعه منا جانباخته بود انجام شد، اما زمانی که خانواده وی کفن را باز کردند، متوجه شدند جسد اشتباهی است.</span>

اشتباه در انتقال جسد یکی از جانباختگان بوشهری فاجعه منا باعث شد تدفین وی در خارگ نالتمام بماند.

صبح امروز تشییع پیکر مرحوم عبدالرحمان لطیفی از حجاج اهل تسنن خارگ که در فاجعه منا جانباخته بود انجام شد، اما زمانی که خانواده وی کفن را باز کردند، متوجه شدند جسد اشتباهی است.

از این رو مراسم تدفین این جانباخته ناتمام ماند تا سرنوشت این زائر خارگی هم به ۵۰۰ ایرانی مفقود حادثه منا گره بخورد.

جانشین مدیرکل حج و زیارت استان بوشهر در خصوص این موضوع به «خلیج فارس» گفت: به دلیل وضعیت خاص جسد که امکان شناسایی دقیق نبود، از سوی مسئول کاروان خصوصیت های آن نزدیک به آقای عبدالرحمان لطیفی از زائران هم استانی تشخیص داده شد و قرار بود پس از انتقال به خارگ توسط خانواده شان به صورت دقیق شناسایی شود.

مهدی صداقت ادامه داد: اما امروز صبح خانواده ایشان اعلام کردند که این جسد مربوط به آقای لطیفی نیست، از این رو جسد به تهران برای بررسی بازگردانده شود.

پیکر ۴ زائر استان همچنان مفقود است

این مقام مسئول گفت: علاوه بر عبدالرحمان لطیفی که مشخص شد جسد مربوط به وی نیست، اجساد سه زائر دیگر استان به نام های حسین عیوضی، حسین فرخ و عبدالرحمان نساج هم شناسایی نشده است.

صداقت ادامه داد: تاکنون پیکر ۲ زائر جانباخته استان شامل محمد خندان و محمد کامل وارد استان شده و در جم خاکسپاری شدند، همچنین پیکر علی گمارلو که ساکن شیرینوی کنگان و متولد همدان بود، در قم خاکسپاری شد.

وی افزود: با این حال پیکر ۴ تن از زائران جانباخته استان به بوشهر منتقل نشده که دلیل آن شناسایی نشدن اجساد آنها می باشد.

وی با اشاره به اینکه حجاج بوشهر مدینه بعد هستند و امروز به این شهر منتقل شده اند، خاطرنشان کرد: حجاج استان بوشهر ۲۱ و ۲۲ مهرماه – سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده- به بوشهر باز می‌گردند.

احتمال بازداشت برخی از مفقودین ایرانی

حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه از احتمال بازداشت برخی از مفقودان ایرانی فاجعه منا خبر داد.

وی دیروز در گفتگو با خبرگزاری ها افزود: احتمال انکه مفقودان در بیمارستان ها مانده باشند و شناسایی نشده خیلی کم است، از این رو احتمال بازداشت شدن برخی از زائران وجود دارد.

وی گفت: وضعیت میدانی اینگونه نشان می‌دهد، که به هر میزان زمان بیشتر می‌گذرد، امید به زنده بودن افراد کمتر می‌شود.

وزیر بهداشت: اطلاق متوفی به مفقودان صحیح نیست

وزیر بهداشت: آمار جان باختگان ایرانی حادثه منا صحیح نیست / ممکن است عده ای از حجاج در زندان باشند / عمدی بودن این فاجعه با عقل جور درنمی آیدوزیر بهداشت هم روز گذشته نسبت به آمار متوفیان ایران در فاجعه منا واکنش نشان داده بود.

دکتر هاشمی گفت: طبق اعلام روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری تعداد کشته‌شدگان ایرانی فاجعه منا ۴۶۵ نفر اعلام شده بود که از نظر دولت ایران لحاظ واژه متوفی برای همه آنها درست نیست و آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد.

وی افزود: تا کنون از تعداد ۴۶۵ نفر جانباخته اعلام شده بیش از ۳۰۰ پیکر وارد کشور شده است. مابقی را باید بتوانیم در روزهای آینده از سردخانه‌هایی که هنوز بازدید نشده است پیدا کنیم و تعدادی هم که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست مطالبه دولت جمهوری اسلامی ایران از دولت پادشاهی عربستان خواهد بود.

دکتر هاشمی گفت: بخشی از مفقودین ممکن است جز دستگیر شدگان باشند و در بازداشتگاه ها و زندان‌های عربستان باشند و یا در بیمارستانهای عربستان باشند که به دلیل وسعت فاجعه رخ داده هنوز مسئولین مربوط اطلاعی از آنها نداشته باشند..

وزیر بهداشت تاکید کرد: اطلاق واژه متوفی فقط برای کسی صحیح است که پیکر او به کشور منتقل شده باشد و بر این اساس تعداد حدود ۳۰۰ نفر از ۴۶۵ نفر اعلام شده که اجسادشان شناسایی و تحویل ما شده است، جز جان باختگان محسوب می شوند.

وی در خصوص شناسایی جان باختگان گفت: شناسایی جان باختگان طی یک فرایند پیچیده پزشکی قانونی عربستان انجام می‌شود و با مهر خروج بر روی پاسپورت آنها از عربستان خارج می‌شود. در کنار آن پنج هیئت پزشکی از ایران افراد را شناسایی می‌کنند. ما به این هم اکتفا نمی‌کنیم چراکه در دراز مدت ممکن است افرادی خانواده‌ها را تحریک کنند که اجساد درست تحویل داده نشده است. بنابراین پزشکی قانونی کشور از همه اجساد نمونه برداری می‌کند و در هر زمان که لازم باشد از نظر پزشکی قابل اثبات است. اگرچه که خانواده این زائران هم می‌توانند شناسایی کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه اقدامات لازم پزشکی برای اثبات هویت شخصی جان باختگان و علت فوت متوفی به دقت انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت اعلام کرد: در عربستان هم با دقت این اقدامات انجام می‌شود به این معنی که اگر کسی از سایر کشورها هم در عربستان دفن شود دقیقا مشخص است که در چه محلی و با چه پلاکی به خاک سپرده شده است و اگر بستگان آنها مایل باشند می‌توانند با ارسال نمونه خون خود از هویت عزیزان خود و محل دفن آنها مطلع شوند.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در خصوص دفن جان باختگان همچنان همراهی عربستان را داریم و هیچ یک از جان باختگان تاکنون بدون اجازه خانواده متوفی در عربستان دفن نشده است. اگرچه که دفن در مکه و مکان‌های مقدس مذهبی افتخاربزرگی است. بنابراین تشویق به دفن در مکه می‌تواند خوب باشد و تاکنون نیز با رضایت خانواده  هفت نفر از جان باختگان، پیکرهای آنان در مکه دفن شده‌است..

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 1 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
a z
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸ مهر ۱۳۹۴ در ۱۱:۴۸ ق.ظ
خداوند جان باختگان فاجعه منا را بیامرزد
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین