کد خبر: DT-44624
تعداد بازدید: 92بازدید
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۵
درحالیکه مسئولان شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی درمصاحبه اخیرخوداشاره مستقیم به تزریق سرمایه به این شرکت کرده‌اند اماحسابرس شرکت تاکید میکندکه دلایلی چون‌کسری سرمایه درگردش جهت تامین مواداولیه موجبات کاهش تولید نسبت به برنامه ساخت رافراهم کرده است.

هر چند مدت‌ ها بود خیلی ها می‌ دانستند کارخانه ارج حال و روز خوبی ندارد اما خبر تعطیلی آن، همه مردم را متاسف کرد؛ چراکه هنوز خانه‌ هایی هستند که یخچال، لباسشویی، بخاری یا کولر ارج در آنها باشد؛ برندی نوستالژیک که هر کسی را یاد نخستین لوازم خانگی خانه‌ های ایرانی می ‌اندازد.

با اینکه این کارخانه در سال ‌های اخیر محصولات اندکی را تولید می ‌کرد اما نخستین کارخانه لوازم خانگی ایران بود که در سال ۱۳۵۳ ساید بای ساید ایرانی تولید کرد؛ اگرچه توان رقابت با رقبای خارجی خود که این روزها در همه فروشگاه‌های لوازم خانگی ایران جا کرده ‌اند را نداشت و در نهایت، کرکره‌ هایش را به طور کامل پایین کشید.

البته بخشی از انتقادها در این خصوص احساسی و سیاسی است چراکه همین مردمانی که از تعطیلی “ارج” احساس ناراحتی می کنند، حاضر نیستند برند را برای جهیزیه و خانه های خود بخرند و برخی افراد منتقد به این موضوع نیز، خود زمانی در شرکت های وابسته به دولت مسئولیت داشته و صورت های مالی فعالیت هایشان چنگی به دل نمی زند.

اما آنچه در بررسی های صبحانه مورد توجه قرار گرفته، دستیابی به صورت های مالی فعالیت های این شرکت در سالهای ۹۴ و ۹۳ است که پرده از برخی اتفاقات و رویدادهای تلخ که در نهایت منجر به تعطیلی این کارخانه می شد، بر می دارد و نشان می دهد برخی توجیهات درباره کمک و حمایت های ویژه برای تداوم فعالیت این کارخانجات، قابل نقد کردن است.

به عنوان مثال، در بررسی صورت های مالی ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۴، حسابرس قانونی شرکت رسما اعلام می کند که “شرکت طی سالهای اخیر زیان های قابل ملاحظه ای متحمل شده، به گونه ای که زیان انباشته در تاریخ ترازنامه متجاوز از ۶ برابر سرمایه و بدهی های جاری شرکت بیش از ۴ برابر داراییهای جاری آن است”

حسابرس شرکت در عین حال اضافه کرده است که ” موارد فوق به همراه کاهش تولید و فروش محصولات و عدم توانایی شرکت در بازپرداخت تسهیلات مالی دریافتی، نشان دهنده وجود تردید در توانایی شرکت به ادامه فعالیت خود است”

نکته مهم دیگری که در این صورت های مالی که آخرین گزارش رسمی بازرس قانونی شرکت محسوب می شود آن است که “به دلیل عدم پرداخت تسهیلات و حقوقی شدن پرونده ها، موجودی شرکت ارج در تعدادی از بانک ها، مسدود شده است که شامل مواردی چون بانک ملی شعبه کارخانه ارج، بانک سپه شعبه فلسطین جنوبی، بانک اقتصاد نوین شعبه سعادت آباد و موسسه مالی – اعتباری مهر (بانک مهر) شعبه سایپا است.

بخش دیگری از گزارش بازرس قانونی شرکت در ۶ ماهه اول سال گذشته، مربوطه به میزان فروش کارخانجات ارج در این مدت است که بر اساس آمار اعلامی، حدود ۲ هزار دستگاه یخچال، ۱۵ هزار دستگاه کولر، ۴۹ فریزر، ۱ لباسشویی و ۵۰ یخچال فریزر فروش رفته است که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۳، جمعا۲ هزار دستگاه رشد را نشان می دهد.

اما نکته مهمی که در گزارش مذکور به آن تصریح شده و با بخشی از سخنان مسئولان شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی همخوانی ندارد آن است که مسئولان شرکت یاد شده در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده اند که “با تزریق مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال، تلاش کرده اند جلوی توقف تولید و عدم پرداخت حقوق بازنشسته ‌های شرکت را بگیرند.” و به نوعی تاکید کرده اند که وظیفه خود را در قبال تزریق سرمایه در گردش به این شرکت انجام داده اند، اما حسابرس شرکت تاکید می کند که دلایلی چون “کسری سرمایه در گردش جهت تامین مواد اولیه” موجبات کاهش تولید نسبت به برنامه ساخت را فراهم کرده است!

همچنین گزارش صورت های مالی سال ۱۳۹۳ این شرکت نیز در نوع خود قابل توجه است چراکه به عنوان مثال، اعلام شده است که شرکت ارج از تاریخ ۱۱ آبان آن سال تا ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۳، فاقد مدیرعامل بوده است!

شاید بد نباشد که بدانید اعضای مشهور هیئت مدیره شرکت ارج شامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، شرکت ملی مسکن و شرکت مدیریت سرمایه گذاری بانک ملی ایران هستند.

صبحانه در روزهای آینده نقش برخی بانک ها در تعطیلی این شرکت قدیمی را به صورت مستند و مستدل افشا خواهد کرد.

منبع:صبحانه با خبر

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین